V Galérii Jána Koniarka v Trnave rozkvitol ČIERNY KVET: profilová prezentácia popredných súčasných slovenských umelcov.

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
ČIERNY KVET, GJK, Marek Kvetan Parallel system, objekt, 2019

Výstavný projekt Galérie Jána Koniarka s názvom ČIERNY KVET uvádza profilovú prezentáciu dvoch popredných súčasných slovenských umelcov Michala Černušáka (1982) a Marka Kvetana (1976). Zámerom je priniesť ich aktuálnu tvorbu za uplynulé obdobie. Súčasne poukázať na podobnosť ich programov v rozličných médiách: Černušák – maľba, Kvetan – objekty. Ide o spoločnú platformu, v ktorej sa premieta globálny svet masmediálnych informácií, kapitálu a manipulácií, nemoci mocných a ich kritické reflektovanie. „Práve tento kriticko-ironický pohľad ich spája a divákovi dáva možnosť uvedomovať si, ako globálny svet preniká do našich obývačiek a myslí. Preto „čierny kvet” – ako odvrátená strana rozvíjajúceho sa monopolného kapitalizmu,“ konštatuje kurátor výstavy Vladimír Beskid.

ČIERNY KVET, GJK, Michal Černušák We Saw You, akryl a olej na plátne, 2017

V rozmerných scénach akrylu a airbrushu Michala Černušáka sa objavujú vznášajúce sa architektúry, politici, kozmonauti aj developeri. Hýriace plážové párty, rútiaci sa americký sen, ale aj scény katastrof, kolízií s davom ľudí, či pohlavármi s „vypálenými” očami (Leaders, Omenklatúra, We Saw You). Na tieto iluzívne whirlpoolové „hry dospelých” so zelenými vojačikmi sa nechápavo prizerajú rozhádzané zástupy hračiek, panákov a malých buldozérov (We Are Not Your Toys, Eastern Developer).

Neprehliadnite: Výstava Dobrodružná situácia maliarky Lucie Veselej…

V mnohovrstvovej tvorbe Marka Kvetana sledujeme programové sústredenie na hraničné 3D realizácie, na absurdné situácie a objekty. Tie odzrkadľujú dnešný masmediálny šum, TV realitu, luxus aj vkus domáceho „hobby“ majstrovania. Cítime prenikanie globálneho sveta do našich obývačiek (GloBalkan v priamom prenose). Autor modeluje paralelné konštruovanie reality, kultúru „invalidnej“ každodennosti. Tu malý posun, či drobná odchýlka, prinášajú výraznú zmenu významu diela. Kvetan sa obyčajne sústreďuje na fragment, detail, na „naštiepenú“ situáciu, ktorá metaforicky vypovedá o celku (Parallel System, Reconfiguration Crystal, Ark a pod.)

Profil umelcov

Zvolenčan MICHAL ČERNUŠÁK (nar.1982) je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Žije a tvorí v Bratislave. Veľmi aktívne vystavuje na Slovensku, v Česku i ďalších európskych krajinách. Pedagogicky pôsobí na Katedre maliarstva VŠVU v Bratislave.

Bratislavčan MAREK KVETAN (nar. 1976) absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave (1995 – 2001) a Fakultu umení TU v Brne (1999). Od roku 2009 pôsobí ako pedagóg v Kabinete kresby na VŠVU v Bratislave.

Výstava je v Galérii Jána Koniarka v Trnave sprístupnená do 15. marca 2020.

ČIERNY KVET, GJK

www.gjk.sk