Synestézia miesta a miest v Poprade


3479   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Synestézia miesta

V Tatranskej galérii v Poprade mali návštevníci možnosť vidieť multižánrový umelecký projekt s názvom Synestézia miesta a miest (Site et synesthésie du site), predstavujúci známych slovenských a zahraničných umelcov (Francúzsko, Slovensko, Česko) s cieľom hlbšieho poznania schopností ľudí žiť a tvoriť v určitom prostredí, v určitom meste a mieste.

Synestézia miesta

Synestézia je aj schopnosť vytvoriť harmóniu a rovnováhu v rozmanitých a niekedy aj protichodných a chaotických podnetoch na diváka. Projektom Synestézia miesta a miest sa galéria snažila diváka a návštevníka vtiahnuť do vizualizácie počutého a počutia videného. Projekt vznikol v spolupráci tatranskej galérie s Kabinetom architektúry v Ostrave a Múzeom architektúry vo Wroclawe. Slovenská kultúrna verejnosť tak mala možnosť uvidieť v Poprade unikátne výstavy Daniela Libeskinda (USA), Alvara Aalta (Fínsko), Masaharu Takasaki (Japonsko), Iaina Pattersona (Spojené kráľovstvo), Jakuba Szczensneho (Poľsko) a v máji ešte pripravuje výstavu francúzskej architektky Odile Decq, Okrem spomínaných výstav súčasťou projektu boli aj koncerty, vizualizáciu poézie, divadelné predstavenie a literárne večery.

Neprehliadnite: Terakotová armáda obsadí Tatranskú galériu v Poprade

Synestézia miesta

Súčasťou projektu je aj výstava fotografií mestskej architektúry z rôznych kútov sveta fotografky Anny Ondrušekovej, ktorá je zároveň riaditeľkou Tatranskej galérie. Fotografie o architektúre podané ako abstraktné obrazy sú na jednej strane jedinečné, objavné, výtvarné a na druhej strane príbehové. Hra svetla a tieňa, napätie foriem, asociácie rozličných nálad, zachytenie neopakovateľného okamihu – architektúra ako charakter mesta – to je len niekoľko postrehov pri pohľade na fotografie Anny Ondrušekovej, ktorá fotografovala počas svojich študijných pobytov v mnohých galériách a múzeách Európy, Ameriky aj Afriky.

Výstava fotografií bola sprístupnená od 19. marca a 23. apríla o 16. hodine galéria pripravuje jej dernieru spolu s komentovaným sprievodom.

Synestézia miesta

www.tatragaleria.sk