Liečivé singletracky v okolí Bardejovských Kúpeľov sú magnet pre turistov i kúpeľných hostí

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Liečivé singletracky Severovýchodná časť Slovenska

Liečivé singletracky sú zaujímavé námety pre cykloturistov i početných pacientov Bardejovských Kúpeľov. Ponuka je znásobená ďalšími atraktívnymi lákadlami v okolí historického mesta Bardejov. Sú profesionálne vybudované a sú pýchou celého regiónu. Majú aj perspektívu rastu medzinárodného turizmu, lebo sú prepojené na slovenskú časť cyklookruhu Aquavelo, ktorý v Poľsku a na Slovensku zahŕňa viac ako 230 km cyklistických trás. Spája poľské a slovenské kúpeľné strediská. 

Liečivé singletracky a cyklistika na všetky spôsoby 

Sieť navzájom prepojených piatich liečivých singletrackov – Rodinný, Napoleon, Čerešenka, Herkules a Kráľovský a dve nadväzujúce cyklotrasy Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v kúpeľoch. Singletracky majú zarovnávaný prírodný povrch a vybudované umelé prekážky – terénne vlny, skoky rôznych veľkostí, klopené zákruty, rýchle pasáže, i technické kamenné úseky a mostíky. Všetky spomínané prekážky sú vhodné i pre menej zdatných cyklistov. Dlhšia trasa liečivých singletrackov má dĺžku 25 km a kratšia trasa 18 km. Na svoje si prídu všetci, jednotlivé terény sú vhodné pre najmenších cyklistov i profibikerov.

Liečivé singletracky

Náučný chodník Čierna Mláka

Celková dĺžka chodníka je 4,46 km a je na ňom 18 tematických zastávok. Zastávky na chodníku sú spolu s informačnými panelmi venované mimoprodukčným funkciám lesa. Z rozhliadne, ktorá je súčasťou chodníka, je nádherný výhľad na Zborovský hrad a jeho okolie. Náučný chodník je zadarmo, celoročný a samoobslužný. Má tri okruhy – Jedľový (1,9 km), Bukový (3,7 km), a Javorový (3,9 km).

Neprehliadnite:

cyklokorytnička

Cyklokorytnička je atraktívny cyklovýlet pre celú rodinu.
Čo všetko môžete zažiť? 


Rozhľadňa Kamenná hora

Rodičia s deťmi si užívajú ďalšiu atrakciu regiónu Bardejova a okolia. Cieľom ich výletov sa stala  rozhľadňa Bardejov Kamenná Hora, z ktorej je nádherný výhľad predovšetkým na mesto Bardejov. Rozhľadňa je pre ľahko prístupná aj pre malé deti. Samotný objekt s okolím poskytuje možnosti aktívneho trávenia času pre celú rodinu. Záujemcovia si môžu na otvorenom ohnisku vedľa rozhľadne opekať a sedieť na lavičkách.

Liečivé singletracky


Drevené kostolíky

Drevené chrámy sú najvzácnejším skvostom slovenskej ľudovej architektúry. Nachádzajú sa takmer výlučne na severovýchode Slovenska, pričom najviac – až 26 – ich je práve v regióne horného Šariša. Pri ich stavbe sa z duchovných dôvodov nesmeli používať klince, ktoré boli spájané s ukrižovaním Krista. Majstri sa preto snažili o zhotovenie pevných drevených spojov, schopných odolať času aj poveternostným vplyvom. V interiéroch dominujú unikátne ikony karpatského typu, osadené do ikonostasov v štýle baroka a rokoka. Spravidla ide o chrámy východného obradu. Najstarším dreveným kostolíkom na Slovensku je však jedinečný rímskokatolícky gotický chrám z 15. storočia v obci Hervartov, ktorý je aj na zozname UNESCO.

Liečivé singletracky Drevený kostol v Hervartove

Hrad Zborov

Častým cieľom návštevníkov je Zborovský hrad (Makovica). Hrad Zborov je národnou kultúrnou pamiatkou. Dejiny tu zaznamenali boje nielen v stredoveku, ale aj počas 1.svetovej vojny.  Na hrade sú rozmiestnené tabuľky, ktoré poskytujú informácie o jeho histórii. Pri hrade sa nachádzajú upravené ohniská, s možnosťou opekať.

Text a foto: OOCR ,,ŠARIŠ“  Bardejov, Marián Šoth a archív 
Medzititulky: redakcia

Viac na:
www.kupele-bj.sk
www.visitbardejov.sk

OOCR Visit Bardejov