Objavujeme málo známe lokality Slovenska: Horšianska dolina je prekvapenie z malebného Tekova.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
vstavač obyčajný, Horšianska dolina

Keď sa rozhodnete cestovať po Slovensku a objavovať jeho krásy, nezabudnite navštíviť juh našej vlasti. Možno práve tam objavíte miesta, o ktorých ste doposiaľ nepočuli a ktoré turisti ešte neobjavili. Istotne sa vyhnete masovému turizmu a doposiaľ utajené krásy malebného Tekova objavíte „bez čakania v rade na lístok“. Jedným z takýchto očarujúcich a neobjavených miest je aj Horšianska dolina. My sa už chystáme, poďte s nami…

GPS: 48.2369519N, 18.6895500E

dom v Horši

Horšianska dolina sa nachádza v severnej časti Podunajskej pahorkatiny, približne 6 km severovýchodne od Levíc. Rozprestiera sa na rozlohe 313,38 ha. Jej priestor zasahuje do katastrálneho územia obcí Kmeťovce, Žemberovce, Horša (mestská časť Levíc) a Krškany. Dolinou preteká riečka Sikenica, ktorá sa zarezáva do vulkanického podložia doliny.

 

Typické pre Horšiansku dolinu sú skalné bralá dosahujúce na viacerých miestach výšku 20 až 30 metrov. Bohaté zastúpenie má v doline hmyz, vzácne druhy vtákov a plazov ako i rozmanité spoločenstvá rastlín. Súvislá zalesnenosť a vzdialenosť od cestnej komunikácie spôsobujú, že kvalita ovzdušia v Horšianskej doline je veľmi dobrá. Dolina predstavuje najväčšiu rezerváciu v okrese, významnú z hľadiska geomorfologického a botanického. V roku 1976 bola vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu so 4. stupňom ochrany.

Sikenica

Neprehliadnite:
Tekov – kraj na Pohroní, brána medzi hornatým stredným Slovenskom a nížinami dolného Pohronia

Horša je mestskou časťou Levíc, skôr dedinského rázu. Za povšimnutie stojí istotne zachovalá ulica historických domkov (od námestia smerom naľavo i napravo). Kedysi tu fungovali až tri mlyny. Jeden z nich je z 1. polovice 19. storočia a je zapísaný do zoznamu Nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok. Pomalými a postupnými krokmi sa ho usilujú majitelia zachrániť. Okrem neho sa v Horši nachádza evanjelický kostol postavený v roku 1820. Horša je zasadená do stredu doliny, čím ju rozdeľuje na dve časti. K náučnému chodníku vás dovedie značenie.

posedenie s altánkom v bývalom kameňolome

Význam a jedinečnosť Horšianskej doliny podnietil v roku 2010 k vytvoreniu turisticko-náučného chodníka. Túto nenáročnú trasu môžu návštevníci využívať na prechádzky počas celého roka. Patrí medzi kratšie chodníky, nakoľko má dĺžku približne 2,5 km. Chodník končí v bývalom kameňolome, v ktorom je vytvorený priestor na opekanie. Takže spoznávanie krás Horše si môžete spestriť napríklad opekačkou. Do batohu si však nezabudnite pribaliť aj ochranné protihmyzové prípravky.

Horša

Pokiaľ sa rozhodnete pokračovať v túre ďalej v smere na Krškany, dorazíte do mestskej časti Levíc – Kalinčiakovo (vzdialené 3 km). Najvzácnejšou a neprehliadnuteľnou dominantou Kalinčiakova je románsky emporový kostolík z 12. storočia. Oddýchnuť po túre si môžete napríklad aj v rekreačnom zariadení Margita-Ilona.

Horšianska dolina

Zdroj: OOCR Tekov, Mesto Levice
Foto: Mesto Levice, RNDr. Vladimír Smetana, Levická informačná agentúra

Video zdroj: www.myslovakia.sk
Viac zaujímavých videí nájdete na www.myslovakia.sk