9 zaujímavých faktov o fenoméne internet, ktoré ste možno nevedeli. Poznáte tajomstvá o internete?


2964   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
internet

Internet. Bez tejto každodennej pomôcky si už väčšina z nás nedokáže predstaviť život. Vďaka nemu vzniklo veľa nových pracovných odvetví a nielen to. Každý deň nám zjednodušuje život. Pomáha nám s navigáciou či komunikáciou s priateľmi a rodinou. Je to fascinujúci nástroj, na ktorom sa každú stotinu sekundy niečo deje. Ako tento fenomén vznikol a aké zaujímavosti skrýva?

Internet a jeho stručná história

Za začiatky internetu môžeme považovať obdobie 50. rokov minulého storočia. Vtedy vrcholila studená vojna medzi Severnou Amerikou a Sovietskym zväzom. USA si uvedomili, že potrebuje komunikačný systém, ktorý nemôže byť ovplyvnený jadrovým útokom. Množstvo vedcov prispelo k vytvoreniu tejto sieťovej technológie a tým vznikol ARPANET. Muselo však prejsť ešte veľa času, aby sme mohli napríklad pozerať TV cez internet, čo je dnes už samozrejmosťou. 
Pomocou tejto siete komunikovali postupne vedci z rôznych univerzít či vojenských inštitúcií. Ako sieť pomaly rástla, bolo potrebné vytvoriť pravidlá, ktoré opisovali dátové prenosy. A tak v roku 1974 vznikol všeobecne známy protokol riadenia prenosu – TCP/IP. Začiatkom 90. rokov britský počítačový vedec Tim Berners-Lee navrhol spôsob, ako ho vylepšiť a tým vznikol World Wide Web

Neprehliadnite:

Repasované produkty
Repasované produkty. Aké sú výhody a nevýhody repasovaných notebookov?
Dobré rady sa zídu

 

Rozhodujúce míľniky

Zároveň bol vynájdený programovací jazyk HTML. Vďaka nemu sa stal internet o niečo viac dostupnejší, pretože si cez to mohol stránku vytvoriť každý. Takisto zaviedol aj protokol HTTP umožňujúci načítať prepojené zdroje z celého webu. Veľkým míľnikom bol aj prvý internetový prehliadač – Mosaic. Vytvorili ho študenti a vedci z University of Illinois. Spoločnosť Google, ktorá dodnes patrí medzi najpoužívanejšie vyhľadávače, bola založená už v roku 1998. Výnimočný bol práve preto, lebo využíval tzv. Pagerank algoritmus. Na podobnom princípe pracuje doteraz. Ten zoraďoval vyhľadávacie dopyty podľa dôležitosti. Dodnes tento patent vlastní Stanfordská univerzita, na ktorej študovali zakladatelia. 

internet

Zaujímavosti o internete 

  • V priemere využíva naraz internet až 4,9 miliardy ľudí, čo je viac ako polovica populácie na celej zemi.
  • WiFi sa začala používať až pred 25 rokmi, no vynašli ju už v roku 1990.
  • 90 % používateľov využíva na pripojenie k internetu mobilné zariadenia. Celkovo tak mobilné zariadenia tvoria až  55 % celkovej návštevnosti webov. Každým rokom sa tento počet zvyšuje.
  • Priemerná celosvetová rýchlosť internetu je 120,33 Mbit/s. Monako sa však môže pýšiť najrýchlejším internetom na svete, ten má rýchlosť až 270,25 Mbit/s
  • V roku 2020 žilo na planéte 7,7 miliardy ľudí, no prístup k internetu malo až 35 miliárd zariadení, čo tvorí v priemere 10 zariadení na domácnosť. 
  • Denne sa uskutoční až 8,5 miliardy vyhľadávaní cez Google, ten má zároveň 86 % trhový podiel v porovnaní s jeho konkurentmi. 
  • Priemerný človek vykoná denne 3 až 4 vyhľadávania cez Google
  • 45,3 % Google vyhľadávaní sú cez mobilné telefóny, a to prostredníctvom hlasových povelov. 
  • Webový prehliadač Google Chrome má na globálnom trhu viac ako 63 % podiel. Prehliadač Safari sa nachádza na druhom mieste s 19 % podielom.