Objavujeme ďalšie tajomstvá Tekova: Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž, Obnovená Kalvária

Neveľký vŕšok nad centrom mesta a na ňom dominantný a neprehliadnuteľný kríž. Aj tak by sa dala výstižne opísať Kalvária v Leviciach. Miesto bohaté na historické udalosti neodmysliteľne patrí k najdôležitejším miestam Levíc. I keď z pôvodného kostolíka ostali len zo zeme vytiahnuté múry, každý Levičan by vám toto miesto označil ako TOP atraktivitu mesta.

GPS: 48°12′59″S 18°36′29″V

Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž, krížová_cesta

Míľniky z histórie

Majiteľ levického panstva Mikuláš Jaklin zanechal po svojej smrti v roku 1702 závet i s obnosom peňazí, z ktorých sa podľa jeho želania mala postaviť Kalvária. Prestavba niekdajšej kaplnky na kostolík sa uskutočnil v roku 1821. V 19. storočí pribudlo pravdepodobne päť samostatných zastavení. Osud Kalvárie bol spečatení bojmi počas druhej svetovej vojny, keď jej objekty boli ťažko poškodené. Front na tomto mieste stál od 20. decembra 1944 do konca marca 1945. Časť sovietskej posádky táborila na Kalvárii, odkiaľ mohla ostreľovať Pohronskú nížinu na severozápad od mesta až po Tlmače. Po vojne použili obyvatelia murivo z poškodených objektov Kalvárie ako stavebný materiál na opravu svojich domov. Na vŕšku ostali len malé zvyšky múrov kostolíka a ohrady.

Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž

Nová história Kalvárie sa začala písať v roku 2008, keď Občianske združenie Patrimonium Servandi začalo s jej revitalizáciou. Architektonický projekt obnovy Kalvárie podaroval Leviciam Ing. arch. Jozef Frtús. Postupnými krokmi bolo zastrešené nielen torzo kostolíka, ale revitalizáciou prešlo i okolie Kalvárie. Pri jej návšteve tak možno vzhliadnuť 14 nových zastavení krížovej cesty. Keramické reliéfy s výjavmi krížovej cesty, ktoré sú súčasťou 14 kaplniek, boli vytvorené autorkou Adrienou Kutakovou.

Neprehliadnite:
Horšianska dolina je prekvapenie z malebného Tekova

Zaujímavosťou je aj 30-ročná skalka so vzácnymi rastlinnými druhmi. Pred 10. rokmi pribudla Leviciam nová dominanta – 7 metrov vysoký kríž, ktorý bol osadený na bývalú telekomunikačnú vežu. Z nej sa stala nová turistická atrakcia – rozhľadňa, ktorá sa dostala do TOP 10 najkrajších rozhľadní na Slovensku za rok 2019. Mohutný kríž, ktorý sa stal majestátnou dominantou mesta, vidieť už zďaleka. Pri západe slnka pôsobí priam magicky, keď sa na ňom odrážajú posledné a do červena sfarbené lúče slnka.

Kalvária v Leviciach a nad ňou neprehliadnuteľný kríž, torzo kostolíka

Kalvária, to nie je len miesto pre duchovné rozjímanie, je to i oddychový areál s prekrásnymi výhľadmi do širokého regiónu Tekov. Jej návštevou absolvujete zároveň aj prechádzku po náučnom chodníku, ktorý informuje návštevníkov o histórii Kalvárie, jej flóre a faune. Pokiaľ sa rozhodnete pokračovať ďalej chodníčkom za Kalváriou, dostanete sa popri židovskom cintoríne do vinohradníckej lokality Krížny vrch. Lokality, ktorá vás určite osloví a prenesie do zaujímavého života vinohradníkov.

Pohľadz rozhľadne na centrum Levíc. V pozadí vidieť vrch Šíklóš s rozhľadňou.

Vyhliadková veža na Kalvárii je sprístupnená v prípade priaznivého počasia každú nedeľu (máj – október) v čase od 14.00 do 16.00 hod. V prípade skupín (8 a viac návštevníkov) nás neváhajte kontaktovať na našich kontaktných údajoch (+421 (0)903 165 776, info@regiontekov.info) vežu sprístupníme podľa vašej požiadavky.

Zdroj: Mesto Levice, OOCR Tekov
Foto: Mesto Levice, PhDr. Katarína Holbová
www.levice.sk

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk