Nikotínové alternatívy môžu byť cesta k zníženiu zdravotných dopadov fajčenia. Stoja za zváženie už cez tieto Vianoce!

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Velo Vianovce

Ako sa zbaviť fajčenia? Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi fajčilo na Slovensku až 40 percent populácie, v roku 2019 to bolo 18,5 percenta. Hoci čísla klesajú, počet fajčiarov v populácii je aj tak ešte stále alarmujúci, keďže mnohí fajčiari siahajú po klasickej cigarete. Ako však posledné prieskumy naznačujú, Slováci si čím ďalej, tým častejšie uvedomujú dôsledky tohto zlozvyku.  Hľadajú cestu k nikotínovým alternatívam s potenciálne menšími zdravotnými rizikami – bez otravujúceho dymu, typického zápachu a hlavne bez spaľovania tabaku. Silnou motiváciou sú aj estetické a sociálne aspekty, ktoré so sebou nesie užívanie konvenčných tabakových výrobkov. 

Prelom v znižovaní zdravotných rizík

Hoci je nikotín návykový a nie je bez rizika, za najväčší podiel škodlivosti fajčenia môžu práve toxické látky, ktoré vznikajú pri spaľovaní tabaku. Odklon fajčiarov od klasických cigariet k nikotínovým alternatívam tak môže predstavovať prelomový spôsob, ako významne znížiť zdravotné riziká.

Prieskum – prečo radšej alternatíva než klasická cigareta

Z aktuálneho interného prieskumu spoločnosti British American Tobacco (BAT), ktorý sa zameriava výhradne na tzv. nové kategórie, kam práve nikotínové alternatívy spadajú, vyplýva, že sú hlavnou motiváciou užívateľov, ktorí sa rozhodli pre prechod na ne, zastúpené pomerne vyrovnane. U 19 % respondentov prevládajú dôvody hygienické (eliminácia zápachu, dymu, popola, biela zubná sklovina). 17 % opýtaných potom uvádza, že pre nich tieto alternatívy predstavujú cestu, ako obmedziť fajčenie. 16 % je motivovaných kvôli spoločenskej a sociálnej akceptácii týchto výrobkov a len o percento menej ľudí (15 %) si alternatívy cigarety vybrali vyslovene z dôvodu zníženia zdravotných rizík. Prieskum BAT prebieha raz ročne na vzorke 6 500 respondentov.

Velo vrecúška

Švédsko ako príklad pozitívnej zmeny

Pre dnešných užívateľov tradičných cigariet sú práve nikotínové alternatívy cestou, ako pomaly upustiť od klasického fajčenia a prejsť potenciálne menej rizikovým spôsobom užívania nikotínu. Známym príkladom je Švédsko. Popularita snusu (orálne užívaný tabak) s veľkou pravdepodobnosťou prispela k tomu, že sa táto krajina pýši najnižším výskytom rakoviny v Európe, čo dokazujú aj dostupné štatistické dáta. Prenesenie týchto výsledkov do ďalších európskych krajín tak ukazuje smer, ako postupne znižovať dopad klasického fajčenia na zdravie populácie.

Neprehliadnite:Nikotinove vrecuska_VELOFajčiari, pozor! Nikotínové vrecúška VELO – u(s)pokojenie nikotínového nutkania bez obťažovania okolia

Aj pre Slovákov existuje alternatíva

Spoločnosť British American Tobacco, ktorá si predsavzala znížiť negatívne aspekty svojho podnikania, napĺňa toto poslanie už od roku 2003, keď predstavila prvú elektronickú cigaretu. Od tej doby prešla významný kus cesty. Od minulého roka ponúka –  ako prvá tabaková spoločnosť na českom trhu ucelenú ponuku alternatívnych produktov – elektronické cigarety Vuse, zaradenie na zahrievanie tabaku glo HYPER a nikotínové vrecúška VELO. A práve posledný spomenutý produkt sa stal v susednom Česku jednotkou vo svojej kategórii. Nikotínové vrecúška bez obsahu tabaku tvoria už 73 % z celkovej kategórie orálnych produktov. Je to 11 percentných bodov viac než pred rokom. Na slovenskom trhu sú už vyše roka (od novembra 2020) v ponuke trafík, obchodov s tabakovými výrobkami a na čerpacích staniciach práve nikotínové vrecúška VELO.

Velo VIBE káva

VELO pre okamihy bez dymu a zápachu

Nikotínové vrecúška VELO umožňujú rýchlu a diskrétnu absorpciu nikotínu bez prítomnosti tabaku. Keďže pri ich aplikácii nedochádza k procesu spaľovania a horenia tabaku, majú v porovnaní s tradičnými cigaretami o 99 % menej škodlivých látok. Okrem nikotínu obsahujú len vodu, eukalyptus, celulózové vlákna z borovice, aromatické látky a sladidlá. Pri ich použití nevzniká dym ani typický zápach, ktoré by mohli obťažovať okolie. Navyše nefarbia zuby. Využiť ich môžu užívatelia kdekoľvek, kde je klasické fajčenie zakázané. Napríklad v reštaurácii, na pracovisku i na cestách. Stačí ich vložiť do úst pod hornú peru. Tu sa ich obsah postupne vstrebáva ústnou sliznicou. Po maximálne 30 minútach ich stačí vybrať a použité vrecúško uschovať pod viečkom škatuľky.

Velo vrecúška

Už tieto Vianoce – 0 % dymu, 100 % VELO zážitok

K vianočnej atmosfére neodmysliteľne patria stretnutia s blízkymi, pohoda a zdieľanie magických okamihov. Dymiaca cigareta však môže sviatočné chvíle pokaziť. Preto si tohtoročné Vianoce vychutnajte bez dymu a zápachu! Až 10 variantov nikotínových vrecúšok VELO v rôznych príchutiach, s odlišnou intenzitou nikotínu a trikrát aj ako VELO MINI sú na predaj na čerpacích staniciach, v trafikách a obchodoch s tabakovými výrobkami.
Odporúčaná cena: 4 €.

Mix nikotínových vrecúšok VELO ako darček pre tých, čo ešte stále holdujú horiacej cigarete, je originálny spôsob, ako fajčiarovi naznačiť, že by mohol vyskúšať potenciálne menej škodlivú alternatívu užívania nikotínu.  

Nikotínové vrecúška VELO sú určené výlučne pre dospelých užívateľov nikotínových produktov!

Viac informácií o nikotínových vrecúška VELO nájdete na sociálnych sieťach a na: www.govelo.sk