6 tipov na výlet autom v zime. Zimná sezóna plná výletov a skvelých zážitkov je aj pre vás na dosah

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zimné výlety

6 tipov na výlet autom v zime vám určite príde vhod. Hoci sa s príchodom zimy väčšina našich aktivít presúva do izieb našich domovov, nemusí to byť však pravidlom. Odporúčame, naplánujte si zimu plnú výletov a zistite, že nie je len o lyžovaní alebo sánkovaní. Veľkým plusom je, že tieto aktivity sú pre vašu peňaženku rovnako odľahčujúce ako sánkovanie v horách.

1. Netradičná prechádzka

Letné prechádzky v zime neodpisujte. Jednu môžete absolvovať vo výške 24 metrov. Chodník korunami stromov je lákadlom, pri ktorom uniknete z domu. Táto 600 metrov dlhá trasa ponúka množstvo informačných tabúľ. Prechádzku dopĺňa vyhliadková veža, z ktorej sa nadšenci adrenalínu môžu spustiť 67 metrovým toboganom. Chodník nájdete na hrebeni Spišskej Magury. Priamo k nemu vás vyvezie lanovka z Bachledovej doliny, ktorá nesie názov Gondola. V doline je niekoľko parkovísk, ktoré patria k chodníku. V zime na horách nezabúdajte na teplé oblečenie, zimnú výbavu a havarijné poistenie. To sa vám zíde aj pri našom druhom tipe.

2. Tatranské ľadové kráľovstvo

Vo Vysokých Tatrách každoročne uvádza sezónu otváranie monumentálnej ľadovej stavby. Ľadový dóm sa už dlhšie teší obrovskej popularite. Rezbári nielen zo Slovenska pracovali už na stavbách inšpirovaných Bazilikou svätého Petra alebo katedrálou Notre Dame. Tento rok do Tatier priniesli kus Londýna. Westminsterské opátstvo je pre návštevníkov otvorené od novembra a pozrieť si ho môžete úplne zadarmo. Má výšku 11,5 metra a tvorí ho 1880 ľadových blokov. 

Chcete patriť k ľadovým medveďom


3.
Výlet autom v zime za relaxom v prírode

Kaďa. Tak sa nazýva termálny prameň v obci Liptovský Ján. Tá je len pár kilometrov vzdialená od okresného mesta Liptovský Mikuláš. Ak ste z tých, ktorí sú radi v teple, túto aktivitu radšej preskočte. Voda v Kadi má síce teplotu 20°C, no zimy na Liptove bývajú silné a počasie by vás v tomto prípade mohlo odradiť. Táto aktivita je zaujímavá napríklad pre začínajúcich otužilcov. Vstup je zadarmo a to aj napriek tomu, že termálny prameň má liečivé účinky hlavne vďaka bublinkám, ktoré na pokožke štípu a vytvárajú hrejivý efekt. Okúpať sa môžete nielen v prameni samotnom, ale aj v umelo vytvorenom bazéniku vedľa neho. 


4. Kúpanie spojené s turistikou

Slovensko je termálnymi prameňmi posiate. Na úpätí Kalamenianskej doliny, ktorá je vzdialená 13 kilometrov od Ružomberka je schovaný ďalší. Termálny prameň Kalameny má celoročne 33°C. Do oranžova sfarbená voda vás nielen zahreje, ale ponúka aj liečivé účinky. Jazierko, do ktorého sa prameň vlieva, je od obce vzdialený asi kilometer. Ak sa cítite odvážne nechajte auto v obci a k prameňu si spravte krátku prechádzku. Nechcete riskovať chorobu? Hneď vedľa prameňa sa nachádza štrkové parkovisko.

Neprehliadnite:

Malé Karpaty a Veľká Homoľa lákajú na výlet čarovným svetom, kde v zime vládne snehová kráľovná 

 

5. Katarínka na ľade

Kláštor a kostol sv. Kataríny Alexandrijskej, nájdete na západnom Slovensku. Od roku 1618 bol domovom pre františkánskych mníchov a neskôr sa stal aj významným pútnickým miestom. Bolo to najmä kvôli legende o grófovi, ktorému sa tu mala zjavovať svätá Katarína. 20 km od Trnavy dnes môžete vidieť ruiny s vežou a zvyšok jedného krídla. To jej však na kráse neuberá. Atmosféru vytvára nielen legenda a vek stavby, ale aj samotná poloha kláštora, ktorý je ukrytý hlboko v malokarpatských lesoch. Cesta k nemu preto pre vás bude taktiež dobrodružstvom. Oblasť patrí do chránenej krajinnej oblasti, preto sa ku kostolu autom nedostanete. Ak máte menšie deti a hľadáte najkratšiu cestu, mali by ste zvoliť tú z obce Naháč, ktorá trvá približne 40 minút. Na Katarínku na dostanete aj z Dechtíc alebo Dobrej Vody. Obe trasy vám budú trvať približne hodinu a pol.

Výlet autom v zime

6. Ľadové lezenie

Nezostaneme len pri prechádzkach a relaxe. Posledným tipom je čistý zimný adrenalín v podobe vodopádov premenených na lezecké steny. Prekvapivo je ľadolezenie vhodné aj pre začiatočníkov. Ak nemáte s lezením žiadne skúsenosti, vyberte sa do Slovenského raja. Asociácia horských sprievodcov ponúka základný kurz ľadolezenia v kaňonoch Slovenského raja. Medzi 5 oficiálnych lokalít, na ktorých vás budú sprevádzať profesionáli patrí napríklad Kláštorná dolina alebo Suchá Belá. (BaDi)

Foto: pexels.com / eberhard grossgasteiger, pexels.com / Thomas P a archív redakcie