Slávka Zámečníková a Juraj Valčuha – hostia úvodných aprílových koncertov v Slovenskej filharmónii


474   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Operetné gala

Slávka Zámečníková – mladá slovenská sopranistka zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je centrom jej pôsobenia Viedenská štátna opera, kde okrem iného aktuálne stvárňuje postavu Sophie v opere Richarda Straussa Gavalier s ružou.

Výnimočný koncert, výnimoční umelci

Slávka Zámečníková sa v Slovenskej filharmónii predstaví vo štvrtok a piatok 4. a 5. apríla o 19. hodine pod taktovkou svetovo uznávaného slovenského dirigenta s medzinárodným renomé Juraja Valčuhu (na obr.). Hudobný riaditeľ Houston Symphony bude hosťom 75. sezóny po druhýkrát, po mimoriadne úspešnom marcovom uvedení tretej symfónie Gustava Mahlera. Slávka Zámečníková prednesie Štyri posledné piesne Richarda Straussa, meditatívny opus, ktorý si starší návštevníci Slovenskej filharmónie pamätajú z nezabudnuteľného koncertu Lucie Poppovej po Novembri 1989, či z Bratislavských hudobných slávností 2006, keď zaznel v interpretácii Gabriely Beňačkovej.

Hudobné zážitky, Juraj Valčuha


Cyklus štyroch piesní pre soprán a orchester

Ide o jedno z vrcholných diel R. Straussa, ktoré skomponoval ako 84 ročný v roku 1948 vo Švajčiarsku, kde sa usadil so svojou manželkou po 2. svetovej vojne, zatiaľ čo úvodné Interlúdium z opery Intermezzo vzniklo o desiatky rokov skôr. V naštudovaní Juraja Valčuhu, čerstvého držiteľa Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí, zaznie v druhej polovici programu Čajkovského prvá symfónia.

  • Vypočujte si novú epizódu podcastu filharmonici. Hostkou Kataríny Koreckej je sólistka našich koncertov Slávka Zámečníková.
  • Podcasty sú dostupné na platforme Spotify. Odkaz na podcast je sprístupnený aj na stránke filharmonia.sk.

Neprehliadnite:

Kaštieľ Dolná Krupá

Rozárium hudby L. van Beethovena v Dolnej Krupej.
Tu sa zrodila veľká láska a tu znova životný príbeh ožíva.

 

Piesňový večer Tomáša Šelca

Slovenská filharmónia ponúka komorné koncerty s intímnou atmosférou v Malej sále Slovenskej filharmónie. Novinkou sezóny sú Piesňové večery. Tretí z nich sa uskutoční v utorok 9. apríla o 19.00 v Malej sále SF. Slovenský basbarytonista Tomáš Šelc sa predstaví v bohatom piesňovom programe, okrem iného aj tvorbu významného českého skladateľa Jana Jakuba Rybu, ktorého meno sa spája zvyčajne len s Vianočnou omšou. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý navodí historickú atmosféru konca 18. storočia. Rozozvučí ho špecialistka na kladivkový klavír Barbara Maria Willi.

  • S kódom JAR si zakúpite vstupenky na koncerty 4., 5. a 9. apríla s 25% zľavou v Pokladnici SF aj ONLINE.

Slávka Zámečníková, SF

Apríl patrí aj stretnutiu so šéfdirigentom

Slovenská filharmónia sa pod taktovkou Daniela Raiskina (na foto vľavo), šéfdirigenta SF predstaví na dvojici koncertov vo štvrtok 11. a v piatok 12. apríla o 19.00. Sólistom večerov bude mladý český husľový virtuóz a koncertný majster Českej filharmónie Jan Mráček (na foto vpravo), v ktorého interpretácii zaznie Dvořákov Husľový koncert a mol. Mráček – najmladší laureát Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010 – získal  v roku 2014 prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Program doplnia diela Bohuslava Martinů a Dmitrija Šostakoviča.

Slávka Zámečníková, SF


Pred piatkovým koncertom sa uskutoční o 18,15 hod. tradičné stretnutie so šéfdirigentom vo foyeri Reduty.


Súťaž o 2 vstupenky na koncert Slovenskej filharmónie 9. apríla!

Podmienkou je správna odpoveď na otázku:

Ktorý slovenský operný spevák sa predstaví na treťom Piesňovom recitáli v Slovenskej filharmónii?
 

Do
komentára na facebooku napíšte aj o svojich zážitkoch z koncertov v Slovenskej filharmónii počas aktuálnej koncertnej sezóny 2023/2024. 

Súťaž bude vyhodnotená 7. apríla.


Tešíme sa na naše spoločné stretnutia na koncertoch v bratislavskej Redute.
O tých ďalších koncertných podujatiach vás budeme informovať.

Text: SF
Foto: A. Trizuljak a archív SF
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.filharmonia.sk