Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva návštevníkov na prehliadkové trasy do kaštieľskych komnát


3587   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vihorlatské múzeum

V rámci prezentačného Dňa Prešovského samosprávneho kraja 2019 ponúka Vihorlatské múzeum v Humennom dňa 12. novembra 2019 prehliadkové trasy spojené s odbornými výkladmi vo všetkých múzejných expozíciách v objekte kaštieľa. Návštevníkov pozýva Vihorlatské múzeum v Humennom do kaštieľskych komnát umelecko-historickej expozície, do priestorov kaplnky z roku 1641, kde sa dnes nachádza sakrálna expozícia a do priestorov prírodovednej expozície múzea.

V rámci celodenného programu ponúka múzeum aj prehliadky troch aktuálnych múzejných výstav. Panelová výstava Z DEJÍN RÓMOV NA SLOVENSKU prináša historický a etnografický prierez rómskymi dejinami od príchodu Rómov na územie Slovenska po udalosti 20. storočia. Textovo-obrazový materiál dopĺňajú zbierkové exponáty zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vihorlatské múzeum

Súčasťou interaktívneho programu v múzeu je prezentácia dokumentárneho filmu Ma bisteren venovaného rómskemu holokaustu, ktorý nadväzuje na tematiku aktuálne sprístupnenej výstavy venovanej rómskym dejinám. FILMOVÁ PROJEKCIA DOKUMENTÁRNEHO FILMU MA BISTEREN prezentuje očité svedectvá slovenských Rómov z obdobia rómskeho holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dokument čerpá z výskumno-dokumentačného projektu Oral-history Vihorlatského múzea v Humennom.  Dokument vznikol v spolupráci so spoločnosťou Atarax Košice.

Neprehliadni: Rusínsky folklórny festival…

Druhou prezentovanou výstavou je výročná členská výstavka FOTOKLUBU REFLEX 2019, ktorá predstavuje výber zo žánrovo pestrej tvorby ôsmich humenských autorov. Výstavnú ponuku uzatvára stála výstava KAŠTIEĽ V ZRKADLE ČASU. Výstava prináša zábery interiéru kaštieľa od najstarších dochovaných vyobrazení objektu a priľahlého parku v Humennom na rytine z obdobia druhej polovice 17. storočia po dnešok. Súbor dobových fotografií zachytáva bohatosť interiérového vybavenia kaštieľskych komnát a pútavo korešponduje z aktuálne ukončenou časťou reštaurátorských zásahov pri obnove objektu kaštieľskeho nádvoria, ktorého snahou je návrat historickej pôvodnosti kultúrnej pamiatky do obdobia prelomu 19. a 20. storočia.

Vihorlatské múzeum

Návštevný čas vo Vihorlatskom múzeu v Humennom dňa 12. novembra 2019 prebieha od 9. do 15.30 hodiny. Prehliadka umelecko-historickej expozície začína každú celú hodinu. Posledný vstup do umelecko-historickej expozície je o 14.30 hod. Premietanie filmu a tematická prednáška začína o 9. hodine. Expozícia ľudovej architektúry a bývania (skanzen) je aktuálne mimo prevádzky. V prípade návštevy kolektívov je potrebné nahlásenie účasti do 11.11.2019. Celodenný vstup do múzea je v tento deň bezplatný.

Foto: Slovakiatravel
Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humenno