Andy Warhol: “Ja pochádzam odnikiaľ.” Putovanie na Warhol Tour 2022 opäť plné inšpirácií

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Muzeum Andyho Warhola

Putovná výstava Warhol tour 2022 nadviazala na minulé ročníky, ktoré pripravilo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Návštevníci sa môžu Warhol Tour zúčastniť do 7. septembra. Aká bola cesta životom a cesta hľadania plachého a svojského umelca, ktorý o sebe tvrdil: Ja pochádzam odnikiaľ…

Výstava „Andy Warhol – Ja pochádzam odnikiaľ… “  je koncepčne zameraná na bližšie poznanie Warhola cez isté artefakty, fotografie, rané diela umelca a diela s náboženskou tematikou, na formovanie jeho umeleckého i filozofického pohľadu na život, umenie a svet.

Warhol Tour 2022

 

Čo možno neviete o kráľovi popartu

Andy Warhol sa narodil 6. augusta 1928 v americkom meste Pittsburgh prisťahovalcom z východného Slovenska z Mikovej v Prešovskom regióne. Andyho rodičia sa hrdo hlásili k rusínskej národnosti. Andy bol v detstve chorľavý a matkina starostlivosť sa na ich vzťahu výrazne prejavila i v jeho ďalšom smerovaní k ceste k umeniu. Bola zručná kreslička. Svojho syna, viedla v rusínčine ku kresleniu, tvoreniu a vystrihovaniu rôznych motívov, aby sa veľmi nenamáhal a vydržal v posteli.

Neprehliadnite:

Andy WarholFLOW_ERS (FOR ANDY WARHOL) je výstava – art remake, ako prienik medzi architektúrou a dizajnom

Rodina a jej hodnoty

Warholovci svoje deti vychovávali vo východnom gréckokatolíckom duchu. Andy ako chlapec so svojou rodinou často navštevoval byzantsko-katolícky chrám St. John Chrysostom v Pittsburghu. Aj neskôr ako dospelý muž sa v New Yorku pravidelne zastavoval vo farnosti sv. Vincenta Ferrera na Upper East Side of Manhattan. Katolicizmus Andyho Warhola bol evidentný aj v jeho filantropii a osobnej zbožnosti. Warhol sa po vyštudovaní Carnegie Institut of Technology v Pittsburghu zamestnal ako reklamný grafik. Dennodennou praxou sa dopracoval k prevratnej grafickej technike aplikovaním sieťotlače pri maľovaní obrazov priamo na plátno. Dnes tomuto umeleckému smeru hovoríme pop-art.

Hľadanie odpovedí na rôzne otázky

Zámerom kurátorov projektu (Mgr. Carmen Cilipová, PaedDr. Veronika Turcmanovičová, Michal Bycko, PhD.) Warhol Tour, súčasťou ktorého je aj táto výstava, je pokúsiť sa odpovedať na otázku – kto bol Andy Warhol? Umelca síce svet pozná ako svetového predstaviteľa pop-artu, no na druhej strane menej vie o jeho rusínskych koreňoch na Slovensku a tradičnej výchove, ktoré formovali umelcov pohľad na svet a prístup k umeniu.

Warhol Tour 2022

Výstava je realizovaná v spolupráci s Ľubovnianskym osvetovým strediskom. Do 7. septembra je na najlepšej ceste priblížiť záujemcom špecifickosť a istú tajomnosť originálneho umelca, ktorého pôvod je nám blízky a ktorého umenie ovplyvnilo umelecký svet.

Viac na: www.muzeumaw.sk