Európsky deň ochrany osobných údajov je aj o tom, ako sa vyhnúť podvodom vo svete investícií


2067   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Deň ochrany

Európsky deň ochrany osobných údajov každoročne 28.1. pripomína, ako sa zneužívajú osobné údaje občanov. Máloktorý sektor je v dnešnej dobe vystavený podvodnému konaniu v takej veľkej miere ako ten finančný. Ľudia majú, prirodzene, tendenciu zarobiť peniaze čo najjednoduchšie, a práve túto túžbu zneužíva mnoho spoločností a jednotlivcov.

Zrejme najčastejšou metódou, akou podvodníci od ľudí vymáhajú peniaze, je ich telefonické kontaktovanie bez predchádzajúceho vyžiadania. Alebo bez registrácie nejakej služby od firmy a ponúkanie výnimočných investičných príležitostí s obrovským zhodnotením.

Deň ochrany , Tomáš Vranka
V súvislosti s týmto ohrozením a porušovaním našej osobnej slobody pripravil pre vás Tomáš Vranka, analytik XTB, (na obr.) niekoľko rád a pokynov, na ktoré by ste sa mali zamerať. Napríklad – ako rozoznať, kedy ide o podvod a na aké situácie si dať pozor.

1. Pýtajte sa, prečo Vám volajú a odkiaľ majú Vaše číslo

Niekedy sa stane, že človek sa niekde zaregistruje a iba na to zabudne. Ak je volajúci transparentný a seriózny, na otázku vám samozrejme odpovie a vy si spomeniete, nemáte dôvod byť podozrievavý. Ak však začne spomínať napríklad verejné databázy alebo náhodne vytočené číslo, mali by ste zbystriť svoju pozornosť.

2. Európsky deň ochrany osobných údajov vyzýva: majte reálne očakávania

Ak vám niekto sľubuje ohromné výnosy v rádoch vysokých desiatok alebo stoviek % ročne, pravdepodobne sa z vás iba snaží vylákať peniaze alebo výrazne podceňuje riziká. Áno, samozrejme existujú obdobia a roky, keď sa dalo dosiahnuť naozaj vysoké zhodnotenie na rôznych trhoch. Ide však skôr o výnimky ako bežný vývoj. Ak niečo vyzerá až veľmi dobre na to, aby to bola pravda, tak to pravda väčšinou nie je.

3. Zistite, o akú spoločnosť ide

Následne hľadajte čo možno najviac informácií. V dnešnej dobe internetu je naozaj jednoduché nájsť rôzne užívateľské recenzie čí fóra, kde si ľudia vymieňajú praktické skúsenosti. Veľa rôznych tradingových či investorských skupín existuje napríklad aj na Facebooku. Radšej sa teda niekoho opýtajte, ako by ste mali o peniaze prísť z dôvodu, že sa vám hľadať nechcelo.

Neprehliadnite:

seniori pasívny príjem
Ako si nájsť cestu k spokojnej starobe?
Dobrá rada pred seniorským vekom: pasívny príjem

4. Zistite, či bola niekedy daná firma ocenená v nejakej ankete či súťaži

Ak áno, väčšinou ide o znak toho, že má za sebou nejakú históriu. Rovnako tiež zistite, ako dlho firma existuje, či je firma regulovaná miestnym regulátorom; u nás ide o Národnú banku Slovenska. Rovnako tiež skúste na stránkach NBS nájsť, či naopak nevydala nejakú výstrahu pred danou spoločnosťou – to sa stáva veľmi často. Výhodou firiem je tiež, samozrejme, fyzické sídlo na území Slovenska. Ak firma funguje transparentne, nemá problém vám adresu povedať.

5. Podvodné spoločnosti veľakrát fungujú tak, že Vás tlačia do registrácie účtu a k zaslaniu čo najväčšej čiastky

Často po úvodnom vklade tiež tlačia na to, aby ste doložili ešte viac peňazí. Rovnako tiež nastáva problém pri ich výbere. Finančné inštitúcie musia dodržiavať štandardne viacero zákonov či regulácií, takže majú práve od vás vyžadovať rôzne potvrdenia či napríklad výpis z účtu – to podozrivé nie je, práve naopak. Ak im však doložíte všetko potrebné, svoje peniaze by ste mali mať na účte do dvoch-troch pracovných dní od zadania výberu. Ak sa firma vyhovára a vymýšľa si dôvody prečo peniaze napriek splneniu všetkých požadovaných krokov nemáte, mali by ste začať byť obozretný. Rovnako tiež podvodné firmy pred výberom vyžadujú, aby ste doposlali na účet pred tým ešte ďalšie peniaze, čo absolútne nedáva zmysel.


DPH

6.Obzvlášť opatrní buďte pri kryptomenách

Ich samotná podstata výrazne komplikuje transparentnosť transakcií. Ak máte záujem o obchodovanie s kryptomenami, alebo o investovanie do nich, nájdite si sami osvedčeného brokera, alebo krypto burzu. Určite nikdy neposielajte peniaze niekomu, aby Vám kryptomeny nakúpil. Aj v tomto prípade na Facebooku nájdete mnoho skupín, kde si ľudia radia.

7. Európsky Ďen ochrany osobných údajov je aj o vzdelávaní

Mnoho dôveryhodných investičných spoločností ma na svojom webe alebo na sociálnych sieťach (napríklad YouTube) veľké množstvo rôznych vzdelávacích materiálov na rôzne témy. Transparentná firma vás tiež samozrejme upozorní aj na prípadné riziká a nebude ich zatajovať, čo práve robí mnoho netransparentných firiem. (BA)