Na minútku do múzea – Národný týždeň manželstva 2021 v zrkadle minulých desaťročí


2659   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Na minútku do múzea – Národný týždeň manželstva 2021

Práve tieto dni (do 14. februára) sa nesú v znamení témy Národný týždeň manželstva 2021. Rozhodnutie oženiť resp. vydať sa, je jedno z najdôležitejších v živote. Nikdy sa nerodí ľahko, vyžaduje mnoho odvahy a rozhodnosti. Ak, navyše, zoberieme do úvahy skutočnosť, že niektorí skeptici hovoria o manželstve ako o rozsudku, tak ide o počin hodný ocenenia...

Medaila k uzavretiu manželstva blahoželá MsNV v Poprade, Národný týždeň manželstva

Medaila: K uzavretiu manželstva blahoželá MsNV v Poprade

Medaila Novomanželom mesto Poprad, Národný týždeň manželstva

Medaila: Novomanželom mesto Poprad

Mnohé pamätné predmety boli v minulosti vydávané pri rôznych športových a spoločenských príležitostiach. A ak sa správne domnievate a myslíte si, že počin vstúpiť do manželstva bol rovnako hodný odmeny, máte pravdu. Predovšetkým pred rokom 1989 a v 90. rokoch minulého storočia bol akt vstupu do stavu manželského štátom ocenený medailou. Vzácnu zbierku týchto raritných plakiet predstavuje aktuálne Podtatranské múzeum v Poprade.

Neprehliadnite:
Ako zažiť dokonalú svadbu podľa predstáv a užiť si tento deň naplno? Dobrá rada: oslovte svadobnú agentúru

A nejde pritom o hocijakú zbierku. Táto je špeciálna a chce pripomenúť Týždeň manželstva. Často nešlo o univerzálnu medailu s jedným motívom. Každé mesto v tom čase – menšie či väčšie – si dalo navrhnúť vlastnú medailu. Veď rozhodný životný krok bolo potrebné patrične oceniť.

Medaila Rodina základ národa, Kežmarok, Národný týždeň manželstva

Medaila: Rodina základ národa, Kežmarok

Medaila K Uzavretiu manželstva blahoželá MsNV Svit medaila bola odovzdávaná aj k výročiu striebornej svadby

Medaila: K Uzavretiu manželstva blahoželá MsNV Svit (medaila bola odovzdávaná aj k výročiu striebornej svadby)

Podtatranské múzeum v Poprade má vo fonde numizmatiky niekoľko medailí, ktoré priamo súvisia s témou manželstva a založenia rodiny. Rodina bola považovaná – tak ako dnes a na tom sa nič nezmenilo – za základný stavebný kameň spoločnosti. Keď sa muž a žena rozhodli pre takýto zodpovedný počin, museli byť patrične ocenení. No a ak ich manželstvo vydržalo aj dostatočne dlho (napr. strieborná svadba, zlatá svadba), boli ocenení znova ďalšími pamätnými medailami. To aby inšpirovali ostatných…

Medaila Novomanželom venuje MsNV Spišská Belá

Medaila: Novomanželom venuje MsNV Spišská Belá

Medaila Na spoločnej ceste životom Mestský národný výbor Vranov

Medaila: Na spoločnej ceste životom Mestský národný výbor Vranov nad Topľou

Týmto spôsobom prezentujeme vybrané medaily, ktoré boli vydané v mestách Poprad (obr. 1 a obr. 2), Kežmarok (obr. 3), Svit (obr. 4) a Spišská Belá (obr. 5) pri príležitosti uzavretia manželstva. Ako spomienku pre tých naozaj odhodlaných, ktorí vydržali dostatočne dlhý čas v spoločnom zväzku a dožili sa krásnych výročí spoločnej cesty životom. Pre porovnanie sme vybrali aj jednu medailu z iného regiónu, z mesta Vranov nad Topľou (obr. 6).

Titulná foto: Pixabay
Autor: Mgr. Pavol Minarčák, PhD.
Kurátor fondu numizmatiky