Energia šetrná k životnému prostrediu a nezávislá od kolísania cien elektriny


2970   -   1
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
zemný plyn, lexikon.sk, enviro

Najväčším zdrojom energie, aký u nás existuje a môžeme ho vo svoj prospech využiť, je slnečná energia. Ďalšou dobrou správou tiež je, že pri správnom využití môže byť solárna energia nielen šetrná k životnému prostrediu, ale aj nezávislá od kolísania cien elektriny.

Výhod fotovoltaického systému, ktorý túto energiu spracováva, je však oveľa viac, preto sa spoločne na ne pozrieme, aby ste ich v prípade záujmu mohli vo svoj prospech využiť.

Ako fotovoltaické panely fungujú?

Fotovoltaika znamená udržateľný a ekologický spôsob premeny spomínanej slnečnej energie na  elektrickú. Na tejto premene sa podieľajú výkonovo optimalizované solárne články so stále lepšou úrovňou účinnosti.

energia šetrnáLen pre porovnanie, pri monokryštalickom prevedení dosahujú tieto systémy účinnosť až 19,6 % a pri polykryštalických paneloch je účinnosť o niečo nižšia na úrovni 17,5 %, pričom sa miera účinnosti garantuje na 80 % výkonu po dobu 25 rokov.

Neprehliadnite:

klimatické ciele, bio, lexikon.sk,Klimatické ciele a Slovensko.
Pri odchode od ruského plynu LNG pomôže vlastná ťažba i biometán

Ako vzniká energia šetrná?

Kvalitné fotovoltaické panely fungujú na základe takzvaného fotoelektrického javu, pri ktorom sa elektrina vyrába v solárnych článkoch. Nakoľko je však jeden solárny článok na spotrebu malý, zhromažďuje sa ich vo fotovoltaických moduloch viacero. Získaný jednosmerný prúd potom na striedavý premieňa invertor. Takto jednoducho vyrobenú elektrinu môžete následne nielen využívať, ale aj dodávať do verejnej siete, za čo dostanete zodpovedajúci výkupnú cenu.

Výhody inštalácie fotovoltaiky v praxi

Dnes je tomu úplne inak, no v minulosti sa dlho verilo, že fotovoltaické systémy sú v oblasti obnoviteľných zdrojov energie nákladnou a neefektívnou metódou. Tento názor je však vďaka pokroku a spomínanej zlepšenej účinnosti zariadení zastaraný. V porovnaní s inými zdrojmi obnoviteľnej energie má nielen preto fotovoltaika na trhu veľmi dobré postavenie. A potvrdzujú to aj nasledujúce fakty. V prvom rade je to rýchla inštalácia fotovoltaiky, vďaka ktorej môžete ochrániť svoj rodinný rozpočet i životné prostredie.

energia šetrná

Jednotlivé moduly majú zabudované systémy napojenia, takže inštalácia prebehne naozaj rýchlo a bez zbytočných starostí. Systém je tiež nenáročný na údržbu, energiu možno vďaka zásobníku ekologicky vyrábať aj keď slnko nesvieti. Pri výrobe elektriny nehrozí vášmu okoliu žiadna záťaž spôsobená hlukom, zápachom ani iným znečistením. Fotovoltaické panely tiež disponujú statickými osvedčeniami, takže nehrozí ich poškodenie vplyvom premenlivých vonkajších poveternostných podmienok.

Odporúčame, ide o správne rozhodnutie

Ak teda hľadáte spôsob, ako si neistú budúcnosť, ceny a zdroje elektrickej energie poistiť, vyskúšajte to s fotovoltaickými panelmi a sme presvedčení, že budete spokojní.

Medzitulky:        redakcia
Zdroj obrázkov: AlyoshinE/Shutterstock.com  
                          anatoliy_gleb/Shutterstock.com
                          pixabay (titulná fotografia)