Malé Karpaty a Veľká homoľa lákajú na výlet čarovným svetom, kde vládne snehová kráľovná


2751   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:

Veľká homoľa a rozhľadňa na tomto malokarpatskom vrchu urobí radosť všetkým turistom a milovníkom unikátnych výhľadov do okolitej zasneženej krajiny. V týchto dňoch je vynikajúca príležitosť, krajina je pod bielou perinou.

Mohutný masív Veľkej homole (709 m n.m.) leží v bočnom hrebeni, ktorý sa na hlavný pripája v lokalite Tri kopce v nadmorskej výške 662 m n. m. Ľahko zistíte, že okolí je hustá sieť značených turistických trás, ktoré uľahčujú prístup. Naším východiskovým bodom bola Modra, časť Harmónia. Vydali sme sa po modrej značke cez hradisko Zámčisko, ďalej po žltej a červenej až na samotný vrchol Veľká homoľa.

Veľká Homoľa, rozhľadňa

Pre zaujímavosť, východné svahy odvodňuje Stoličný potok, severné jej prítok Vištucký potok a južné Kamenný potok, rovnako smerujúci do Čiernej vody a Malého Dunaja. O tom sa najlepšie presvedčíte na jar, keď sa bude topiť sneh…Vrch patrí do Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty. Terajšia stvavba nahradila staršiu predchodkyňu z roku 2001.

Veľká Homoľa, rozhľadňa

Kam až oko dohliadne…

Obmedzený výhľad je zo severných svahov, po ťažbe pokrytých nízkou vegetáciou. Kruhový nerušený výhľad však umožňuje práve rozhľadňa, z ktorej sú viditeľné mnohé malokarpatské vrchy i Podunajská nížina. Pri ideálnej viditeľnosti oko dohliadne na Biele Karpaty, Považský Inovec, Vtáčnik a juhozápadnym smerom dokonca až na prehorie Álp. Stavba je pomenovaná po Alexandrovi Filípkovi, ktorý propagoval miestny turizmus, cestovný ruch a staral sa aj o okolité lesy.

Nová rozhľadňa má výšku 20 metrov a postavili ju na mieste pôvodnej vyhliadky. Pokiaľ si chcete užiť panoramatický výhľad, musíte zdolať 120 schodov a prekonať 6 poschodí.

Neprehliadnite:

Prechádzky po Turci, Dobiela kvitnúca Turčianska záhradka láka na romantický zimný výlet
V Turčianskej záhradke rozkvitli zimné kvety.
Výlet s romantickým nádychom láka do prírody

Kam až oko dohliadne…

Obmedzený výhľad je zo severných svahov, po ťažbe pokrytých nízkou vegetáciou. Kruhový nerušený výhľad však umožňuje práve rozhľadňa, z ktorej sú viditeľné mnohé malokarpatské vrchy i Podunajská nížina.

rozhľadňa, Veľká Homoľa

Rozhľadňa má ideálnu polohu a patrí medzi obľúbené turistické ciele v pohorí Malých Karpát. To určite zistíte aj sami, ak sa rozhodnete pre tento zimný turistický pochod. Ešte doplníme, že samotná rozhľadňa bola zrekonštruovaná v roku 2018 a asi aj preto dnes patrí aj v zimnom háve k najnavštevovanejším lokalitám regiónu.

Pri objavovaní nových zážitkov po Slovensku vám prajeme dobré počasie a veselú myseľ!

KST

 

 


Turistické tipy pripravuje a na opatrnosť vyzýva Tomáš Grman, Klub slovenských turistov – KST.

Text, foto a video: Tomáš Grman
Medzititulky: redakcia
Viac na: www.kst.sk