Ekológia naša každodenná: 5 tipov, ako bývať ekologickejšie a chrániť životné prostredie

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
enviro na každý deň

Ekológia je dnes často diskutovanou témou. Úsilie zachrániť planétu ovplyvňuje naše konanie – ako nakupujeme, cestujeme, staviame a aj bývame. Chceli by ste aj vy žiť ekologickejšie? Máme niekoľko výborných tipov, ako môžete pri svojom bývaní šetriť prírodu a zároveň aj svoje financie.

1. Stavajte ekologicky

Je neskoro plakať nad rozliatym mliekom, aj nad vysokým účtom za nevhodný vykurovací systém. To, koľko energií dom spotrebuje a ako veľmi bude šetrný k prostrediu, závisí od mnohých faktorov. Od jeho tvaru, veľkosti plochy, orientácie, izolácie, inštalácií aj materiálu, z ktorého je postavený.
Sú to všetko faktory, o ktorých treba uvažovať už keď sa rozhodujete a pozeráte projekty domov. Pretože len s vhodným projektom, ktorý zohľadní špecifiká pozemku i podnebia, dokážete plne využiť jeho potenciál.

2. Neudržiavajte v dome tropické podnebie

Za optimálnu a „úspornú” teplotu sa považuje 20˚C, maximálne 22˚C. Každý jeden stupeň navyše zvýši spotrebu o 2 – 5 %. Ak patríte k tým, čo sa trasú aj pri 25 ˚C a v deke, ostáva vám len poriadne zakúriť. Ak však udržiavate tropickú teplotu, aby ste chodili celoročne v krátkych nohaviciach, zbytočne plytváte.
Znížiť spotrebu pomôžu tiež správne nastavené regulátory. Takisto aj udržiavanie teploty, ktoré je dôležité najmä v zime. Odporúča sa udržiavať na 15 –18 ˚C. Čím viac sa dom ochladí, tým dlhšie a nákladnejšie je ho opätovne vyhriať.

Neprehliadnite:
Naša matka Zem je boľavá a plače. Vieme jej však pomôcť.
Vypočítaj si aj ty svoju uhlíkovú stopu!

3. Obmedzte spotrebu elektriny

Zásadu – že nenecháte svietiť v miestnosti, v ktorej nie ste – pozná už asi každý. Pamätať by ste však mali aj na ostatných „požieračov” energie v domácnosti. Sú to napríklad spotrebiče v pohotovostnom režime tzv. standby. Sú síce vypnuté, no aj tak energiu spotrebúvajú. Vypnite ich úplne, a ak doma dlhšie nebudete, vytiahnite ich zo zástrčky. Spotrebu znížite aj výberom úspornej elektroniky či inštaláciou úsporných svietidiel.

4. Izolujte

Tento pocit poznajú najmä obyvatelia starších stavieb. Kúrite a kúrite, účty dosahujú astronomické sumy, a stále vám je zima. Pri okne v zime nevydržíte, lebo vám odtiaľ „ťahá“. Teplo z domácnosti často uniká aj cez zatvorené okná. Býva to z dôvodu poškodených rámov i opotrebovaným tesneniam. Nezriedka za to môže zlé osadenie, ktorým vznikne drobná fuga. A ak chcete svoje bývanie poriadne zatepliť, oplatí sa pozrieť aj na možnosti izolácie strechy a podkrovia.

enviro na každý deň

5. Trieďte odpad

V mnohých slovenských domácnostiach sa už naučili základné princípy triedenia odpadu. Vďaka tomu, že aj na dedinách do dvorov pribudli koše, recyklujeme papier, plechovky, plast a sklo. Problémom je stále odpad z potravín. Na dedine je to jednoduchšie; niekde ho hodia sliepkam alebo prasatám, inde majú kompostér. Dobrou správou pre tých, ktorí sa necítia na kompostovanie v byte, je fakt, že triedenie kuchynského odpadu bude povinné a v obciach i v mestách na to pribudnú nádoby.

Foto: archív bigstock