Štefan Bubán a jeho geometricko-abstraktno-neformálne fantázie na výstave Tu a teraz v Trebišove

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Štefan Buban, Tu a teraz

Štefan Bubán je maliarom modelovaných geometricko-abstraktno-neformálnych fantázií. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, pozýva milovníkov súčasného slovenského umenia na výstavu obrazov Štefana Bubána s názvom Tu a teraz v Koniarni – priestore pre súčasné umenie.

Štefan Bubán je jednou z významných osobností zastupujúcich starú avantgardu konca minulého storočia. „Máme tú česť, že sa v priestoroch našej galérie predstaví výberom zo svojej maliarskej tvorby pod názvom Tu a teraz pán Štefan Bubán, ktorý patrí k predstaviteľom staršej generácie slovenských výtvarných umelcov. Výstava potrvá od 12. januára do 18. februára 2024. Všetkých vás srdečne pozývame,“ povedala Beáta Kereštanová, riaditeľka Múzea.

Štefan Bubán – majster abstrakcie 

Štefan Bubán sa narodil 29.7.1932 v Pavlovciach nad Uhom. V roku 1955 ukončil štúdium vo výtvarnom odbore na Vyššej odbornej škole pedagogickej v Prešove. V roku 1959 – 1964 študoval na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je členom výtvarných spolkov doma aj v zahraničí. Do roku 1990 bol členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov a od roku 1995 je členom Umeleckej besedy slovenskej. V roku 2002 bol prijatý za člena výtvarnej skupiny Giuseppe de Nittis v Taliansku a od roku 2004 je členom Societe d´Artes v Paríži. Vystavoval na mnohých samostatných a kolektívnych výstavách v rámci celého sveta. Venuje sa komornej maľbe. Žije a tvorí v Trebišove. 

 

Neprehliadnite:

boho stýl , Bubán

Bytový dizajn náš každodenný. Zaujímavé inšpirácie ako si zariadiť príbytokv obľúbenom štýle boho 

 

Inštinktívny tvorivý zápal

V tvorbe umelca najskôr dominovali kompozície s figurálnymi motívmi s typickou deformáciou figúr, neskôr nastúpila krajinomaľba. Krajinárske motívy východoslovenskej nížiny obsahujú výrazné koloristické efekty. V súčasnosti sa jeho tvorba nesie v modernistickom štýle. Štefan Bubán je maliarom modelovaných geometricko-abstraktno-neformálnych fantázií. Je to jednoznačná štylistická dospelosť vízie priestoru smerujúca k abstraktnosti. Bubán, ktorý robí z maľby charakterové rozprávanie, sa spolieha na – (pre neho typický), neodolateľný inštinktívny tvorivý zápal. Na voľného ducha skladajúceho jeho predstavy do majstrovského používania farby a fantazijných kompozícií.

 Štefan Buban, Tu a teraz


Vernisáž jeho výstavy Tu a teraz: 12. januára o 16.00 hod. v Koniarni – priestore pre súčasné umenie v Trebišove.

Kurátorka: PhDr. Gabriela Haščáková
Text: Mgr. Darina Majovská
Medzititulky: redakcia
Foto: MaKCjZ

Viac informácií na www.muzeumtrebisov.sk a na FB Múzea Trebišov