Aj druhý festivalový víkend má čo ponúknuť


5870   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
festivalový víkend, Lúčnica

Po prvom festivalovom víkende, kedy si mohli hudobní nadšenci užiť festivaly ako Topfest, Hip Hop Žije alebo Nestville Open Fest, nebude zaostávať ani tento nasledujúci. Druhý festivalový víkend si budú môcť hudobní nadšenci vybrať z pestrej ponuky, ktorú tvorí festival Východná, Hudba na konci sveta, festival Kokava, Drotária alebo Guláš Fest.

Festival Východná

Folklórny festival Východná je najstarší celoslovenský festival s medzinárodnou účasťou. Obec Východná privíta nadšencov folklóru od 4. – 7. júla. Fanúšikovia sa okrem folklórnych súborov môžu tešiť aj na atraktívne prostredie v blízkosti Vysokých i Nízkych Tatier, kde ožijú ľudové tradície.

festivalový víkend, Východná

Folklórny festival Východná píše svoju históriu už 65 rokov, odkedy sa stal povestný vďaka tradičnej ľudovej kultúre a jej folklorizovaných prejavov. Jeho existencia prispieva k oživeniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii vzácnych hodnôt našej kultúry.

Zaujímavé: Východná opäť ožije folklórom

Organizátori si tento rok na festivalový víkend pripravili pre návštevníkov tri známe umelecké telesá – umelecký súbor Lúčnica, SĽUK a tanečné divadlo Ifjú Szivek.

Umelecký súbor Lúčnica 

vystúpi s programom z tvorby prof. Štefana Nosáľa. Dnes je prakticky už nemožné pozrieť si všetky diela, ktoré dlhoročný umelecký vedúci súboru vytvoril. Na Folklórnom festivale Východná tak budú mať diváci možnosť vidieť to najlepšie z jeho tvorby.

festivalový víkend, Lúčnica

Folklórny súbor SĽUK vznikol v roku 1949 kvôli oslavám SNP spojením amatérskych súborov. Na Východnej a iných festivaloch spolu s návštevníkmi oslávi okrúhle narodeniny a pri tejto príležitosti predstaví aj svoj reprezentačný hudobno-tanečný program 70 rokov. Jeho súčasťou bude pohľad na viaceré podoby hudobnej a tanečnej tvorby, ktoré formovali tradíciu a súčasnosť tohto umeleckého telesa.

Tanečné divadlo Ifjú Szivek je jednou z najvýznamnejších umeleckých dielní maďarského folklórneho hnutia a umeleckého života Maďarov na Slovensku. Ich predstavenie s názvom „Sedemdesiatsedem verbunkov“ nadviaže na tradíciu verbunkového tanca a ukáže jeho pestrosť a rôznorodosť. Verbunkovým tancom sa lúčil mladý vojak pred odchodom na vojnu a dával ním najavo, že je pripravený na náročnú službu vo vojsku. Zároveň sa snažil tancom zapôsobiť na dievčatá.

Na festivale Východná vystúpia aj zahraničné súbory, napríklad folklórny súbor Przyszowianie, folklórny súbor Kralycja, Národopisný súbor Dúbrava alebo folklórny súbor Corvinus Közgáz. Návštevníkom sa predstaví aj akademický folklórny súbor Oro z univerzity v srbskom meste Niš, ktorý bol založený v roku 1959 a už v roku 1964 bol ocenený ako najlepší srbský folklórny súbor. Prezentuje bohaté tanečno-hudobné dedičstvo rôznych regiónov Srbska, predovšetkým z okolia mesta Niš a juhovýchodnej časti krajiny.

Hudba na konci sveta

Festival Hudba na konci sveta je označovaný za neobyčajný lokálny hudobno-kultúrny úlet, ktorý sa uskutoční 5. – 7. júla v areáli kúpaliska Baňa Lucia. Na tomto alternatívnom festivale v bývalej baníckej osade nebude chýbať ani stanovanie, guláš, kino, divadlo a mnoho ďalšieho.

festivalový víkend, Hudba Na Konci Sveta

Na 12. ročníku festivalu Hudba na konci sveta čaká na fanúšikov bohatý hudobný program. Tvoria ho kapely The Sages, Alternatiwe, Cascabel, Angry Dolphins, Ladies & Genitals alebo Paprika Korps.

Kapela Angry Dolphins hráme výhradne vlastnú tvorbu. Je to zmes rock’n‘rolu a hardrocku miestami až punk a hardcoru.

The Sages je skupina, ktorá funguje od januára 2014. V ich repertoári nájdete prevažne akustické skladby k žánrovo pestrejšej tvorbe s dôrazom na melodickosť. Texty sú najmä v anglickom jazyku, ale skupina začína produkovať aj slovenské verzie či priamo slovenskú tvorbu.

Festival Kokava

Pozornosť si určite zaslúži aj festival Kokava, ktorý bude mať svoje brány otvorené 5. – 6. júla v amfiteátri Kokava nad Rimavicou. Fanúšikovia sa môžu pripraviť na výber zo slovenskej hudobnej scény a hlavnými ťahúňmi budú nepochybne Iné kafe, Kollárovci, Cigánski diabli a nadšenci folklóru si vychutnajú SĽUK.

Kokava

Kapela Iné kafe patrí k legendám slovenskej hudobnej scény. Ich hity si spievajú generácie. Minulý rok oslavovala kapela 20 rokov od vydania ich prvého albumu VITAJ! Asi každý pozná songy ako „Záverečná“, „Ružová záhrada“ alebo „Ráno“. Aj vy si ich chcete zaspievať na Kokave tiež?

Cigánski diabli, v zahraničí známi aj pod názvom Gypsy Devills, sú asi rovnako populárny ako kapela Iné kafe. Klasická hudba je v podaní Cigánskych diablov obohatená o prvky cigánskej hudby, folklórnej, jazzu či flamenca. Na svojom konte majú zatiaľ 5 albumov.

Drotária a Guláš Fest

Hudobní nadšenci sa budú môcť rozhodnúť cez festivalový víkend ešte medzi dvoma festivalmi, kam nakoniec pôjdu. Guláš Fest sa bude konať 6. júla na Salaši Kľak vo Fačkovskom sedle. Organizátori festivalu ponúkajú kultúrny program s hudobnou a ľudovou zábavou.

Guláš Fest

Vystúpia Kollárovci, pripravená bude i ulička ľudových remesiel. Samozrejmosťou bude súťaženie v družstvách vo varení gulášov. Festival Drotária sa uskutoční 6. – 7. júla v prírodnom amfiteátri Turzovka. Medzi headlinerov patria Kollárovci a Čechomor, ale vystúpi aj Arzén alebo Drišľak.

Petra Piknová