Pablo Picasso v Mirbachovom paláci


6433   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Pablo Picasso

Pablo Picasso je jedným z najznámejších a najvýznamnejších umelcov 20. storočia. Žiadny iný umelec neovplyvnil smerovanie výtvarného umenia tak výrazne ako práve on a nikto sa tomu nevenoval s takým nasadením. Galéria mesta Bratislavy ponúka divákom v Mirbachovom paláci nahliadnutie do Picassovej povojnovej grafickej tvorby na výstave QUE VIVA PICASSO.

Pre otca Pabla Picassa, učiteľa kreslenia a neveľmi úspešného maliara Josého Ruiza, boli umelci len povaľači. Naopak, malému Pablovi, plným menom Pablo Diego José Franisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano Santisima Trinidad Ruiz y Picasso, ktorý sa narodil 25. októbra 1881 v španielskej Malage, bolo odmala jasné, že práca umelca a sláva idú ruka v ruke. Toto presvedčenie mu vydržalo celý život až do smrti 8. apríla 1973. Stále veril, že byť maliarom, umelcom znamená byť slávnym. A podľa toho sa aj správal, či už počas svojho modrého a ružového obdobia, alebo neskôr, keď s Georgesom Braquom vytváral kubizmus, či neúnavne pracoval na svetoznámej Guernike.

Pablo Picasso

Jeho dielo je nesmierne rozsiahle: vytvoril viac než 50 000 diel: maľby, kresby, grafiky, sochy i keramiku, ilustroval viac než 130 kníh. Pracoval v rôznych technikách a ovplyvnil mnohé výtvarné štýly.

Pozrite si: Josef Lada – Pocta géniovi

V litografii oceňoval obrovskú škálu možností. Naplno sa jej venoval najmä po druhej svetovej vojne po roku 1945. Práve z tohto obdobia pochádza 123 Picassových grafických listov zo zbierky Thomasa Emmerlinga, ktoré môžeme obdivovať v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci až do 2. júna 2019.

Pablo Picasso

Snahou galérie je umožniť divákom nahliadnuť do umelcovej tvorivosti a oboznámiť sa s jeho grafickou tvorbou po roku 1945. Práve v nej sa totiž najviac odráža jeho obrovská vitalita, vyžarujúca z týchto prác. Slovami samotného majstra: „Trvá to roky stať sa mladým.“

www.gmb.sk