Brigáda popri škole. Ako ju stíhať? Nie je to nič výnimočné, skôr zabehnuté pravidlo


1784   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
študendské brigádybrigáda popri škole

Brigáda popri škole je dnes u študentov pomerne bežná prax. Nie všetci však vedia, ako začať, či ako si rozdeliť čas, aby stíhali všetky školské aj pracovné povinnosti. Hoci medzi najbežnejšie typy brigád patria sezónne počas prázdnin, zaháľať nemusíte ani cez školský rok. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo je na brigádovaní popri škole kľúčové.

Ako začať brigádovať?

Ešte predtým, ako si sadnete za počítač a poobzeráte sa po dostupných brigádach, myslite na niektoré dôležité kroky. Nezabudnite si napríklad založiť študentský účet, ktorý uvediete rovno po nájdení brigády svojmu zamestnávateľovi. Proces založenia účtu je naozaj rýchly, jednoduchý a získate vďaka nemu priestor, kde môžete prijímať svoje prvé výplaty. Navyše ho môžete v závislosti od banky zadarmo využívať až do dovŕšenia určitého veku, a tak si ušetríte starosti aj v budúcnosti.

Nezabudnite na svoj životopis

Ďalším krokom je napísať si životopis. Dajte si na ňom záležať. Práve ten totiž vo väčšine prípadov predstavuje prvý kontakt medzi vami a zamestnávateľom. A nikomu hádam netreba vysvetľovať, že prvý dojem je dôležitý. Záujemcov o brigádu síce začiatkom školského roka nie je toľko, ako to býva pred letnými prázdninami, no na slabú konkurenciu sa radšej nespoliehajte. Aj keď sa od študentov neočakáva niekoľkoročná prax v odbore, vaše dobrovoľnícke či mimoškolské aktivity potešia každého potenciálneho zamestnávateľa. Dôležité je uviesť všetky informácie prehľadne, stručne, zamerať sa skôr na pozitíva a nepresiahnuť odporúčanú dĺžku textu životopisu.

brigáda popri škole

Brigáda. Prečo si ju nájsť popri štúdiu?

  • Zarobíte si peniaze navyše, ktoré si môžete odložiť alebo minúť presne podľa svojich predstáv.
  • Budete mať skvelý pocit samostatnosti.
  • Získate skúsenosti, ktoré môžete využiť v ďalších zamestnaniach a v živote.
  • Naučíte sa správne si rozdeliť čas.
  • Budete mať položku navyše v životopise, ktorá ukáže budúcim zamestnávateľom vašu aktivitu už počas štúdia.
  • Naučíte sa pracovnej disciplíne.
  • Zistíte, čo chcete, prípadne nechcete v živote robiť.

Neprehliadnite:

Budúcnosť, Ikar, lexikon.sk
Budúcnosť je rýchlejšia ako si myslíte. Ponúkne fantastické a nekonečné príležitosti nám všetkým!

Kde hľadať pracovné ponuky?

V súčasnosti je hľadanie brigády v porovnaní s minulosťou podstatne jednoduchšie. Začať môžete na internete. Popozerajte si stránky určené na vyhľadávanie práce, no zaujímavé ponuky sa vyskytujú aj v skupinách na Facebooku či inej sociálnej sieti, napríklad na LinkedIne.

brigáda popri škole

Len mať oči otvorené…

Dopyt po brigádnikoch si samotní zamestnávatelia niekedy vyvesia priamo vo svojej predajni. Preto majte oči na stopkách napríklad aj počas prechádzky po meste. Pre istotu si do školskej tašky zbaľte zopár vyhotovení svojho životopisu. Budete tak vždy pripravený uchádzať sa o brigádu.

Tip: Nelimitujte sa len na ponuky, keď brigáda je z odboru, ktorý študujete. Ani práca z iných oblastí totiž nie je krokom vedľa. Každá brigáda vás naučí pracovnej disciplíne a nazbierate vďaka nej tiež kopu skúseností, ktoré môžete vo svojom budúcom vysnívanom zamestnaní zúročiť. Nuž, a keď už nič iné, aspoň uvidíte, čo v živote robiť nechcete. Ak aj napriek tomu trváte na práci vo svojom odbore, skvelou alternatívou sú napríklad platené stáže.

Ako to všetko stíhať?

Najideálnejšie je nájsť si brigádu, ktorú viete časovo prispôsobiť svojmu štúdiu. Nájsť si prácu totiž neznamená odložiť školu úplne bokom. V prípade stredoškolákov ide väčšinou o prácu cez víkendy. Vysokoškoláci majú v tomto výhodu, pretože nie vždy majú rozvrh plných päť pracovných dní. Niektorí zamestnávatelia však ochotne výjdu v ústrety aj pokiaľ ide o prácu po vyučovaní.

brigáda popri škole

Škola – brigáda, brigáda – škola

Dôležité je nenaložiť si toho na seba príliš veľa, aby sa vám nestalo, že napokon nebudete stíhať ani prácu, ani štúdium. Najväčšie nároky na študentov vysokých škôl sa vo väčšine prípadov kladú až počas skúškového obdobia. Preto je dôležité zamerať sa na ponuky s flexibilným pracovným časom. Základom brigády popri škole je teda ochotný a ústretový zamestnávateľ, dobrý time management a vaše odhodlanie aj chuť pracovať. Uvidíte, že výhody brigádovania na seba nenechajú dlho čakať. (BaDi)

Foto: pixabay