Šetrenie v domácnosti. Tipy, ktoré vám pomôžu optimalizovať rodinné náklady k spokojnosti všetkých


2218   -   5
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
šetrenie v domácnosti

Šetrenie v domácnosti sa v poslednom čase stalo populárnou témou v mnohých rodinách. Obzvlášť v dobe šialeného rastu cien, ktoré zvyšovanie platov zatiaľ ani zďaleka nedobieha. Aby ste dokázali optimalizovať svoje výdavky, v prvom rade si musíte preveriť, kam skutočne utekajú peniaze z rodinného rozpočtu. Vďaka tomu zistíte, kde by sa ešte nejaké euro postrážiť dalo a, naopak, odhalíte aj oblasti, v ktorých pre svoj rozpočet robíte maximum. Pozrite si zopár tipov, ktoré, keď aplikujete do života, urobia s rodinnou kasou hotové zázraky.

Budúcnosť, ktorá šetrí peniaze aj životné prostredie

Elektromobilita zažíva na Slovensku, ale aj vo svete, obrovský boom. Dopravné prostriedky so spaľovacími motormi sú čoraz častejšie v domácnostiach nahrádzané ich elektrickými náprotivkami. Popýšiť sa môžu viacerými prednosťami, medzi ktoré patria napríklad nižšie prevádzkové náklady, ale aj šetrenie životného prostredia. 

šetrenie v domácnostiach

Síce je ich obstarávacia cena o čosi vyššia, pri výbere modelu prispôsobeného vašim potrebám túto investíciu neoľutujete. Cítiť to tiež budete každý mesiac v peňaženke a čerešničkou na torte sa stane už len dobrý pocit z kroku k zelenšej budúcnosti.

Neprehliadnite:

Zateplenie fasády

Zateplenie fasády, oprava strechy i ďalšie nevyhnutné rekonštrukcie.
Prerobte dom tak, aby šetril energie!


Drobnosti, ktoré sa počítajú

Ako sme si uviedli vyššie, elektrická energia dokáže v rodinnom rozpočte ušetriť nemalé prostriedky. Paradoxne však energie ako také dokážu byť aj jedným z najväčších žrútov financií, a to predovšetkým vtedy, keď s nimi nesprávne hospodárite. Je namieste pripomenúť si síce staré známe, no stále aktuálne tipy na šetrenie elektrickej energie v domácnosti:

šetrenie v domácnosti

 

  • V miestnostiach, kde sa momentálne nenachádzate, vždy vypínajte svetlo.
  • Počas letných horúčav si zatiahnite žalúzie a závesy, čím predídete zbytočnému púšťaniu elektrických spotrebičov určených na chladenie miestnosti.
  • Vymeňte klasické žiarovky za ich LED alternatívy, ktoré spotrebujú omnoho menej energie.
  • Pred použitím práčky a sušičky sa vždy uistite, že sú plné.
  • V kanvici varte vždy len toľko vody, koľko potrebujete.
  • Pri zohrievaní vody v hrnci vždy používajte pokrievku, vďaka ktorej dosiahne bod varu oveľa rýchlejšie.
  • Počas umývania zubov nenechávajte zapnutú vodu celý čas.
  • Uprednostnite radšej krátku sprchu pred kúpaním.
  • Ak zvyknete zaspávať pri zapnutom televízore, nastavte si časovač namiesto toho, aby niekoľko hodín bežal zbytočne.
  • Namiesto jednorazového príslušenstva využite udržateľnejšie verzie, ktoré v konečnom dôsledku vyjdu lacnejšie. Vymeňte napríklad potravinovú fóliu za voskované obrúsky a s úsporou získate aj dlhšie čerstvé ovocie a zeleninu.

šetrenie v domácnosti

Šetrenie v domácnosti – dobrých námetov na túto tému nikdy nie je dosť

Môže sa zdať, že sa niektoré rady stále a všade omieľajú dookola. Aj napriek tomu veríme, že neustálym opakovaním sa téma šetrenia v domácnosti a s tým spojená ochrana životného prostredia dostane do povedomia čo najširšej skupine ľudí. Možno si to nie vždy uvedomujeme, ale dnes poznáme nespočetné množstvo drobností, na ktorých sa dá v domácnosti ušetriť. Euro k euru, no a vo výsledku zistíme, že sme si odložili nemalú sumu peňazí.