Výstava kraslíc v Považskom múzeu


6045   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
kraslice

Warning: Undefined array key 0 in /data/c/6/c68abd74-58fc-4ac9-940e-36a71fb61438/lexikon.sk/web/wp-content/themes/the-rex/inc/libs/bk_core.php on line 649

 

K jarnému obdobiu neodmysliteľne patria zdobené vajíčka – kraslice. Sú nielen pekným symbolom jari, ale aj dôkazom šikovnosti rúk ich tvorcov.

Považské múzeum v Žiline pripravilo na toto jarné obdobie výstavu kraslíc s názvom …Veľká noc ide… Samozrejme, odrôtovaných. Okrem toho organizuje 26. marca v rámci projektu Múzeum pre vás prednášky o krasliciach a tvorivé dielne, na ktorých sa záujemcovia naučia zdobiť drôtom kraslice.

Na Slovensku sú známe mnohoraké spôsoby výzdoby kraslíc, či už je to jednoduché farbenie, voskovanie, leptanie kyselinou, obliepanie slamou a mnoho ďalších. Medzi najnáročnejšie a umelecky najpôsobivejšie určite patria odrôtované kraslice. Sú mladším, ale jedinečným fenoménom Slovenska. Súvisia s existenciou drotárskeho remesla, ktoré vzniklo v severozápadnej časti našej krajiny.

kraslice

Vajíčka „maľované drôtom“ a pôvodné vzory sú tak trochu záhadou. O šírenie týchto techniky sa zaslúžilo aj oživenie drotárstva v posledných desaťročiach. Významným medzníkom v rozvoji drotárskej ozdobnej techniky na Slovensku bola výstava kraslíc Petra Musila a jeho žiakov na Budatínskom hrade v roku 1993. O desať rokov neskôr bolo Považské múzeum v Žiline dokonca zapísané do Guinessovej knihy rekordov ako múzeum s najväčším počtom zozbieraných odrôtovaných kraslíc. Už vtedy ich bolo viac ako 400 kusov.

kraslice

Výstava „…Veľká noc ide…“ predstavuje kolekciu drôtom opletaných vajíčok. Časť z nich pochádza zo zbierkového fondu drotárstva a časť od súčasných autorov pracujúcich s drôtom. „Väčšina odrôtovaných vajíčok je zdobená textilnými technikami, najčastejšie slučkovým výpletom vychádzajúcim zo šitej čipky. Na iných krasliciach drotári uplatnili princíp paličkovania či háčkovania. Rovnako zaujímavé sú aj vajíčka s tradičným sieťovaním so štvorcovými, či kosoštvorcovými okami, ale aj tie, ktoré sú opletané náročnou košikárskou technikou. Niektorí autori zasa pri zdobení vajíčok využili svoju fantáziu a do nezvyčajných drôtených výpletov vložili staré drotárske, ale aj moderné, abstraktné či figurálne prvky.“ priblížila výstavu etnologička drotárstva Mgr. Katarína Kendrová.

Bude vás zaujímať: Jarné výstavy vo výstavných priestoroch kina Fontána Piešťany

Na výstave návštevníci uvidia takmer 360 zdobených kraslíc od tridsiatky slovenských a českých autorov. Bude otvorená celú jar – od 21. marca až do 12. mája 2019.

kraslice

Považské múzeum zároveň organizuje na 26. marca podvečer v rámci podujatie z cyklu Múzeum pre vás prednášky o krasliciach a tvorivé dielne. Záujemcovia, ktorí sa prihlásia, sa na dielňach naučia so skúsenými remeselníkmi drôtovať a vytvoria si originálnu veľkonočnú ozdobu.

www.pmza.sk