Deň hvezdární a planetárií pozýva malých i veľkých na 23. výlet do medzihviezdneho priestoru

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Deň hvezdární a planetárií

Deň hvezdární a planetárií zaklopal na dvere. Na prelome astronomickej zimy a jari si už tradične aj na Slovensku pripomíname význam odbornej, vzdelávacej a popularizačnej činnosti hvezdární a planetárií. Tohtoročný Deň hvezdární a planetárií organizačne zabezpečila Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV a Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov, Krajskou hvezdárňou a planetáriom M. Hella v Žiari nad Hronom a ďalšími astronomickými zariadeniami na Slovensku.

Víkend plný hviezd

„Jarná rovnodennosť, ktorá v tomto roku nastala 20. marca, je u nás spojená s prezentáciou odbornej, vzdelávacej a popularizačnej činnosti hvezdární a planetárií. Podujatia pripravované astronomickými zariadeniami po celom Slovensku vychádzajú z dlhoročnej tradície Európskeho dňa planetárií, ktorá bola založená v prvej polovici 90. rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii,“ uviedol doc. RNDr. Rudolf Gális, PhD., predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV.

Deň hvezdární a planetárií už po 23. krát 

Generálny riaditeľ Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove Mgr. Marián Vidovenec: “Po návštevnícky mimoriadne úspešných ročníkoch a po nútenej prestávke spôsobenej covidovou pandémiou, usporiadame na Slovensku počas tohto víkendu 25. a 26. marca Deň hvezdární a planetárií už po 23. krát. Tento rok je aj súčasťou podujatí pri príležitosti roka kultúrno-osvetovej činnosti.”

Kopernik Deň hvezdární a planetárií

Začal to Kopernik

“Témou aktuálneho ročníka Dňa hvezdární a planetárií je život a dielo významného renesančného astronóma Mikuláša Kopernika (1473 – 1543). Jeho okrúhle výročie narodenia si v tomto roku pripomíname,” informoval Mgr. Tomáš Dobrovodský, riaditeľ Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom.
Mikuláš Kopernik sa narodil 19. februára 1473 v meste Toruň v Kráľovskom Prusku, v oblasti patriacej dnešnému Poľsku. Vo svojich prácach sa zaoberal teóriou pohybu nebeských telies a myšlienkou nového usporiadania Slnečnej sústavy. Jej stredom bolo Slnko namiesto dovtedy preferovanej Zeme. Položil tak základ heliocentrického vnímania sveta.

Neprehliadnite:

Astro foto súťaž SÚH
Svieťme si na cestu… nie na hviezdy. Aj nočné životné prostredie má svoje pravidlá…

Bohatý program po celom Slovensku

Hvezdárne, planetáriá a ostatné astronomické inštitúcie pripravili výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov. Návštevníci môžu zažiť pútavé praktické ukážky, oboznámiť sa nielen s výsledkami odbornej činnosti, ale aj s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru. Doteraz svoje podujatia ponúklo 14 astronomických zariadení, ďalšie podujatia ešte môžu pribudnúť. Pripravená je napr. prednáška “Mikuláš Kopernik – astronóm, ktorý zastavil Slnko a pohol Zemou” v Michalovciach, “Astronomické zaujímavosti” v Leviciach alebo „Planetárna obrana“ v Banskej Bystrici.

Deň hvezdární a pkanetárií

Nevšedné fotografie z iných svetov…

Ak ste milovníci nevšedných fotografických záberov, určite nevynechajte výstavu fotografií „Minulosť Rožňavskej hvezdárne“ v Rožňave, exteriérovú výstavu v Žiline, výstavu meteoritov a vzácnych kameňov v Nitre, programy v planetáriu v Žiari nad Hronom alebo v Košiciach, prehliadku historickej budovy a exponátov Múzea M. T. Konkolyho v Hurbanove, astrorozprávky pre najmenších v Hlohovci alebo Humennom. Pre ľahšie rozhodnutie kam sa vybrať, je k dispozícii aktualizovaná ponuka plánovaných podujatí v jednotlivých astronomických zariadeniach.

Na čo sa môžeme tešiť?

“V prípade priaznivého počasia nebude na viacerých miestach chýbať ani pozorovanie diania na oblohe pomocou astronomickej techniky, spojené so sprievodným slovom odborných pracovníkov. Návštevníci sa môžu tešiť na pozorovanie Slnka, večer Mesiaca, planét Slnečnej sústavy a po zotmení objektov jarnej nočnej oblohy napr. v Senci, Rimavskej Sobote alebo v Medzeve,” uviedol Miloš Obert, predseda Slovenského zväzu astronómov.

Deň hvezdární a planetárií
Srdečne pozývame všetkých priaznivcov astronómie na Slovensku zažiť atmosféru Dňa hvezdární a planetárií 2023 v dňoch 25. – 26. marca v rôznych slovenských astronomických inštitúciách.

Text: SÚH v Hurbanove
Foto: archív redakcie a pixabay

Viac na: www.suh.sk