Drotárstvo na poštovej známke Vianoce 2019 v Považskom múzeu v Žiline.


6172   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Drotárstvo na poštovej známke Vianoce 2019

Slovenská pošta vydala poštovú známku „Vianoce 2019 (drotárstvo), inšpirovanú tradičnými vzormi slovenského drotárstva. Motívom poštovej známky bol drôtený vešiak v tvare srdca zo zbierkového fondu Považského múzea v Žiline. Označenie T2 50 g zodpovedá cene, ktorá sa zhoduje s výškou poštovej sadzby za list 2. triedy do hmotnosti 50 g vo vnútroštátnom styku. Poštová známka rozmerov 33,9 × 26,5 mm vychádza vo forme tlačového listu s 50 známkami a je vytlačené ofsetovou technikou.

Slovenské drotárstvo

Drotárstvo na poštovej známke Vianoce 2019

Drotárstvo predstavuje unikátny výrobno-technický i umelecký fenomén, ktorému v dejinách svetovej materiálnej kultúry patrí jedinečné miesto. „Hoci drôt ako polotovar využívali remeselníci v mnohých výrobných odvetviach na celom svete, slovenskí drotári k jeho spracovaniu pristúpili originálnym spôsobom a posunuli ho do oblasti úžitkovej umeleckej výroby. Vyvinuli špecifické, zdanlivo primitívne, ale dômyselné a efektívne spôsoby práce, nenáročné na pracovné podmienky, nástroje a vybavenie.

Drotárstvo na poštovej známke Vianoce 2019

V závislosti od krajiny, v ktorej slovenskí drotári pôsobili, produkovali neuveriteľne široký sortiment tovaru od kuchynského náradia, cez potreby pre vinárov, poľnohospodárov, kvetinárov, včelárov a rybárov, doplnky do bytov, reštaurácií, obchodov i výrobných prevádzok, až po detské hračky a záhradný nábytok a drobné bytové doplnky. Drôt umožňoval použitie množstva ozdobných prvkov, ktoré vychádzali nielen z archaických foriem, ale aj zo slovenskej ornamentiky, a ručná výroba im vtlačila pečať individuality i insitný pôvab.“ priblížila historička drotárstva Katarína Hallonová z Považského múzea v Žiline.

Zobrazené na poštovej známke

Motívom poštovej známky Vianoce 2019 je vešiak v tvare srdca vyrobený z drôtu zo zbierkového fondu Považského múzea v Žiline. Podľa tradičných vzorov ho vyrobil umelecký drotár Peter Hlavatovič. Súčasne s poštovou známkou bola vydaná obálka prvého dňa s pečiatkou FDC s dátumom 8. 11. 2019 a domicilom mesta Bratislava. Motívom prítlače FDC obálky je drotárske dielo Jablko života od Márie Krajčovej. Jej vianočný stromček sa stal motívom FDC pečiatky. Autorom grafickej úpravy poštovej známky, FDC a autorom FDC pečiatky je akad. mal. Vladislav Rostoka. Na celinovej pohľadnici je ešte motív anjela taktiež od Márie Krajčovej.

Drotárstvo na poštovej známke Vianoce 2019

Drotársky motív bol v tomto roku použitý aj na jar na poštovej známke „Veľká noc 2019: Tradičné slovenské drotárstvo. Išlo o vtáčika, ktorého zhotovila umelecká drotárka a šperkárka Lucia Čertíková. Autorkou veľkonočných vajíčok zobrazených na celinovej pohľadnici je umelecká drotárka Ľubica Kullová. Všetci drotári, ktorých diela boli motívom na poštových známkach v roku 2019 sú spolupracovníkmi Považského múzea v Žiline.

Drotárstvo na poštovej známke Vianoce 2019

Známky sú symbolicky vydané v roku, keď slovenské drotárstvo čaká na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska bolo zapísané už v roku 2017.

Dnes patria výrobky z drôtu k najtypickejším slovenským remeselným a umeleckým produktom a sú inšpiráciou pre súčasné umenie, remeslo a dizajn vychádzajúci z národných prvkov.

www.pmza.sk