Liptovská bryndza s prívlastkom “májová” je skutočnou delikatesou. Poznáte jej tajomstvo?

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Liptovská bryndza

Liptovská bryndza je dobre známy fenomén, ktorý prispieva k podpore návštevy regiónu, ktorý je obľúbeným cieľom turistov. Uplynulé obdobie prinútilo Liptákov pozrieť sa na svoj región aj inými očami. Odkryli menej poznané, alebo bolo dokonca nepoznané tajomstvá a zákutia a odhaľujú svojim návštevníkom Nepoznaný Liptov.

K takým témam patrí napríklad aj tradičné salašníctvo. Alebo horské pramene, vodopády, tradičné remeslá, no aj menej známe prírodné zákutia a námety na túry.

Liptovská bryndza – všeliek a pochúťka

Hľadáte odpovede na otázky – prečo je najlepšia práve májová bryndza, či bačom široký opasok dodával silu, koľko je v košiari ovečiek a koľko baranov? Alebo, či v súčasnosti na salašoch nájdeme aj ženy bačovky a ako je možné, že valaška je vlastne ovca? Odpoveď treba hľadať priamo na mieste a u miestnych, ktorí vám radi prezradia aký je nepoznaný Liptov. Keď sa tráva po zime konečne zazelená, sa zvyknú ovečky vyháňať na salaše na pašu. Ich tradičná poživeň sa dopĺňa o čerstvú trávu. A to je tajomstvo májovej liptovskej bryndze. Je lahodná, veľmi jemná, lebo je čerstvá a nestála dlhé mesiace v sudoch. Nechajme bokom všakovaké iné nátierky. Je totiž správny čas na originálne a zdravé liptovské bryndzové nátierky a poctivé liptovské bryndzové halušky!

Kuchyňa starých materí, bryndzove halusky

Aký bol Liptov v minulosti, aký je Liptov dnes?

Aký bol typický Liptov minulosti? To boli hlavne početné ovčie stáda v dolinách na pasienkoch. Návrat do  minulosti nie je reálny, no v súčasnom svete spájania, treba ponúkať témy , ktoré zaujmú a majú svoju históriu práve tu na Liptove a ktoré návštevníkov zaujmú. Veľa sa hovorí o prírodnom turizme. Liptov asi nie je vo verejnosti veľmi spájaný s agroturizmom a prírodným turizmom. No prírodný turizmus tu je a vždy aj bol. Salaše sú totiž jeho dokonalým zhmotnením. Liptov má nádhernú prírodu, miesta ktoré stoja za objavenie a my ich budeme postupne odkrývať. Pridajte sa k nám…

Neprehliadnite:

Poludnica vrchol Nízke Tatry
Májové nebo nad nami a krásna túra pred nami – poludňajší výstup na Poludnicu

Leto na Liptove sa blíži…

Prajme si, aby aj toto leto bolo najmä o slovenských regiónoch. Blíži sa letný čas – čas spoznávať ďalšie tajomstvá a zákutia, ktorých je naozaj neúrekom. Ruka v ruke je Liptov spätý s vyháňaním oviec. Tu odhalíte salašníctvo, jeho históriu a samotnú pastiersku kultúru. Predstavíme tradičnú ovečku valašku, ktorá zvláda aj tunajšie náročné horské terény.
Už teraz sa Liptov na turistov chystá! (RE)

Foto: archív redakcie