V Trenčianskom kraji má jeseň svoje čaro. Keď príroda maľuje, je čas ísť von – je čas ísť von, príroda maľuje


3834   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Jeseň v Trenčianskom kraji

V Trenčianskom kraji leto posiela bozk na rozlúčku typickým spôsobom. Otvára dvere farebnej jeseni, pridáva k tomu štipľavý bozk na líčko, aby sme si nemysleli, že to pôjde s krátkymi rukávmi a šortkami. Berie do rúk štetec a – ako umelec zamilovaný do farieb – začína maľovať. Nemáme byť vtedy v úzadí a iba tíško pozorovať proces tvorby. Volá nás, aby sme boli hry s farbami priamou súčasťou. Jediné čo od nás chce je, aby sme úprimne ocenili tú nádheru, ktorú každý rok opätovne a neúnavne pre nás vytvára.

Tretie ročné obdobie sa začína poriadne vyfarbovať. Príležitostí na radosť z každého dňa je neúrekom. I na príležitosti prijímať radosť a čerpať sily z hôr, z prechádzok v parku, objavovať skaly, chodníky či len tak pozorovať život na najbližšej ulici. Znejú vám tieto riadky príliš rozprávkovo? Stačí sa vybrať na výlet v Trenčianskom kraji v tomto období a rozprávka sa razom stane skutočnosťou.

Známe lokality v novom šate

Tendencia navštevovať prírodu a poznávať kraj v letných mesiacoch je pochopiteľná a bežná. Za zváženie stojí však aj urobiť pokus – lokality, ktoré ste prešli tento či minulý rok prejsť opäť s úžasnou energiou jesene. Toto rozhodnutie budete považovať za jedno zo svojich turisticky najlepších.

Mať túlavé topánky na nohách…

Urobiť si príjemný deň s rodinou, či len tak sám v túlavých topánkach, môžete napríklad v okolí Haluzíc. Ešte pred niekoľkými rokmi by ste márne hľadali človeka, ktorý by nadšením zavískal pri pojme „Haluzice“. V súčasnosti však budete ťažko hľadať človeka, ktorý románsky kostolík (foto: Ladislav Husár) či Haluzickú tiesňavu nenavštívil. Nenápadná obec, nachádzajúca sa v Bošáckej doline, stráži prírodné i historické poklady, ktoré obdivuje široká verejnosť. Počas celého roka je kostol obľúbenou „foto destináciou“, ale i miestom, kde sa vykonávajú svadobné obrady.

Kostolík Haluzice v Trenčianskom kraji, turistika, lexikon

Neprehliadnite:
Podskalský Roháč a Temné jaskyne – Národná prírodná rezervácia ako námet na dobrodružstvo poznania

Lovci zážitkov

So zníženými stupňami sa znižuje aj množstvo návštevníkov, vďaka čomu budete mať väčšie súkromie nielen na fotenie, ale aj na turistiku. Práve tá môže byť každým rokom na tomto mieste úplne iná. Pýtate sa, ako je to možné? Haluzická tiesňava (foto, autor Jozef Dovičin), napriek úsiliu ľudí, odmieta prestať rásť. Každým rokom je väčšia a väčšia. Ponúka nádhernú okolitú prírodu i vodopády či zurčiace potôčiky.

Haluzická tiesňava v Trenčianskom kraji

Slovenský unikát 

Možno vás však viac láka opätovná návšteva nášho najužšieho kaňonu, cez ktorý autobus prejde len tak-tak. Patrí k najkrajším cestám v našej krajine.

Manínska tiesňava v Trenčianskom kraji, turistika, lexikon

Tiesňava patrí k slovenským unikátom (Foto: Stanislav Hladký)

Touto trasou vedie aj náučný chodník a vy sa môžete rozhodnúť, či si dáte nenáročnú turistiku naprieč náučným chodníkom alebo sa vyberiete na Malý Manín a Veľký Manín či horolezeckú túru. V tejto lokalite sa nachádzajú aj vzácne druhy rastlín a živočíchov, čo dodáva tomuto miestu punc jedinečnosti.

Manín v Trenčianskom kraji, turistika, lexikon

Manín v objatí (Foto: Marek Loduha)

Turistika pre každého

Jesennej turistiky však nikdy nie je dosť. Ak ste počas roka boli v Strážovských vrchoch a povedali si – na tento rok stačí, dobre si to premyslite. Dajte šancu aj výhľadu z vrchu Strážov v iných farbách. Je to vychýrený vyhliadkový vrchol, z ktorého je vidieť Javorníky, Biele Karpaty i Beskydy. Turistika je vhodná pre všetky vekové kategórie, ktoré sa neboja príjemnej dvojhodinovej turistiky.

Skalolezectvo pre náročnejších

Alebo máte náladu na niečo „ostrejšie“? Pre všetkých nadšencov horolezectva sú Kamenné vráta dobre známou lokalitou. Nachádzajú sa v nadmorskej výške 560 m n. m. neďaleko známeho kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Lezecké steny sú rozmanité a miestami vysoké až 35 metrov. Či už ste začiatočník, alebo máte čo-to polezené, toto miesto očarí každého. Novou lezeckou stenou sa pýšia aj priamo v Trenčianskych Tepliciach, tá sa nachádza na turisticky vyhľadávanom mieste Skalka, priamo pod známou vyhliadkou Hríb.

Turistika s ubytovaním

Kto hovorí, že dovolenka patrí iba na leto? Svoju vlastnú, jedinečnú jesennú dovolenku v objatí prírody si doprajte práve teraz. Využiť k tomu môžete ubytovanie v jednej z najstarších horských chát na Slovensku – Holubyho chate. Základný kameň bol položený v roku 1923 a v súčasnosti ponúka jednoduché ubytovanie pre turistov či rodiny s deťmi počas celého roka či poctivú domácu kuchyňu. Chata sa nachádza pod vrcholom Veľkej Javoriny, z ktorého si sami vyberiete, ktorou turistickou cestou a za ktorými zážitkami pôjdete.

Holubyho chata, Veľká Javorina, Trenčiansky kraj, lexikon, turistika

Holubyho chata pod vrcholom Veľkej Javoriny

Neprehliadnite:
Dovolenka v Trenčianskom kraji? Námetov a dobrých tipov je niekoľko; napríklad aj na dvoch kolesách!

Náučný chodník poučí

Ak však máte chuť len na rýchle prečistenie pľúc čerstvým vzduchom, vyberte si jeden z mnohých náučných chodníkov, ktoré sa v Trenčianskom kraji nachádzajú. Dokopy je ich cez 40 a rozprestierajú sa po celom území. No možno vám stačí ísť len von kúsok na trávu a vyhodiť do vzduchu tú kôpku nahromadeného lístia, ktorú úhľadne zrovnal váš sused. Dovoľte si byť v tomto období na chvíľu deťmi, ktoré poteší aj takáto maličkosť. Pretože aj o tom je krása jesene (pravdaže nielen) v Trenčianskom kraji; celé naše malebné Slovensko sa v týchto jesenných dňoch zaujímavo vyfarbuje…

Autor: M. Tišková, KOCR Trenčín Región
Medzititulky: redakcia
Foto: úvodné foto Matej Húževka, archív KOCR Trenčín Región

logo Trenčiansky kraj
Viac na: www.trencinregion.sk