Príbeh jednej rodiny je príbehom mesta: Piešťany podľa Wintera je zážitok s dotykmi s minulosťou

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pieršťany podľa Wintera

Piešťany podľa Wintera ako návrat v čase. Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj a Divadlo Jána Palárika v Trnave pripravili unikátnu zážitkovú prehliadku mesta, ktorá oživí príbehy rodiny Winterovcov, zapadnuté prachom času. Pôvodný zámer zážitkových prehliadok počas tohtoročného Adventu sa presúva na začiatok roka 2022. Návštevníci takto neprídu o výbornú príležitosť zažiť Piešťany tak, ako ešte nikdy predtým. So slúchadlami na ušiach prostredníctvom audiohry vstúpia účastníci prehliadky priamo do príbehu miestneho podnikateľa Ľudovíta Wintera a pri prechádzke mestom im pred očami ožije jeho doba. 

Mesto a jeho ľudia

V každodennom kolotoči plnom zhonu je dobrá každá príležitosť trochu sa zastaviť. Zdvihnúť oči od obrazovky telefónu a všimnúť si miesta a budovy, okolo ktorých prechádzame každý deň a ani nevieme, aké príbehy ukrývajú. Benefitom tohto podujatia je, že sa celá prehliadka odohráva v exteriéri. „V Trnavskom kraji hľadáme možnosti, ako prinášať ľuďom netradičné zážitky. Som presvedčený, že prehliadka sa hodí do akéhokoľvek ročného obdobia a verím, že nás bude sprevádzať počas celého roka. ´Piešťany podľa Wintera´ spojili ľudí z verejných inštitúcií, súkromného sektora a ochotníckych súborov. Prinášajú unikátny zážitok zo spoznávania Piešťan tak pre domácich obyvateľov, ako aj návštevníkov mesta či kúpeľných hostí,” povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Kto bol ten skromný človek…?

Ľudovít Winter sa narodil v roku 1870 vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku a zomrel v roku 1968 v Piešťanoch. Ako dvadsaťročný sa stal riaditeľom schátraných kúpeľov v Piešťanoch, ktoré si jeho otec Alexander Winter prenajal od grófa Erdödyho. Vďaka svojej neúnavnej práci zmenil Piešťany z mesta s bahennými cestami a chatrčami na moderné kúpeľné mesto so zvučným menom v celej Európe. Okrem vybudovania kúpeľov sa zaslúžil aj o zveľadenie Piešťan – úpravou a vyasfaltovaním ulíc, chodníkov a námestí, vybudovaním vodovodu a kanalizácie, reguláciou Váhu a mnohými ďalšími prácami. Hoci priniesol Piešťanom lesk a slávu, sám so svojou rodinou žil nesmierne skromne. Prežil dve svetové vojny, pobyt v koncentračnom tábore a po tom, čo mu kúpele znárodnili, zomrel v Piešťanoch ako chudobný dôchodca.

Piešťany podľa Wintera

Myšlienka nadchla

Na realizácii zážitkovej prehliadky Piešťany podľa Wintera spolupracovala KOCR Trnavský kraj s Divadlom Jána Palárika v Trnave s ochotníckymi súbormi Divadlo na TrakOch a Univerzitné divadlo THE.ART.RE, s Balneologickým múzeom Imricha Wintera a s OOCR Rezort Piešťany. Prehliadka je komplexný produkt cestovného ruchu a uvažuje sa aj o ďalších jazykových mutáciách. Úlohou KOCR Trnavský kraj je sieťovať partnerov, a tým aktívne prispievať k rozvoju turistických destinácií v Trnavskom kraji. Myšlienka spoznávať známe miesta inovatívnym spôsobom, je v tejto dobe veľmi aktuálna. Hoci je meno Winter v Piešťanoch známe, málokto vie, kto to skutočne bol a čo pre Piešťany znamenal. Zážitková prehliadka spojená s prechádzkou mestom vráti návštevníkov v čase do doby Ľudovíta Wintera a jeho pôsobenia v Piešťanoch. Umožní vnímať mesto jeho očami, so všetkými historickými a kultúrnymi súvislosťami,” uviedol trnavský vicežupan a predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj Pavol Kalman.

Neprehliadnite:

Balneologické múzeum v PiešťanochBalneologické múzeum Imricha Wintera ukrýva vzácne exponáty. Výlet do zákulisia jedinečného múzea

 

Piešťany KOCR Trnava

Divadlo v inej podobe

Scenár, réžia a herecké výkony umelcov z Divadla Jána Palárika v Trnave sú prísľubom výnimočného umeleckého zážitku v audiohre. Potešením pre oči budú výstupy v dobových kostýmoch ochotníckych súborov Divadla na TrakOch a Univerzitného divadla THE.ART.RE., pre ktoré je spolupráca s profesionálnym divadlom cennou skúsenosťou. „Sme veľmi radi, že môžeme svojim umením prispievať k zviditeľňovaniu atraktivít Trnavského kraja. Príbeh Ľudovíta Wintera je dojímavý a strhujúci. My veríme, že také bude i jeho spracovanie v uliciach Piešťan. Návštevníci sa vďaka sugestívnej nahrávke, výborným výkonom ochotníkov a vierohodnej kostýmovej výprave ocitnú doslova uprostred historického filmu, odohrávajúceho sa na známych miestach, priamo pred ich očami,“ povedala riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzana Hekel.

Winter Piešťany

Prehliadka sa začína…

Zážitková prehliadka začína symbolicky pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste. Pokračuje zastávkami pri Kursalone, Zelenom strome, Barlolámačovi, hoteli Thermia Palace, Pro Patrii a končí na kúpalisku Eva.

Winter Piešťany

„To všetko sú miesta navždy a nerozlučne späté s Ľudovítom Winterom. Vznikli vďaka jeho obdivuhodnému podnikateľskému talentu, nezlomnému úsiliu a láske k Piešťanom. V meste máme aj mnoho ďalších objektov, o ktoré sa zaslúžil Ľ. Winter, a ktoré nám dodnes slúžia. Informácie o nich však nie sú všeobecne známe. O to viac ma teší, že ich môžeme obyvateľom aj návštevníkom mesta podať takýmto atraktívnym spôsobom,“ uviedla výkonná riaditeľka OOCR Piešťany Rezort Tatiana Nevolná.

Winter KOCR Trnava

Zážitkovú prehliadku Piešťany podľa Wintera si určite najviac vychutnajú dospelí a deti od 12 rokov.
Podujatie sa uskutoční až začiatkom budúceho roka z dôvodu aktuálnej protipandemickej situácie. Už teraz sa naň môžete tešiť…

Text a foto: KOCR Trnavský kraj
Medzititulky: redakcia

Viac informácií na: www.krajzazitkov.sk