Pestovanie mandľovníka na Slovensku? Ide to aj na vašej záhrade. Dobré rady prinesú nakoniec plody


222   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
mandľovník

Pestovanie mandľovníka na Slovensku? Mandľovníky sú totiž exotickými ovocnými stromami, ktoré pôvodne pochádzajú z oblastí s teplým podnebím. Niekoho asi prekvapí, že je možné pestovať mandľovníky aj v slovenských podmienkach.

Prvé zmienky o pestovaní mandľovníka z našich končín pochádzajú z oblasti neďalekej južnej Moravy. Avšak so zodpovedajúcou starostlivosťou a vytvorením vhodných podmienok, si vypestujete mandľovník aj na svojej záhrade. V tomto článku sa pozrieme na to, ako správne zasadiť a pestovať mandľovník, a ako efektívne spracovať ich plody.

1. Voľba odrody a príprava pôdy:

  • Vyberte vhodnú odrodu mandľovníka pre stredoeurópsku klímu, napríklad odolné odrody ako Tuono alebo Ferragnes. Odroda Tuono pochádza pôvodom zo Španielska a jej konzumnú zrelosť môžete očakávať okolo septembra a októbra. Naproti tomu odroda Ferragnes pochádza pôvodom z Francúzska a zber sa dá očakávať o niečo skôr, pokojne aj koncom augusta. Obe odrody sú však vhodné aj na pestovanie v našich podmienkach.
  • Mandľovníky vyžadujú dobre odvodnenú pôdu s neutrálnym pH. Pridaním piesku a kompostu do pôdy môžete docieliť zlepšenie odvodnenia a štruktúry pôdy.

2. Kedy a kde zasadiť:

  • Najlepší čas na sadenie mandľovníka je na jar, keď sa krajina i pôda už ohriala. Ideálnymi mesiacmi sú spravidla apríl alebo začiatok mája. Záleží však na aktuálnych podmienkach, pretože počasie sa stáva aj na našom území stále nevyspytateľnejšie.
  • Na pestovanie mandľovníka vyberte slnečné a chránené miesto prinášajúce dostatok svetla a tepelnej akumulácie. Mandľovníky milujú slnko a teplú klímu.

Neprehliadnite: 

záhrada

Vlastná záhrada je relax a odpoveď na otázku – čo pestovať ak patríte medzi záhradníckych začiatočníkov?

 

3. Starostlivosť o mandľovník:

  • Pravidelne zalievajte, najmä v období sucha. Mandľovníky vyžadujú dostatok vlhkosti, najmä počas prvých rokov po výsadbe.
  • Hnojte stromy organickým hnojivom na jar a jeseň. Hnojením docielite rýchlejší vývoj stromčekov a zlepšíte ich zdravotný stav.
  • Pravidelne odstraňujte burinu a udržujte okolie stromu čisté. Samozrejmosťou je aj pravidelný rez odstraňujúci nadbytočné výhony.

4. Ochrana proti mrazu:

  • Pokiaľ žijete v oblasti, kde zimy bývajú pomerne kruté, bude nutné chrániť stromy pred mrazmi. Použite mulč alebo ochranný obal vhodný na toto chladné zimné.

pestovanie mandľovníka


A ako bohatú úrodu následne spracovať?

Mandle môžete maškrtiť samozrejme len tak samotné. Ideálne však so šupkou, pretože práve tá obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok ako sú rôzne antioxidanty alebo fenolové látky. Pokiaľ vám však prekáža horká chuť šupky, môžete ju odstrániť namáčaním plodov do horúcej vody. Mandle môžete tiež opražiť na panvici so soľou alebo napríklad namočiť a opražiť v mede. Môžete si tiež vyrobiť výborné mandľové maslo, ktoré využijete ako prísadu do rôznych sladkých ale aj slaných pokrmov. Na jeho prípravu vám okrem mandlí bude stačiť kvalitný mixér a nejaké prísady na dochutenie. Záleží, či budete chcieť maslo slanšie alebo sladšie. Výbornou alternatívou klasickej múky je potom mandľová múka, ktorú môžete využiť na pečenie dezertov alebo aj na cesto na pizzu. (FU)

Foto: pixabay

 


TagsGastro