Zimná turistika v Bardejovských Kúpeľoch a okolí! To sú aj obľúbené sánkarské a bežkárske trate

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Zimná turistika

Zimná turistika pri Bardejove a v okolí Bardejovských kúpeľov je v zime zaujímavá vďaka slušnej sieti singletrackov. V zime sú zasnežené a časť z nich sa mení na bežkárske trate. V okolí historického Bardejova je 7 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka Herkules, Kráľovský a Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Už iba prísť a vydať sa na cestu za zdravím…

Časť turistických chodníkov a cyklotrás sa v zime mení na lyžiarske terény pre bežky. Nemalá časť z nich slúži aj na zimné prechádzky. V Bardejove a Bardejovských Kúpeľoch je cca 40 km značených turistických trás a cca 10 km cyklotrás.

Je si z čoho vyberať…

Trasy v kompetencii OOCR ŠARIŠ-BARDEJOVudržiavané aj v zimnej sezóne, akonáhle napadne prírodný sneh. Zaujímavá je trasa 5+5 km tam a späť na hrebeni od Mihaľova – Bardejov po Grigľovu roveň. Ďalšou je trasa Vinbarg Bardejov – Čerešňa Bardejovské Kúpele, zhruba s dĺžkou 5+5 km – tam a späť. Tieto trasy nie sú počas roka udržiavané, lebo sú to zväčša lúky s poľnými cestičkami, po ktorých sa presúva poľnohospodárska a lesnícka technika a – žiaľ – najviac ich rozryjú štvorkolky! Preto sa trasy dajú vytvoriť až po výdatnejšej nádielke snehu, aby bola dostatočná podkladová vrstva. Trasy sú vyznačené v aktuálnych turistických a cykloturistických mapách Bardejovských Kúpeľov.

Zimná turistika, Bardejovské kúpele, Šariš

Pre menej náročných…

Menej zdatným bežkárom sú odporúčané 3 trasy v okolí Bardejova: chodník Ostrá hôrka – Bardejovské Kúpele (4 km), trasu Vila Orlík – Čerešňa Bardejovské Kúpele (7 km) a chodník z kúpaliska Bardejovské Kúpele – Kyslíková cesta – jazierko Bardejovské Kúpele (3 km). Pre aktívnych bežkárov sú k dipozícii v areáli kúpeľov 2 bežecké okruhy: chodník Vila Orlík – Čerešňa – Tri studničky – kúpalisko Bardejovské Kúpele (9 km) a Bardejovské Kúpele smer hrad Zborov – Zimná studňa – jazierko (5 km). 

Neprehliadnite:

zimná turistika, kozie chrbty, zilinsky turisticky kraj
Kozie chrbty a Kozí Kameň s unikátnym výhľadom na zimnú krajinu a panorámu Tatier

Zimná turistika láka a aj lyžiari sú tu ako doma

Záujem zjazdových lyžiarov sa sústreďuje na lyžiarske stredisko Makovica, ktoré má jeden z najnižšie položených svahov na Slovensku a ponúka okrem 950 metrovej zjazdovky aj snowpark s deviatimi prekážkami. Ešte lepšie snehové podmienky poskytuje lyžiarske stredisko Medvedie, ktorého prednosťou sú 3 vleky a prírodný sneh.

zimná turistika, Šariš Bardejov

Lyžiarske stredisko Makovica

Je situované v malebnej prírode Nízkych Beskýd, pri obci Nižná Polianka, v okrese Bardejov. Lyžovanie si môžete užiť na 950 metrovej zjazdovke s vynikajúcim profilom, prevýšením 186 metrov. Stredisko je dostupné autom z hlavnej cesty priamo na parkovisko.
– 950 metrová zjazdovka s prevýšením 186 metrov – náročnosť – červená
– technický sneh na celom kopci, denná úprava, rýchly vlek Poma H 130 – 3 minútky a ste hore
– osvetlenie celého svahu (cca kilometer)
– rýchle wi-fi pripojenie, real-time kamera
– ľahká dostupnosť, bezplatné pohodlné parkovanie, WC
– ceny lístkov, ktoré zodpovedajú fáze klimatickej zmeny, ale sú stále pri zemi
– bazén na kúpanie a otužovanie aj v zime
– bufet s domácou kuchyňou, neformálne prostredie

Magura, zimná turistika, Šariš

Lyžiarske stredisko Medvedie

Lyžiarske svahy nájdete asi 300 metrov za obcou smerom na Šarbov, na ktorých si užijete ideálnu rodinnú lyžovačku. V stredisku sa nachádzajú 3 vleky s celkovou prepravnou kapacitou 1470 osôb za hodinu. Výhodou lyžiarskeho strediska je, že na svahoch je zvyčajne dostatok prírodného snehu takmer počas celej zimnej sezóny. Lyžiarske trate sú upravované a v ponuke je aj večerné lyžovanie. Pre lyžiarov je k dispozícii bezplatné parkovisko, bufet a WC.

zimná turistika

Lyžiarske stredisko Fričkovce

Lyžiarske stredisko Fričkovce nájdete v rovnomennej obci v nadmorskej výške 580 – 610 m.n.m vzdialenej 13 km od Bardejova a 30 km od Prešova.

– dve upravené zjazdovky, ktoré sú vhodné začiatočníkov aj pre rodiny s deťmi (Mlynná hora vpravo, dĺžka 500 m a Mlynná hora vľavo, dĺžka 330 m)
– večerné lyžovanie na požiadanie
– tri vleky
– požičovňa lyží
– bezplatné parkovisko
– bufet
– detské ihrisko

Text a foto: OOCR “ŠARIŠ” BARDEJOV

Viac na: www.visitbardejov.sk