Vychýrené Bardejovské Kúpele a ich čarovné okolie lákajú na jarné procedúry pre telo i ducha

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bardejovské Kúpele

Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovská minerálna voda je prírodná, liečivá, slabo až stredne mineralizovaná voda. A zároveň hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú najširšie indikačné zameranie.

Kolonáda zdravia

Všetky minerálne pramene sú zavedené do krytej temperovanej kolonády, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Účinok pitných kúr je najvýraznejší pri ochorení zažívacieho ústrojenstva a to u stavov hyperacidných a hypoacidných, u ochorení žalúdka, žlčníka a žlčových ciest, pečene, slinivky brušnej a ochorení čriev. Vychutnávala si ich nielen cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska.

Bardejovské Kúpele


Medzi hlavné atrakcie patrí bronzová socha v životnej veľkosti Sisi – dôstojný pamätník na pobyt rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety zvanej Sisi, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1903. Cisárovnu  pripomínajú aj Múzeálny apartmán a kráľovský apartmán Sisi.

Bardejovské Kúpele Sissi


Aj tu platí: športom k trvalému zdraviu 

Pre milovníkov športu je k dispozícii 6 tenisových kurtov, squashové ihrisko, bowling bar, petang, minigolf, požičovňa bicyklov či letné kúpalisko, nachádza sa tu aj najstarší skanzen na Slovensku.
Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness Spa – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie je v kongresovom hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén a saunový svet. Luxusný štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander je najlepšou voľbou pre konanie kongresov, školení, seminárov, workshopov, teambuildingov, obchodných stretnutí, ale aj svadieb a zábav. Poteší aj soľná jaskyňa v ubytovacom zariadení Alžbeta. V regióne je viacero rozhľadní, ktoré umožňujú atraktívne výhľady po krajine. Bardejovské Kúpele stále intenzívne priťahujú návštevníkov z rôznych kútov Slovenka.

Bardejovský skanzen


Fotogenické klenoty Bardejova, mesta so značkou UNESCO

Mesto Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. V súčasnosti je takýmto fotogenickým hitom socha kata v centre Bardejova na Radničnom námestí, pod ktorého sekeru si turisti radi dobrovoľne sami kladú hlavu na klát a s takýmto úlovkom sa potom radi hrdia či nadrozmerný nadpis BARDEJOV.

Bardejov


Medzi klenoty mesta, a to aj fotogenické, ďalej patrí renesančná radnica a Bazilika Svätého Egídia,  Židovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove. Zaujímavosťou sú aj zachované  Bardejovské bašty. Navštevovanou je Ulička Johna Lennona v Bardejove a Parčík Johna Lennona v centre Bardejova, ktoré sú spolu s rodinným domom zasvätené pamiatke geniálneho hudobníka.Neprehliadnite:

Omega 3

Omega 3 ,astné kyseliny – pečo sú dôležité pre vaše zdravie?

 

Vychádzkové trasy Čerešňa, Tri studničky a Ostrá Hôrka

Chodníky „Čerešňa“ a „Tri studničky“ slúžia nielen obyvateľom Bardejova a širšieho regiónu, ale aj návštevníkom Bardejovských Kúpeľov. Trasy niektorých okruhov sú vo viacerých úsekoch spoločné, diferencujú sa podľa kategórie obtiažnosti a spravidla vedú na vyhliadkové, alebo cieľové body, ktoré sú vybavené odpočívadlami, prístreškami, otvorenými alebo krytými ohniskami a inými technickými zariadeniami. Pozdĺž chodníkov sú umiestnené otvorené a kryté lavičky, ktoré je možné použiť v prípade odpočinku, alebo nepriaznivého počasia.

Lávka Bardejov


Turistický chodník „Ostrá Hôrka“ má spolu 3 okruhy, najväčší meria 3,5 km, stredný 1,5 km a najmenší 1 km. Slúži horským cyklistom, turistom, v zime bežkárom a je vhodný aj na prechádzky s deťmi.

Návštevníkov Bardejovských Kúpeľov prekvapia aj ďalšie zaujímavé miesta. Predstavíme si ich nabudúce… 

Text a foto: OOCR ,,ŠARIŠ“  Bardejov, Marián Šoth a archív 
Medzititulky: redakcia

Viac na:
www.kupele-bj.sk
www.visitbardejov.sk

OOCR Visit Bardejov