Jesenný výlet – obnovený hrad Zborov láka turistov i milovníkov histórie


8743   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Hrad Zborov

Nad Zborovom, najväčšou obcou okresu Bardejov, sa oddávna týčia zrúcaniny hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a má zaujímavú históriu, ale celé dlhé desaťročia jeho múry obrastali len kroviny. Zmena nastala až keď si dedina Zborov založila v roku 2010 Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu. Postaralo sa o jeho postupnú obnovu a záchranu. Dnes je obnovený a sprístupnený hrad ďalším zaujímavým a jedinečným turistickým cieľom v regióne severovýchodného Slovenska.

Z histórie hradu

Hrad Zborov bol centrom Makovického panstva, ktoré sa radilo medzi najväčšie. Je najsevernejšie položeným hradom na Slovensku. Založili ho asi koncom 13. storočia ako kráľovskú pohraničnú fortifikáciu s dôležitou vojenskou a administratívnou funkciou. Postupne sa vyvinul na pomerne rozsiahly a dobre opevnený hrad, ktorý bol v rukách viacerých významných šľachtických rodov. Boli to Cudarovci, Rozgoňovci, Tárcaiovci, Šerédiovci a Rákociovci. Gašpar I. Šerédi, kapitán Horného Uhorska, dostal hrad od kráľa za zásluhy v boji proti Turkom. Kvôli tureckej hrozbe hrad hneď prebudovali na renesančnú pevnosť s dvomi okruhmi hradieb.

Hrad Zborov

Približne v polovici 16. storočia si Šerédyovci v obci Zborov postavili aj ranorenesančný kaštieľ, ktorý sa žiaľ, nezachoval. Rákociovci v Zborove a na hrade sídlili takmer sto rokov. V dedine si postavili neskororenesančný kaštieľ, ktorý neskôr prestavali (1660) a rozšírili. Žofia Bátoriová, manželka Juraja II. Rákociho (1660) a matka Františka I. (1676) dala ku kaštieľu postaviť okolo roku 1640 trojloďový kostol sv. Žofie. Kostol neskôr barokovo upravili (1731) a prestavali, ale požiar v roku 1914 roztavil dva zvony a devastácia chrámu pokračovala až do konca 1. svetovej vojny.

Počas vlastníctva Makovického panstva Rákociovcami bol hrad jedným z oporných sídiel rebelov, ktorým zostal až do Satmárskeho mieru (1711), keď ho na príkaz panovníka zbúrali a odvtedy existuje ako zrúcanina. Pozornosti sa mu dostalo až vďaka Občianskemu združeniu na záchranu Zborovského hradu.

Obnova hradu Zborov

O obnovu a sprístupnenie hradu sa postaralo Občianske združenie na záchranu Zborovského hradu s využitím projektu prác pre dlhodobo nezamestnaných a dobrovoľníckej práce nadšencov histórie.

Hrad Zborov

„Prvým krokom k obnove hradu bol archeologický výskum a domurovanie časti zničeného predbránia. V máji tohto roku uviedli do prevádzky nový most do vstupnej veže Zborovského hradu. Je postavený rovnako ako v minulosti,“ informoval riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu ŠARIŠ – Bardejov Radomír Jančošek a doplnil: „Na hrade sú rozmiestnené tabuľky s informáciami o histórii hradu. Pri hrade sa nachádzajú upravené ohniská, s možnosťou opekania a je tu povolené aj stanovanie.“

Neprehliadnite: Turistické noviny Prešovského kraja…

Sprístupnený hrad je ideálnym miestom na výlety. Obec Zborov je vzdialená iba 9 km od Bardejovských Kúpeľov. Priamo z kúpeľov je k Zborovskému hradu vybudovaný turistický nenáročný okružný náučný chodník. Dá sa absolvovať asi za 4 hodiny. Kratšia turistická trasa na hrad vedie z obce Zborov z ulice Podhradie. Nad hradným vrchom sa nachádza najstaršia prírodná rezervácia v okrese so zmiešaným bukovým, hrabovým a dubovým porastom na rozlohe 24 ha.

Ďalšie zaujímavostí v okolí

Zborov bol dejiskom tvrdých bojov nielen v stredoveku, ale aj počas 1. a 2. svetovej vojny. Záujemcovia o vojenské dejiny nájdu v Zborove zaujímavý pamätník venovaný 28. pražskému pluku v Zborove, postavený na pamiatku príchodu českej družiny z Ruska na územie Slovenska v roku 1915.

V Zborove sa nachádza aj veľký vojenský cintorín z 1. svetovej vojny. Vojenský cintorín z 2. svetovej vojny bol ako prvý cintorín na Slovensku zrekonštruovaný nemeckou organizáciou na záchranu hrobov.

cintorín v Zborove

V okolí Bardejova je 6 navzájom prepojených cyklotrás. Tvoria ich 4 liečivé singletracky (Lekársky, Napoleon, Čerešenka a Herkules), Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. Časť týchto singletrackov sa v zime mení na bežkárske trate.

singletrack HERKULES

Singletrack HERKULES

Turisti majú k dispozícii aj takmer 40 km značených turistických chodníkov. Obľúbený je tiež Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA a najstarší slovenský Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry, ktorý sa nachádza na území Bardejovských Kúpeľov.

Náučný chodník ČIERNA MLÁKA

Náučný chodník ČIERNA MLÁKA

Medzi obľúbené ciele návštevníkov regiónu patria zachované drevené kostoly. Nachádzajú sa v Hervartove, Tročanoch, Krivom, Kožanoch, Lukove, Fričke, Jedlinke, Mikulášovej a Zboji.

Drevený kostol v Hervartove

Drevený kostol v Hervartove

Foto: Ing. Vladimír Kaminský

www.bardejov.sk
www.kupele-bj.sk
www.zborov.sk