Metropolitné katedrály a ich miesto v našej histórii a kultúre. Národné klenoty v exkluzívnej publikácii

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Metropolitné katedrály, lexikon.sk, Ikar

Jedinečná publikácia Metropolitné katedrály vyšla v luxusnej edícii vydavateľstva Ikar v náklade 300 kusov. Prvý výtlačok dostal Svätý otec na ďakovnej púti vo Vatikáne. Pápežovi Františkovi ju slávnostne odovzdali Stanislav Zvolenský – arcibiskup, metropolita bratislavskej arcidiecézy, Bernard Bober – arcibiskup, metropolita košickej arcidiecézy, otec biskup Jozef Haľko a autor vzácnej knihy Vladimír Grežo.

Kniha v rukách pápeža, katedrály, lexikon.sk

Kniha na takmer 300 stranách približuje dve naše katedrály – Dóm sv. Martina v Bratislave a Dóm sv. Alžbety v Košiciach – tak ako sme ich ešte nevideli. Môžete vidieť nádherné umelecké detaily, aké ľudským okom nie je možné zachytiť.

Video z uvedenia publikácie v Dóme sv. Martina v Bratislave:

Jedinečné spracovanie, unikátne vyhotovenia

Kniha je umiestnená v ozdobnej kazete s pevným podstavcom potiahnutým zlatým plátnom, zamatovou podložkou a polyakrylátovým krytom. Na prednej obálke je ručne vložený limitovaný umelecký sklený reliéf maľovaný 24-karátovým zlatom od umelca Achilleasa Sdoukosa s certifikátom originality.

Metropolitné katedrály, Ikar

autorský kolektív


Autorom unikátnych fotografií je svetovo uznávaný fotograf Jan William Drnek. Texty o Katedrále sv. Martina v Bratislave pripravili Mons. prof. ThDr. Jozef Haľko, PhD., a Ing. Vladimír Grežo (na fotografii vľavo), autorkami textov o košickej Katedrále sv. Alžbety sú Mgr. Katarína Nádaská, PhD., a PhDr. Mária Novotná.

Neprehliadnite:

Unikátna slovenská Biblia s oltárom Majstra Pavla z Levoče ako dar na výnimočné príležitosti

Výnimočný počin

„S touto knihou sme sa snažili priblížiť jednotlivé časti chrámu tak, aby ľudia mohli objaviť veci, ktoré nie sú schopní vidieť. A myslím, že sa nám to aj podarilo,“ povedala Gabriela Belopotocká z vydavateľstva Ikar, ktorá je autorkou myšlienky Luxusnej knižnice a vydať Metropolitné katedrály bol tiež jej nápad. Inšpirovala ju iná luxusná publikácia (Sixtínska kaplnka), ktorá vyšla pre niekoľkými rokmi.

Sklený zlatý reliéf

Na obálke knihy je sklenený reliéf maľovaný 24-karátovým zlatom. „Priezory vo väzbe knihy som tvoril s myšlienkami na línie, tvary a architektonické detaily gotického slohu. Snažil som sa navodiť novodobú atmosféru inšpirovanú starými vitrážami v gotických katedrálach,“ vysvetľuje výtvarník a sklár Achilleas Sdoukos.

 

katedrály, Ikar, lexikon.sk

Zopár faktov o exkluzívnom spracovaní knihy:

  • Šesťfarebná tlač – hexachróm na papieri Tatami Symbol Ivory 150 g, vytlačené v tlačiarni TBB, a. s., Banská Bystrica
  • Špeciálna kombinovaná väzba knihy z pravej kože a zlatého plátna razeného slepotlačou
  • Na prednej obálke ručne vložený limitovaný sklený reliéf maľovaný 24-karátovým zlatom od umelca Achilleasa Sdoukosa s certifikátom originality – každý kus je originálnym ručne vyrobeným umeleckým dielom
  • Unikátna zlatá oriezka so zlatou potlačou
  • Väzba šitá bavlnenou niťou, spevnená koženým kapitálikom a štyrmi väzmi na koženom chrbte, razba zhotovená zlatou fóliou za tepla
  • Každý výtlačok je ručne viazaný v kníhviazačskej dielni Richard Mayer v Esslingene
  • Každý výtlačok je ručne číslovaný kaligrafom.

Zaujímavosti o unikátnej publikácii Metropolitné katedrály pripravil Milan Buno, knižný publicista

Viac nájdete na: LuxusnaKniznica.sk