Vlastná záhrada je relax a odpoveď na otázku – čo pestovať ak patríte medzi záhradníckych začiatočníkov?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
záhrada

Jednou z najväčších výhod bývania v rodinnom dome je vlastná záhrada, ktorú je možné využiť na pestovanie ovocia i zeleniny. Mať možnosť si čo to dopestovať vám ušetrí peniaze a dopomôže vám k zdravšiemu stravovaniu. O relaxe a pocite šťastia z vlastnej úrody ani nehovoriac…

Bobuľové ovocie a hlávková kapusta

Iste, nič nie je zadarmo a ak chcete mať zo svojej záhrady úžitok, kvalitné pracovné rukavice a záhradné náčinie budete využívať naozaj často. Aby sa pre vás práca v záhrade postupne stala relaxom, je dobré začať plodinami, ktorých pestovanie je jednoduchšie. Na začiatok je vhodné napríklad bobuľové ovocie, konkrétne trebárs čučoriedky, ostružiny, či maliny. V úvode je dôležité dodržať správny typ pôdy a svetelnosť a potom je starostlivosť viacmenej len o prerezávaní a skracovaní konárov. Na našom území je možné jednoducho dopestovať aj hlávkovú kapustu. Hriadky, do ktorých ju vysadíte, stačí pravidelne zbavovať buriny a počas horúcich dní nezabúdať na výdatné zalievanie.

Uhorky, bylinky a cesnak

A čo takto uhorky? Tie potrebujú hlavne priestor, ideálne je preto umožniť im rásť vertikálne. Vtedy budú lepšie chránené pred škodcami a zaručí to lepšiu prevzdušnenosť a dostatok slnka. A keďže patria medzi plodiny s najväčším obsahom vody, potrebujú pravidelné zalievanie. Aj rôzne druhy byliniek sú vhodné pre začínajúcich záhradkárov. Zvyčajne nie sú príliš náročné na pestovanie a rôzne bylinky vám naviac môžu pomôcť pri menších zdravotných problémoch. Čo takto si napríklad dopestovať zdravé bylinky na čistenie ciev?

Neprehliadnite:

adrenalín
Adrenalín môže mať podobu napríklad aj darčeka s poriadnou dávkou veľkého dobrodružstva

Krok za krokom a záhrada bude veľká láska…

Trochu náročnejší, ale stále pomerne jednoduchý na pestovanie je cesnak. Týždeň predtým, než ho zasadíte, musíte prekypriť pôdu a aplikovať minerálne hnojivo. Jednotlivým strúčikom treba nechať viac miesta a dobre zavalcovať. Okrem polievania je dôležité aj pravidelné kyprenie okolitej pôdy a odstraňovanie buriny.

Na nič nezabudnúť…

S prácou na záhrade bezpochyby súvisia aj pracovné pomôcky. Aj tie najmenej náročné úkony si vyžadujú pozornosť a jednoduché náradia, rukavice, ochranný odev či ďalšie pomôcky. Pri ich dodržiavaní sa aj vaša záhrada stane malým rajom na zemi… (FU)

Foto: Jacob Lund / Stock.adobe.com

 


TagsGastro