Turistické rozhľadne – 7 tipov, ktoré sú zaujímavým prvkom krajinnej architektúry a najčastejším cieľom výletov

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Neseďte doma a navštívte rozhľadne na Slovensku, Vyhliadkova veza Devinska Kobyla

Počas tohtoročného leta zažilo Slovensko skúšku odolnosti nájazdov domácich turistov. Ústretovosť je pripravená poskytnúť príroda svojim návštevníkom aj v posledných priaznivých dňoch pred zimou. Na jesenné turistické výlety láka prírodná scenéria v súlade so zaujímavými architektonickými dielami. Tie krajinu dopĺňajú a umocňujú z nej vizuálny dojem. Áno, cieľom mnohých turistov sa stávajú v tomto ročnom období rozhľadne. Za ideálneho počasia babieho leta vyčaria pocit spokojnosti a umelecký zážitok z farebne decentne kolorovanej jesene. Našich 7 tipov určite vyláka na výlet za nevšednými zážitkami, kde sa vzácne snúbi harmónia prírody a fantázie ich tvorcov.

1. Panoramatický pohľad do 3 krajín

GPS: 48.18946N, 16.99491E

Zaujímavej dominanty sa dočkala západná časť hlavného mesta Bratislavy. V mieste niekdajšieho prísne stráženého vojenského priestoru vyrástol objekt, ktorý svojou architektúrou pripomína modlivku – ako symbol tunajšej unikátnej fauny a flóry. Najmladší člen v rodine slovenských rozhľadní má zaujímavý tvar. Výhľad z rozhľadne na vrchu Devínskej Kobyly je výnimočný už aj tým, že ponúka široký pohľad na rozhraní 3 krajín. Na vrchol Devínskej Kobyly sa dá dostať z viacerých strán. Ako východiskový bod je najlepšie turistické rázcestie Dúbravská hlavica. Je dostupné červenou značenou trasou z Karlovej Vsi, alebo žltou značenou trasou z Dúbravky. K rázcestiu sa dostanete aj po asfaltke, ktorá viedla do vojenského komplexu a dá sa pri ňom i parkovať. Z Dúbravky je ideály prístup autom po Plachého ulici. Za rázcestím sa nachádza závora a hoci asfaltka pokračuje, ďalej sa musí pokračovať peši.

Video zdroj: Slovensko zhora

2. Kalvária v Leviciach

GPS: 48.2245528N, 18.6073342E

Pred 10. rokmi pribudla Leviciam nová dominanta – 7 metrov vysoký kríž, ktorý bol osadený na bývalú telekomunikačnú vežu. Z nej sa stala nová turistická atrakcia. Táto stavba patrí medzi najkrajšie rozhľadne na Slovensku. Svedčí o tom jej pozícia medzi TOP 10 najkrajšími rozhľadňami na Slovensku za rok 2019. Mohutný kríž, ktorý sa stal majestátnou dominantou mesta, vidieť už zďaleka. Pri západe slnka pôsobí priam magicky, keď sa na ňom odrážajú posledné a do červena sfarbené lúče slnka.

Video zdroj: www.myslovakia.sk

Neprehliadnite:
Objavujeme ďalšie tajomstvá Tekova:
Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž

3. Krupinská rarita

GPS: 48.349274N, 19.079137E

Vyhliadkova veza Vartovka Krupina

Foto zdroj: gramho.com/@frenkytt

Vartovka je slovenská rekordérka medzi rozhľadňami. Jej 13-metrová výška ju síce nezaraďuje k tým najvyšším, no je absolútne najstaršou vežou na území dnešného Slovenska. Veža sa týči nad Krupinou približne od roku 1564. Vtedy neslúžila turistom. Plnila úplne iný účel – ako vojenská strážna veža. Vojsko z nej pozorovalo, či sa do ich kraja neblíži nebezpečenstvo v podobe nájazdov tureckých vojsk. Z rozhľadne si môžete vychutnávať výhľady na Krupinskú planinu, ktorú zo západu ohraničujú Štiavnické vrchy. Na Vartovku z obce Krupina vedie žltá turistická značka. Cesta k nej trvá asi hodinu, no dostanete sa sem aj autom.

4. Kysucký pohľad na Moravu

GPS: 49.365479N, 18.871282E

Vyhliadkova veza bobovec rozhladna

Foto zdroj: instagram.com/veran1ka1/

16 metrov vysoká vyhliadková veža Bobovec ponúka nádherné výhľady na vrchy Malej Fatry a Martinské hole. Nemusíte sa ani veľmi namáhať a dovidíte z nej až na Lysú horu – najvyšší vrch Moravskosliezských Beskýd. Dostanete sa sem priamo z obce Stará Bystrica po žltej turistickej značke. Názov rozhľadne Bobovec pochádza z pomenovania pre známu strukovinu, ktorá sa v tomto regióne pestovala v hojnom množstve. Po príchode k objektu máte možnosť obdivovať jej rozprávkovú konštrukciu, kochať sa výhľadmi, ale aj obdivovať umelecké diela v podobe anjelov. Rozhľadňa je osvetlená, takže jej nezvyčajný tvar vyniká nad obcou aj počas noci.

5. Jánošíkovo Terchovské srdce

GPS: 49.26142, 19.02784

Ideálne vyhliadkové miesto nájdete aj priamo v srdci rázovitej obce Terchová. Rozhľadňa má výšku 30 metrov a je celoročne bezplatne dostupná. Z jej najvyššieho podlažia môžete pozorovať okolie, centrum obce, kostol, dolinu Obšivánka, Oravcové, sochu Juraja Jánošíka alebo Tiesňavy, či majestátny Veľký Rozsutec a Malý Rozsutec. Je ľahko prístupná a prídete sem priamo z centra obce. Autorom návrhu rozhľadne je známy ľudový umelec Alojz Mucha – člen terchovského zoskupenia bratov Muchovcov. Inšpiráciou bola šibenica, ktorá tu skutočne stála počas nakrúcania filmu o Jánošíkovi v roku 1935. A prečo Terchovské srdce? Výsadbou smrekovca opadavého má po čase vzniknúť Terchovské srdce. Pripomínať bude potrebu ochrany prírody. Inšpiráciou pre autora myšlienky bola terchovská pieseň: To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí…

Video zdroj: Slovensko zhora

6. Rozhľadňa Čerešenka

GPS: 48.472943N, 21.222638E

Toto zaujímavé výhľadové miesto nájdete neďaleko Košíc. Autorom architektonického návrhu rozhľadne je Muro Miro Jesenský. Stala obľúbeným miestom romantikov a nezabudnuteľného západu slnka. Je vysoká viac ako 11 m a jej tvar evokuje stredovekú strážnu vežu. Bočné otvory v tvare kríža symbolizujú miesto známej bitky pri Rozhanovciach, od ktorej uplynulo už 708 rokov. Z jej vrcholu očarí panoramatický výhľad na Slanské vrchy, údolie Torysy, časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou a za dobrého počasia dovidíte dokonca na Lomnický štít.

Video zdroj: Igol

7. Sud plný vizuálnych zážitkov

GPS: 48.26354N, 21.41286E

Vyhliadkova veza Tokaj

Foto zdroj: instagram.com/obycajnymoula/

Netradičnú vyhliadkovú vežu nájdeme v známej vinohradníckej obci obci Malá Tŕňa na juhovýchode Slovenska. Konštrukcia v podobe dreveného suda je šťastný architektonický počin. Korešponduje s históriou regiónu Tokaj, ktorý je známy výrobou obľúbeného vína. Hoci bola 12-metrová vyhliadková veža postavená len nedávno, po dvoch rokoch ju verejnosť oprávnene vníma ako symbol Tokajskej vinohradníckej oblasti. S nenáročným prístupom ponúka okrem výhľadu na vinohrady a susedné Maďarsko aj dokonalý priestor na oddych. V okolí rozhľadne sa nachádza detské ihrisko s altánkom. Miesto je obľúbeným útočiskom pre cyklistov aj turistov s deťmi. Je magnetom a výrazným dominantným vizuálnym prvkom celej oblasti.

Titulná foto: zdroj video Slovensko zhora
Redakcia