Nitra, milá Nitra 2019


6351   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Nitra, Bojna 2019

Slávna história Veľkej Moravy opäť ožije v dňoch 4. – 7. júla 2019 v starobylej Nitre, na historických miestach v jej okolí i na hradisku Valy v Bojnej. V Nitre sa budú konať tradičné cyrilometodské slávnosti Nitra, milá Nitra. Prepojte sa s históriou Nitry – matky miest a zažite jedinečné slávnostné dní nabité zaujímavým programom, z ktorého vyberáme:

Slávnosti sa začnú 4. júla o 19. hodine v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre. Zaznejú Slovenské žalmy z Bojnej, projekt ospevujúci vzácne archeologické nálezy, príbeh plakiet z Bojnej, ktorý zaznel vo Vatikáne. Koncert v spolupráci s husľovým virtuózom Daliborom Karvayom a sólistami Dušanom Jarjabekom, Sisou Lelkes Sklovskou a Otokarom Kleinom vytvoril skladateľ Ľubomír Horňák a textár Marián Brezáni.

Nitra

Piaristicky kostol sv. Ladislava

Piatok 5. júla sa o 10. hodine začne slávnosť na Svätoplukovom námestí Cyrilo – metodskou národnou púťou. Večer o 20. hodine tu vystúpi Živica, koncert retrokapely DAB s fotografiami starej Nitry. Deň zavŕši Veľkomoravský orloj. Veľkoplošná videomappingová projekcia a divadelná show, v ktorej mechanizmus stredovekého orloja oživuje najvýraznejšie osobnosti a momenty veľkomoravských dejín.

Druhá repríza úspešnej audiovizuálnej show, ktorá využíva ako pozadie pre videomapping historickú neorenesančnú budovu pôvodnej mestskej radnice na Svätoplukovom námestí. V oknách budovy sa zároveň budú objavovať živé postavy orloja – osobnosti veľkomoravských dejín.

Nitra

Cyrilo – Metodska národná púť

Na Nitrianskom hrade a Pribinovom námestí sa uskutoční Hradný deň otvorených dverí, voľný vstup do biskupského paláca, Katedrály sv. Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, celého hradného areálu, kazematy a hradnej pivnice.

Nitra

Katedrála sv. Emeráma

Počas celého dňa (11. – 21.30 hod.) sa bude konať aj Historický festival Pribinova Nitrawa – sprievod, vojenské ležoviská s dobovým trhom, historické tvorivé dielne. Zamerané na tradičné remeslá, kuchyňu a vojenský výcvik, historické scénky, hudba, turnaj bojových zručností, ohňová šou.

Neprehliadni: Vždyzelená krása Arboréta Mlyňany

Nitrawa deťom – detská aréna a strelnica, rozprávkarov stan, Dvor zázrakov, Dejiny nás bavia/kreatívny stan. Nebude chýbať ani Pribinov sprievod, turnaj družín a lukostrelcov, predstavenia Strigôň, Páni času a nakoniec o 21. hodine účastníkov prekvapí ohňová šou.

Nitra

V sobotu 6. júla pokračuje na Nitrianskom hrade Pribinova Nitrawa – historický festival ranostredovekého života. Poobede na Svätoplukovom námestí a pešej zóne vypukne – Živo na korze (výstavy, hudba, verklíky, tvorivé dielne). Večer ukončí koncert Itcho Pčelár a Rockenrolla, HEX.

Bojna 2019

Cyrilo-metodské slávnosti sa neodmysliteľne viažu aj k obci Bojná. Nitrianska organizácia cestovného ruchu pripravila pre záujemcov novinku – jedinečnú možnosť odviesť sa v sobotu 6. júla z Nitry do Bojnej na cyrilo-metodské slávnosti a späť z Bojnej (o 17. hodine) do Nitry. Odchod autobusu je o 11. hodine zo zastávky MHD Divadlo A. Bagara na Mostnej ulici v Nitre.

Nitra

Kostol sv. Michala v Dražovciach

Nedeľa 7. júla bude zasvätená Cyrilo-metodskému putovaniu s certifikátom pútnika Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda pre všetkých účastníkov. Otvorenie putovania sa uskutoční o 9. hodine v Kostole sv. Michala v Dražovciach. O 11. hodine sa bude konať v Zoborskom kláštore svätá omša v zrekonštruovanej ruine kostole sv. Jozefa. Pútnici potom navštívia Archeopark Nitra – Martinský vrch. Naplánované je aj stretnutie pútnikov s archeológmi, vypaľovanie keramiky, historická kuchyňa, dobová hudba Musicantica slovaca, Dejiny nás bavia/Kreatívny stan Domu Matice slovenskej v Nitre, zážitkové aktivity, detský kútik.

Nitra

Nitriansky Jarmok

V meste Nitra na Svätoplukovom námestí a pešej zóne sa bude po celý deň konať Nitriansky jarmok, Nitrianske pivné slávnosti, Živo na korze – výstavy, tvorivé dielne. Na divadelnom pódiu sa objaví šaško Fjodor, neskôr Túlavé divadlo Rostand – J. Nvota s hrou Cyrano, alebo Bálabilé o Nose Cyrano de Bergerac a tiež Nové divadlo, kabaret, ktoré sa predstaví hrou 4 ženy na konci sveta v réžii Jakuba Nvotu. Slávnosti večer ukončí hudobné vystúpenie skupiny BUTY.

www.nitra.eu