Zážitkové putovanie do Nitravy

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Putovanie do Nitravy

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma, ale v našom prípade viedli a vedú (Putovanie) do Nitravy. V sobotu 18. mája nové podujatie zážitkami priblíži, čo asi prežívali pútnici na ceste do mesta v 10. storočí, keď prichádzali napríklad na výročné trhy.

Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma. No v ranom stredoveku na našom území sa všetky cesty zbiehali do Nitravy – matky miest. Ľudia z rôznych kútov mali Nitravu v hľadáčiku hlavne vtedy, keď sem prichádzali na výročné trhy.

Putovanie do Nitravy

Mesto Nitra

To ako sa do nášho mesta putovalo v 10. storočí, môžete zažiť na novom podujatí s názvom Putovanie do Nitravy. V sobotu 18. mája od pol jednej do piatej popoludní môžu účastníci vyskúšať na vlastnej koži (a nohách…) i to, že pútnici nemali pred sebou práve jednoduchú cestu. Zistia, že počas putovania sa môže prihodiť všeličo – hrozí prepadnutie, nečakané ocitnutie sa uprostred trhu s otrokmi, vyjednávanie s kupcami, aj vyberanie mýta.

Zážitkové putovanie veľkomoravským obdobím je určené pre deti aj dospelých, pre cyklistov aj peších, pre milovníkov histórie aj turistiky.

Putovanie do Nitravy

Kostolík Sv. Michala Archanjela

Pútnici vyrazia z Dražovskeho Kostola sv. Michala cez Zoborský kláštor až po archeopark na Martinskom vrchu v areáli bývalých kasární. Na začiatku cesty dostanú pútnický pas a ak absolvujú celú trasu, na záver im udelia certifikát pútnika.

Na trase pochodu budú rozložené dobové trhy, bude možné ochutnať dobové jedlá za symbolickú cenu, čajom sa osviežite v svojráznych jurtách. Pútnici si oddýchnu v táboroch, ktoré verne zobrazia, ako to kedysi po ceste do Nitravy fungovalo.

Neprehliadni: Najstaršie fresky na Slovensku a v strednej Európe

Viac o jednotlivých bodoch pochodu porozprávajú fachmani a nadšenci histórie. V dobových kostýmoch oblečení sprievodcovia zahrnú súčasných pútnikov nielen historickými zaujímavosťami, ale postarajú sa aj o autentickú atmosféru desiateho storočia.

Putovanie do Nitravy

Pohľad na Zobor

Putovanie do Nitravy bude po Pribinovej Nitrave ďalším podujatím, ktorým chceme pomôcť budovať imidž Nitry ako turisticky a zážitkovo atraktívneho miesta na vytváranej medzinárodnej Cyrilometodskej kultúrnej ceste. A keďže Cyrilometodská cesta spája zaujímavé miesta spojené s cyrilometodskou tradícou z viacerých štátov, napadlo nám, že by nebolo zlé urobiť zážitok aj z toho samotného „cestovania“, aj keď len na malom úseku. Navyše, týmto putovaním prepojíme tri autentické miesta spojené so životom v danom období, kostolík sv. Michala v Dražovciach, pôvodný benediktínsky kláštor na Zobore a veľkomoravskú osadu s kostolom v archeoparku na Martinskom vrchu,“ povedal viceprimátor Daniel Balko.

Po skončení putovania sa zaujímavý deň skončiť nemusí. Kto bude chcieť, čakajú ho ďalšie zaujímavosti v podobe Noci múzeí a galérií. Múzeá a galérie regiónu si pre veľkých i malých návštevníkov pripravili zaujímavý program až do hlbokej noci.

Putovanie do Nitravy

Turistické informačné centrum Nitra