Prešovský kraj privítal v prvom polroku 2019 opäť viac turistov ako vlani


5751   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Prešovský Kraj Turizmus

Prešovský kraj, obdarený veľkým prírodným a kultúrnym bohatstvom, sa znova teší nárastu návštevnosti. V prvom polroku 2019 zavítalo do regiónu 481 477 návštevníkov ubytovacích zariadení. Priaznivé štatistiky má aj v počte prenocovaní – medziročne ide o rast 9,8 %. Kraj si zároveň udržal prvenstvo v počte prenocovaní domácich návštevníkov: tvorí ho najvyšší podiel v rámci celej SR – až 21,9 %.

V porovnaní s 1. polrokom 2018 sa zvýšil počet návštevníkov v kraji o 43 839 na 481 477 turistov, čo predstavuje medziročný nárast o 10 %. V kraji bolo počas prvého polroka zaznamenaných 1 440 259 prenocovaní, medziročne ide o nárast o 9,8 %. Návštevníci ostávajú v kraji priemerne tri noci.

Prešovský kraj, návštevnosť

Prešovský kraj bol dlhodobo tretím najnavštevovanejším krajom SR. V počte prenocovaní všetkých návštevníkov si tento rok polepšil. Umiestnil sa na druhom mieste za Žilinským krajom, kým Bratislavský kraj je na 3. mieste. Najviac sa zvýšil počet prenocovaní domácich návštevníkov, ktorý dosahuje až 21,9 % podiel v rámci celej SR. Pokiaľ ide o zahraničných návštevníkov, v Prešovskom kraji sa v prvom polroku 2019 ubytovalo 130 279 cudzincov, ktorí tu strávili 366 141 nocí. V porovnaní s r. 2018 ide asi o 8 % nárast.

Prešovský kraj, návštevnosť, Lubovniansky Hrad

Top navštevovanou lokalitou kraja je podľa očakávania okres Poprad s Vysokými Tatrami. Zavítalo doň približne 320 000 návštevníkov ubytovacích zariadení. Počet prenocovaní sa v tejto oblasti priblížil k jednému miliónu. OOCR Región Vysoké Tatry zaznamenala dvojciferný nárast počtu ubytovaných návštevníkov. (U domácich nárast o 9,24 % a u zahraničných nárast o 8,59 %.)

Zaujímavé: Turistické noviny Prešovského kraja

Pozitívnej štatistike prospeli aj kampane KOCR Severovýchod Slovenska, ktorá dlhodobo prispieva k rozvoju turizmu a cestovného ruchu v celom Prešovskom kraji. Hlavným projektom je i tento rok letná cestovateľská súťaž LEGENDARIUM, ktorá prebieha ešte do 15. septembra. „Ide už o štvrtý ročník kampane, ktorá sa každoročne teší čoraz väčšej obľube najmä u detí, ale projekt nadchýna aj dospelých členov rodiny. Prostredníctvom súťaže môžu deti preskúmať celý región severovýchodného Slovenska od Dukle až po oblasť Vysokých Tatier či Polonín. Vytipovaných je viac ako 50 turistických zaujímavostí, na ktorých môžu návštevníci nazbierať 40 nálepiek hrdinov a nalepiť ich do originálneho komiksu,“ priblížil zámer projektu výkonný riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško. Okrem projektu Legendarium prispeli k zvýšeniu návštevnosti aj ďalšie aktivity, ako napríklad Turistické noviny Prešovského kraja, fotografická súťaž Choď a foť 2019 a rôzne podujatia, ktoré KOCR spoluorganizovala v jednotlivých regiónoch.

Prešovský kraj, návštevnosť, Vysoké Tatry, Štrbské pleso

Jedným z kľúčových podujatí v prvom polroku boli MS v ľadovom hokeji 2019, ktoré sa konali v Košiciach a Bratislave. KOCR Severovýchod Slovenska pripravila pre toto podujatie propagačné materiály. „Tlačené brožúry s výberom TOP tipov na výlety v Prešovskom kraji boli distribuované v ubytovacích zariadeniach, ako i na letisku v Košiciach. Aj týmto nástrojom sme chceli podnietiť zahraničných turistov vydať sa objavovať jedinečnosti severovýchodu Slovenska,“ doplnil Janoško.

Prešovský kraj, návštevnosť

KOCR Severovýchod Slovenska pokračuje v ďalších aktivitách, ktoré by mohli prispieť k ešte vyššej návštevnosti Prešovského kraja. Jednou z nich je aj cezhraničný projekt Karpatské dobrodružstvá, v rámci ktorého sa vytvoria tri nové produkty cestovného ruchu. Ide o dve poznávacie viacdňové turistické trasy na Slovensku s presahom do Poľska. Jednu poľskú trasu s presahom na Slovensko.

Zdroj údajov: Štatistický úrad SR
Uvodne foto: humenskyexpres.sk
Barbora Čechová, KOCR Severovýchod Slovenska

www.severovychod.sk