Planéta Zem si vyžaduje pozornosť. Záujem o ňu treba pestovať už v jej najmenších obyvateľoch

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
lexikon.sk, separovateľný obal,Procter and Gamble enviro, Planéta Zem,lexikon.sk

Ak chceme, aby nám a našim generáciám bola planéta Zem domovom na ďalšie stovky, či dúfajme, tisícky rokov, na jej momentálnom stave by malo záležať všetkým jej obyvateľom. Malými krokmi vie k zlepšeniu ekologickej situácie pomôcť naozaj každý z nás už u seba v domácnosti a svojom najbližšom okolí. Napríklad – triediť odpad, menej plytvať vodou či šetriť elektrinu…

Mimoriadne dôležité je učiť týmto drobným krokom aj našich najmenších. Preto spoločnosť Procter & Gamble (P&G) pripravila špeciálnu galaktickú hru pre deti a ich rodičov. Každý, kto sa do hry zapojí, pomôže aj WWF – Svetovému fondu na ochranu prírody. Hra stále platí a môžete sa jej zúčastniť do 23.1.2022.

PandG Planéta Zem, lexikon.sk

Oblasti záujmu

V oblasti ochrany vôd sa WWF na Slovensku aktuálne sústredí najmä na obnovu riek. Ďalej na revitalizáciu pôvodnej riečnej krajiny s lužnými lesmi, záplavovým územím a starými ramenami riek napájanými najmä v čase väčších povodní. Monitorujú tiež rôzne typy prehradení, hatí a prekážok na riekach, ktoré im bránia slobodne tiecť. Tam, kde je to možné, sa snažia o ich odstránenie a návrat života do rieky.
V oblasti ochrany lesov ide o podporu prírode blízkeho hospodárenia a ochranu vzácnych starých lesov a pralesov. Aktéri sa podieľali napríklad na príprave návrhu prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska.
V oblasti záchrany šeliem je pre WWF heslom “spolužitie” – úsilie propagovať dobré skúsenosti a riešenia, ktoré umožnia v krajine bezpečne spolunažívať divokým zvieratám (predovšetkým šelmám) s ľuďmi a ich hospodárskymi zvieratami.

Neprehliadnite:Bill Gates Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofeBill Gates: Dôsledky zmeny klímy? Ako neustála prítomnosť pandemickej pohromy? Ako ďalej, naša Zem?

Planéta Zem ma potrebuje a ja potrebujem ju chcem sa pripojiť, čo mám urobiť…?

Ako je možné pripojiť sa k pomoci v rámci týchto ušľachtilých aktivít? Galaktickou hrou od Procter & Gamble. Hra má podobu pracovného listu s názvom „Naša krásna planéta. Rodičia s deťmi si ho môžu stiahnuť na tejto webovej stránke.
Na pracovnom hárku sa deti stanú astronautom-kapitánom, ktorý plní rôzne hravé úlohy. Tie sú pripravené tak, aby deti naučili prirodzene správnym ekologickým návykom, ktoré pomáhajú chrániť planétu. Napríklad pozbierať odpadky pri prechádzke v prírode. Alebo namiesto cesty autom presvedčiť rodičov, aby sme sa prešli pešo, naučiť sa, ktorá farba patrí ktorému kontajneru na odpad a podobne. Za každú drobnú úlohu si dieťa môže potom symbolicky vyfarbiť/vyzdobiť časť planétky, ktorej pomohlo – stromami, kvetmi, zvieratkami, lesmi, horami, riekami. Jednoducho všetkým, čo na krásnu zdravú planétu patrí.

PandG Planéta Zem, lexikon.sk

Hravé a poučné

Keď dieťa splní úlohy a jeho planéta Zem ožije farbami, rodičia ju môžu naskenovať a poslať späť cez tento web do P&G. Spoločnosť Procter & Gamble vydá a pošle malému ekoastronautovi slávnostný certifikát o pomoci našej planéte. A pre rodičov je pripravený balíček udržateľných produktov do domácnosti. „S našimi produktmi sa rodičia a ich deti stretávajú pri mnohých každodenných činnostiach. Či už ide o pranie bielizne, čistenie zubov alebo umývanie riadu, vždy je pri tom pravdepodobne niektorý z našich produktov. Sme si teda plne vedomí našej zodpovednosti, ktorú máme a radi by sme rodičov a deti pozvali, aby sa do ochrany životného prostredia pustili spolu s nami. Dá sa povedať, že Zem si od našich detí vlastne požičiavame. Preto sa poďme spolu podieľať na tom, aby sme im ju vrátili v poriadku a ony sa o planétu ďalej starali čo najlepšie pre ďalšie generácie,“ k zapojeniu do hry pozýva Barbora Kratochvílová, riaditeľka marketingu P&G pre SR a ČR.

PandG, Planéta Zem, lexikon.sk

 

Pomoc každého sa počíta

Procter & Gamble zároveň prispeje za každú vyfarbenú planétku WWF – Svetovému fondu na ochranu prírody, kde dané prostriedky využijú na pomoc prírode v našom regióne. Miroslava Plassmann (riaditeľka WWF Slovensko) hovorí, prečo sa vo WWF rozhodli pripojiť k tejto aktivite: „Príroda nám poskytuje všetko, čo nevyhnutne potrebujeme k nášmu životu a veľmi sa na ňu spoliehame. Narastajúci tlak na prírodné zdroje však spôsobuje, že prírodné bohatstvo strácame závratnou rýchlosťou. Dôležité je podotknúť, že sme prvou generáciou, ktorá má dostatok informácií o tom, čo sa deje a ako ohrozujeme svet a budúcnosť našich detí. Vítame preto každú iniciatívu, ktorá inšpiruje k zmene návykov pri našom bežnom fungovaní. Ak chceme odovzdať deťom zdravú planétu, udržateľnosť by mala byť súčasťou našich každodenných životov. Spoločne, krok po kroku dokážeme mnoho. Do plnenia jednotlivých úloh v rámci pripravenej hry sa veľmi radi zapoja aj naši kolegovia s malými deťmi. Koniec-koncov, deti idú často príkladom aj nám dospelým.“

Investícia do prežitia 

Vyzbierané prostriedky budú použité na podporu prebiehajúcich projektov WWF v oblasti ochrany vôd v našom regióne. Cieľom je prispievať k zlepšovaniu ekologického stavu a rozmanitosti života v našich riekach. A to je možné vďaka projektom, ktoré obnovujú rieky, okolitú riečnu krajinu, odstraňujú prekážky, ktoré prehradzujú naše rieky a vracajú do riek život. Ochrana a obnova riek je dôležitá aj pre zmierňovanie dopadov klimatickej zmeny. Európa si dala jasný cieľ – 25-tisíc slobodne tečúcich prírodných riek do roku 2030 a WWF sa chce podieľať na tomto spoločnom záväzku – pre prospech krajiny a nás všetkých.  

PandG, planéta Zem, lexikon.sk

O WWF – Svetovom fonde na ochranu prírody

Slovenská kancelária WWF je najmladšia v regióne strednej a východnej Európy, založená bola v roku 2019. No už skôr, od r. 2014, v krajine začal vznikať tím, ktorý dnes tvorí jadro slovenskej WWF. V spolupráci s kanceláriami WWF v rámci Dunajsko-karpatského regiónu sa podieľal na projektoch ochrany prírody. Ochranárske aktivity sa sústreďujú najmä na tri oblasti – ochrana vôd, ochrana lesov a pralesov a ochrana šeliem. Planéta Zem má teda šancu…

O spoločnosti Procter & Gamble

P&G so svojimi overenými, kvalitnými a poprednými značkami slúži spotrebiteľom po celom svete. Portfólio zahŕňa značky Always®, Ambi Pur®, Ariel®, blend-a-dent®, blend-a-med®, Discreet®, Gillette®, Gillette Venus®, Head & Shoulders®, Herbal Essences®, Jar®, Lenor®, Naturella®, Old Spice®, Oral-B®, Pampers®, Pantene® a Tampax®. P&G pôsobí v približne 70 krajinách sveta.
Novinky a informácie o spoločnosti P&G a jej značkách nájdete na: www.pg.com

Foto: archív pixabay