Klavírny virtuóz Lukáš Vondráček – český umelec na januárových koncertoch v Slovenskej filharmónii


409   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Operetné gala

Klavírny virtuóz Lukáš Vondráček sa predstaví v Slovenskej filharmónii. Na dvoch januárových symfonických koncertoch so šéfdirigentom Danielom Raiskinom zaznejú diela Alfreda Schnittkeho, Wolfganga Amadea Mozarta a Edvarda Hagerupa Griega. 

Po nedávnom koncoročnom turné v Južnej Kórei (26. novembra – 4. decembra 2023) sa naše hudobné teleso predstaví opäť domácemu publiku v sérii ďalších januárových koncertov. V naštudovaní šéfdirigenta zaznie na úvod koncertov vtipné a zábavné Polyfonické tango Alfreda Schnittkeho, avantgardného skladateľa s rusko-nemeckými koreňmi. Skladateľ sa narodil v Sovietskom zväze, detstvo prežil vo Viedni. Kompozíciu absolvoval na Moskovskom konzervatóriu, kde neskôr vyučoval. V roku 1990 sa presťahoval do Hamburgu. Je autorom mnohých diel – deviatich symfónií, viacerých sláčikových kvartet, opery aj baletu. Polyfonické tango skomponoval v roku 1979.

klavírny virtuóz Lukáš Vondráček


Klavírny viruóz a jeho koncertná zastávka v Bratislave

Koncert pre klavír a orchester č. 21 C dur, KV 467 Wolfganga Amadea Mozarta zaznie v interpretácii výnimočného českého klaviristu Lukáša Vondráčka (na obr). Ide o víťaza mnohých medzinárodných súťaží; v roku 2016 prestížnej Medzinárodnej súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli. V posledných rokoch klavírny virtuóz Lukáš Vondráček precestoval doslova celý svet. Spolupracuje s prestížnymi orchestrami v Európe, Amerike aj Ázii. V Bratislave sa predstavil na záverečnom koncerte 56. ročníka Bratislavských hudobných slávností na jeseň 2021. Mozartov klavírny koncert č. 21 C dur, KV 467  je z roku 1785. Patrí medzi obľúbené skladby návštevníkov koncertných sál.

 

Neprehliadnite:

Na Horehroní vrcholia jarné prázdniny

6 tipov na výlet autom v zime.
Zimná sezóna plná výletov a skvelých zážitkov je aj pre vás na dosah 


Najbližšie koncerty

Slovenská filharmónia sa najbližšie predstaví vo štvrtok a v piatok. Koncerty 11. a 12. januára 2024 o 19.00 hodine uzavrie Symfónia c mol nórskeho skladateľa Edvarda Hagerupa Griega z roku 1864. Zaujímavosťou je, že v rámci filharmonických sezón je zaradená do repertoáru vôbec po prvýkrát. Hudbu nórskeho skladateľa dôverne poznáme – suity z Peera Gynta alebo jeho slávny klavírny koncert. V mladom veku Grieg skomponoval tiež krásnu symfóniu.

Klavírny virtuóz

 
Text: SF
Foto: © A. Trizuljak a archív SF
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk