Poznaný aj nepoznaný Liptov – salašníctvo a tajomstvo liptovskej bryndze

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Poznaný aj nepoznaný Liptov - salašníctvo a tajomstvo liptovskej bryndze

Liptov – dobre známy cieľ turistov. No ako región pre prírodný turizmus a agroturizmus už menej. Uplynulé obdobie prinútilo Liptákov pozrieť sa na svoj región aj inými očami a odkryť niečo, čo je menej poznané, alebo dokonca doposiaľ nepoznané. Liptáci odhaľujú celému Slovensku Nepoznaný Liptov. A na začiatok sa nedá nezačať inou témou ako je salašníctvo. Nasledujúce mesiace postupne spoznáme aj také poklady regiónu, ako sú napríklad horské pramene a vodopády, tradičné remeslá, no aj menej známe prírodné zákutia a námety na túry.

V čase pandémie sme oveľa viac času trávili v prírode, venovali sa individuálnym aktivitám a vyhľadávali sme miesta, kde je menej ľudí. Spomalili sme, prehodnotili svoj doterajší uponáhľaný spôsob života a začali postupný odklon od komercie k tradíciám a našim dávnym prameňom. „Nepoznané lokality, náš Nepoznaný Liptov; to nie sú miesta nové, sú to miesta dávno objavené, mnohými preskúmané. No na to, aby sme ich skutočne poznali, potrebujeme viac vedieť a viac poznať. A práve preto tento projekt realizujeme úplne inak. Myšlienkou sme oslovili odborníkov i zanietencov, ktorí postupne predstavia liptovské salaše, okolité travertíny, vyvieračky a pramene, remeselné výrobky, nepoznané túry. Aj prístup, akým budeme tieto témy odhaľovať, je pre nás nový. Nevzniknú žiadne letáky a plagáty. Všetko si záujemcovia nájdu v online forme cez web, sociálne siete, môžu si pozrieť dokumentárne videá i vypočuť podcasty,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov Darina Bartková.

Nepoznaný Liptov pastieri oviec

Na svahoch túlia sa ovčie stáda…

Májová bryndza – všeliek a pochúťka na slovenskom stole

Hľadáte odpovede na otázky – prečo je najlepšia práve májová bryndza, či bačom široký opasok skutočne dával silu, koľko je v košiari ovečiek a koľko baranov a či v súčasnosti na salašoch nájdeme aj ženy a ako je možné, že valaška je vlastne ovca? Odpoveďou je pre všetkých zvedavcov Nepoznaný Liptov.
Okolo Juraja, keď sa tráva zazelená, sa zvyknú ovečky vyháňať na salaše na pašu. Ich tradičná poživeň sa dopĺňa o čerstvú trávu. A to je tajomstvo májovej liptovskej bryndze. Je lahodná, veľmi jemná, lebo je čerstvá a nestála dlhé mesiace v sudoch. Nechajme bokom avokádové nátierky a exotické šaláty. Je totiž správny čas na zdravé liptovské bryndzové nátierky a poctivé liptovské bryndzové halušky!

Nepoznaný Liptov, bryndza

Tajomstvo výroby odhalené

Neprehliadnite:
Jarné potulky po Slovensku: Západné Tatry sa prebúdzajú do krásy

Liptov minulosti a Liptov dnes

„Typický Liptov minulosti? To boli početné ovčie stáda v dolinách na pasienkoch. Nechceme sa vrátiť do minulosti, veď sa to ani nedá. Chceme však nájsť v súčasnom svete spojenia, ktoré našich návštevníkov zaujmú. Veľa sa hovorí o prírodnom turizme. Liptov asi nie je vo verejnosti veľmi spájaný s agroturizmom a prírodným turizmom. No prírodný turizmus tu je a vždy aj bol. Salaše sú totiž jeho dokonalým zhmotnením. Liptov má nádhernú prírodu, miesta ktoré stoja za objavenie a my ich budeme postupne odkrývať,“ doplnila koordinátorka projektu Nepoznaný Liptov Katarína Guothová.

Nepoznaný Liptov, kroje

Ej, musel by to chlap byť…

Leto na Liptove sa blíži…

Aj toto leto asi bude najmä o slovenských regiónoch. Je čas spoznávať ich a porušiť to odveké – doma nikto nie je prorokom. Ruka v ruke s vyháňaním oviec odhalíme salašníctvo, jeho históriu a samotnú pastiersku kultúru. Predstavíme tradičnú ovečku valašku, ktorá zvláda aj tunajšie náročné horské terény. Ukážeme salašníctvo očami mladého baču až po návštevu Skanzenu Pribylina. Celú tému salašníctva tu verne priblížime verejnosti na tradičnom podujatí – Ovčiarska nedeľa, ktorá sa uskutoční 23.mája. Už teraz sa na vás na Liptove tešíme!

Zdroj: OOCR Región Liptov, upravené
Medzititulky: redakcia

Foto: OOCR Región Liptov

Viac na: www.visitliptov.sk