Rohová sedačka. Uvažujete nad jej kúpou? Pri rozhodovaní venujte pozornosť detailom!


2578   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
rohová sedačka

Rohová sedačka patrí k najdôležitejším súčastiam interiéru. Ide o mimoriadne obľúbenú voľbu, pretože rohová sedačka umožní efektívne využiť priestor v rohu miestnosti, čím sa získa viac miesta na sedenie. Okrem dizajnu a rozmerov treba venovať pozornosť aj dôležitým detailom, aby ste si vybrali naozaj kvalitný výrobok. Akým detailom je potrebné venovať zvýšenú pozornosť?

Začnite rozmermi a tvarom sedačky

Veľkosť sedačky je úplný základ. Asi nemusíme pripomínať, že je lepšie všetko si niekoľkokrát premerať, aby ste mali istotu, že sa vám sedačka na vybrané miesto zmestí. Rohové sedačky majú zvyčajne tvar L, avšak treba si dať pozor, či si beriete ľavý alebo pravý roh, prípadne univerzálny model, ktorý sa dá zmontovať oboma spôsobmi. Okrem toho môžu mať ramená rovnakú alebo rozdielnu dĺžku. Ak chcete rohovú sedačku presne podľa svojich predstáv, stavte na nábytok na mieru. Rozmery, materiál ale aj farba budú také, aké si želáte a nábytok skvele zapadne do vybraného priestoru.

Rohová sedačka

Nestačí vám rohová sedačka? Doplňte ju pohovkou a kreslami

Pre veľké rodiny alebo návštevy niekedy nestačí ani priestranná sedačka. Do veľkej obývačky sa hodia aj luxusné pohovky a kreslá, ktoré zaplnia priestor a poskytnú ďalšie miesta na sedenie. V prípade rozkladacej pohovky získate aj lôžko pre hostí na občasné prespávanie. Ak si vyberiete nábytok z rovnakej kolekcie alebo si ho dáte spraviť na mieru, budú spolu všetky kúsky dokonale ladiť. Určite ale nebude problém, ak obývačku oživíte napríklad extravagantnejším kreslom, alebo modelom, ktorý vynikne svojim dizajnom.

Neprehliadnite:

bytový trend 2023
Viete, že vintage štýl patrí k aktuálnym trendom v bytovej kultúre? Rok 2023 je návratom k prírode

Materiál čalúnenia je mimoriadne dôležitý

Čalúnenie určuje nielen dizajn sedačky, ale aj jej trvácnosť. Ak je ošúchané alebo škvrnami nezvratne zničené, zvyčajne ukončujeme používanie sedačky a vymieňame ju za novú. Najluxusnejším materiálom je určite prírodná koža – nebude teda prekvapením, že ide o drahšie kúsky. Kvalitná kožená sedačka by mala byť čalúnená v kvalitnej koženej usni. Kvalita však nie je priamo úmerná hrúbke, ale spracovaniu a selekcii usní. Kože je citlivá na teplo, takže sa neumiestňuje k radiátorom. Tiež ju môžu poškriabať napríklad zvieracie pazúriky alebo cvočky na oblečení. Okrem toho ju treba pravidelne ošetrovať vhodnými prípravkami na kožu. Na druhej strane má koža dlhú životnosť a je skutočne luxusným prírodným materiálom. Cenovo dostupnejšou, ale menej trvácnou alternatívou je koženka, teda syntetická napodobenina kože. Asi najobľúbenejšie sú však textilné čalúnenia. Ich popularita vychádza najmä zo širokého výberu, ktorý zahŕňa najlacnejšie bavlnené látky, príjemné materiály pripomínajúce zamat aj mimoriadne odolné materiály, ktoré dokonca odpudzujú tekutiny a jednoducho sa čistia. POkiaľ ide o farby a vzory, výber je takmer nekonečný, takže ulahodí každému.

Rohová sedačka a jej konštrukcia

Pre dlhú životnosť je dôležitý aj materiál konštrukcie a výplň sedačky. Konštrukcia sa najčastejšie vyrába z drevotriesky, ktorá je cenovo dostupnejšia. Avšak trvácnejšie, odolnejšie, ale aj drahšie sú sedačky, ktorých konštrukcia je z masívneho dreva, preglejky alebo kovu. Ako výplň sedákov a opierok sa používajú pružiny alebo pena. Zvyčajne ide o PUR penu, teda polyuretánovú penu, chladenú HR penu alebo bonellové pružiny. sedákoch sa najčastejšie objavuje chladená HR pena, a to vďaka ideálnej tvrdosti, elasticite a vysokej kvalite. Za optimálne sa považujú peny tvrdosti od 30 do 50 kg/m3.

Rohová sedačka

Niet nad osobnú skúsenosť

Najlepšie bude, ak si v obchode s nábytkom vyskúšate sedačky s rôznou tvrdosťou a s rôznou výplňou. Pre každého je ideálne niečo iné, niekto uprednostňuje mäkšie sedačky, v ktorých sa môže pohodlne uvelebiť. Ak chcete kvalitnú sedačku na niekoľko rokov, vyhnite sa čisto molitanovej výplni, ktorá síce láka svojou cenou, ale rýchlejšie  sa vysedí. Takéto pohovky sú vhodnejšie na príležitostné používanie, napríklad v hosťovskej izbe. (FU)

Foto: instagram.com/sedacky_com, pixabay