Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky na Horehroní

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Deň valaskej kultúry

Počas prvého májového víkendu sa rozozvučia na Horehroní zvonce oviec z rôznych kútov regiónu, ktoré budú opäť vyháňané spoločne na pašu podľa zvyklostí našich predkov za sprievodu ovčiarov s ich rodinami. Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky sa uskutoční v nedeľu 5. mája 2019 na Salaši Zbojská.

Sviatok sv. Juraja je na Horehroní výnimočné obdobie v roku, ktoré sa oddávna spája s prvým vyháňaním oviec na pašu. Aj tento rok si na Salaši Zbojská opäť uctia predkov a tvrdú prácu valachov, ktorým vďačíme za kvalitné ovčiarske výrobky v podobe syrov, bryndze či oštiepkov.

Deň valaskej kultúry

Podujatie Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky začína o 11. hodine slávnostnou svätou omšou spojenou s požehnaním oviec a valachov. Prastarou ovčiarskou tradíciou miešania oviec a prvým tohtoročným vyháňaním statku na pašu sa symbolicky začína nová ovčiarska sezóna spojená s pasením, dojením oviec a výrobou chutných produktov z ovčieho mlieka,“ priblížil začiatok programu podujatia Igor Vlček, majiteľ Salaša Zbojská.

Deň valaskej kultúry

Všetci návštevníci podujatia sa okrem jedinečných tradícii a zvyklostí môžu tešiť aj na výborné špeciality a tradičné valaské pokrmy priamo zo salaša. Počas celého dňa bude pre návštevníkov pripravený aj bohatý program. V areáli Halaša na Salaši Zbojská sa predstavia Janoštinovci, ktorí rozprávaním a piesňami priblížia zvyky a tradície na Orave. Kultúrny program dotvoria Štefánikovci, Združenie autentického folklóru Pohronci či FS Heľpan a horehronský viachlasný spev Chlopov z Heľpy. Celý program bude sprevádzať Marian Čupka, folklorista zo Šumiaca. Pre malých návštevníkov budú pripravené zábavné animácie a jazda na koníkoch.

Deň valaskej kultúry

Účastníci sa môžu zároveň tešiť na pestrú paletu ručne robených výrobkov z regiónu a širšieho okolia, ktorí svoje výrobky predvedú na remeselnom trhu.

Pozrite si: Jarná Gruntovačka na Horehroní

Folklór a tradície sú dôležitou súčasťou nášho regiónu, ktorého história je rovnako úzko spätá s ovčiarstvom. Počas podujatia Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky sa presunieme v čase a spolu si pripomenieme obyčaje našich predkov v príjemnom prostredí pod holým nebom v okolí tradíciami dýchajúceho Salaša Zbojská, uviedla Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Deň valaskej kultúry

Ing. Estera Potkány
www.horehronie.net