Bratislava v čase Ríše Inkov! Na Hrade budú už čoskoro korunovačné klenoty nad všetky poklady sveta.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Vzácne korunovačné klenoty Inkov z Peru, Svetová výstava Poklad Inkov

Viac ako dvetisíc rokov staré korunovačné klenoty Inkov z Peru dorazili do Bratislavy. Všetko za prísnych bezpečnostných opatrení, v sprievode policajných áut a niekoľkopočetnej ochranky. Prípravné práce pred výstavou sú v plnom prúde a už o necelé dva týždne uvidia Poklad Inkov aj návštevníci Bratislavy. Originálne zlaté exponáty, ktorých sa boja dotknúť aj samotní Peruánci, budú vystavené na Bratislavskom hrade.

Vzácne korunovačné klenoty Inkov z Peru, Svetová výstava Poklad Inkov

Unikátna expozícia predstaví viac ako sto originálnych zlatých exponátov pochádzajúcich z obdobia dávnych civilizácií Južnej Ameriky. Preprava samotných exponátov je veľmi náročná, musia sa splniť klimatické a mnohé bezpečnostné podmienky. Poklad je zatiaľ zapečatený a nedotknuteľný.

Preprava exponátov

Výstava Poklad Inkov mapuje dávnu civilizáciu Inkov a predstaví stovky originálnych zlatých predmetov. Môžete sa tešiť na korunovačné klenoty, pohrebné masky, zbrane, rôzne nádoby a šperky. Medzi najcennejšie exponáty patrí veľká posmrtná zlatá maska ozdobená smaragdmi symbolizujúca nesmrteľnosť. Táto maska má hmotnosť takmer 2 kg a okrem ceny samotného zlata má nesmiernu duchovnú hodnotu. Na výstave uvidíte päť historických korún dávnych vládcov, zlaté ruky v nadživotnej veľkosti a ďalšiu unikátnu hrobovú výbavu. Okrem toho budete mať možnosť vidieť veľké množstvo rituálnych predmetov, ako sú obetné nože, poháre, či obrovské náhrdelníky, ktoré nosili kňazi počas obradov. Exponáty boli do Európy zapožičané s poverením peruánskej vlády a pod záštitou prezidenta republiky.

Neprehliadnite:
Prvé múzeum ikony konceptuálneho umenia Júliusa Kollera

Tešiť sa môžete aj na zaujímavé inštalácie. Veľký model bájneho mesta Machu Picchu, zlatý trón samotného vládcu Inkov alebo kópia Slnečnej brány od jazera Titicaca. Nebude chýbať 3D zóna s virtuálnou realitou, kde sa návštevníci po ríši Inkov doslova prejdú. Pre deti je pripravený Detský chodník, na ktorom budú plniť rôzne úlohy a na konci nájdu svoj poklad. „Chceme, aby výstava oslovila všetky generácie. Preto nechýba interaktívny detský chodník, modely rituálnych stavieb, videá, 3D zóna s virtuálnou realitou, audioguide a mnoho iných zaujímavostí…” upresňuje Zuzana Benediktová za organizátora tohto ojedinelého podujatia.

Vzácne korunovačné klenoty Inkov z Peru, Svetová výstava Poklad Inkov

Pre zvedavých študentov…

…budú pripravené pracovné listy a vedomostný kvíz s témami nielen o zlatom poklade, predovšetkým však o histórii celého amerického kontinentu. Na výstave spolupracuje SNM – Historické múzeum a české Národní muzeum. Usporiadateľ výstavy je spoločnosť JVS, ktorá priniesla do Bratislavy svetové výstavy ako Cosmos Discovery, Titanic, či Tutanchamon.

Vzácne korunovačné klenoty Inkov z Peru, Svetová výstava Poklad Inkov

Viac informácií na www.pokladinkov.sk
Vstupenky sú k dispozícii cez predpredaj siete Ticketportal. Počas konania výstavy bude možné ich zakúpiť aj priamo na mieste.