Výstava Ernest ZMETÁK v Oravskej galérii


6070   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Ernest Zmeták

Oravská galéria v Dolnom Kubíne otvorí 25. apríla o 16.30 vernisážou výstavu Ernest ZMETÁK. Pripravila ju pri príležitosti 100. výročia narodenia umelca (12. 1. 1919 – 13. 5. 2004), ktorý patril k najvýznamnejším osobnostiam slovenského výtvarného života. Výstava potrvá do 6. októbra 2019.

Výstava je spomienkou a zároveň pripomienkou významného jubilea, zameranou na zmapovanie autorovej umeleckej tvorby, ktorá má v zbierkach Oravskej galérie početné zastúpenie – spolu 124 diel. V zbierke sa nachádza mnoho skvelých príkladov Zmetákovho maliarskeho, grafického, ilustrátorského a kresliarskeho majstrovstva. Diela sú prezentované aj v stálej expozícii Slovenského výtvarného umenia 20. storočia v Župnom dome v Dolnom Kubíne.

Ernest Zmeták

Neprehliadnite: Rekonštrukcia Leonardovej Poslednej večere očami Stana Lajdu

Ernest Zmeták

Ernesta Zmetáka spájalo s Oravou a bolo dôležitým inšpiračným zdrojom aj dlhoročné priateľstvo s manželmi, maliarmi Ctiborom Belanom (riaditeľ OG v rokoch 1977 až 1984) a Máriou Medveckou. Keď v roku 1952 odišiel z VŠVU na vlastnú žiadosť spolu s Ľudovítom Fullom kvôli obvineniu, že nemá vzťah k realistickému maliarstvu, slúži formalizmu a ideovo je neuvedomelý, usadil sa na takmer dva roky na Orave, v Rabči, kde realizoval aj mozaiku pre miestny kostol. Pomáhal mu bývalý študent Andrej Barčík. Tu ho navštevoval aj Miloš Alexander Bazovský. Zmeták sa na Oravu krátkodobo vracal aj neskôr, v rokoch 1974, 1977 a 1983.

www.oravskagaleria.sk