Svadba? Aké sú najnovšie svadobné tipy a trendy? Odborníci to vidia takto

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Svadba, modre detaily

Začiatok roka je ideálny na to, aby si páry, ktoré sa rozhodnú spečatiť svoj vzťah manželstvom, naplánovali to najdôležitejšie. Kedy, kde a ako bude vyzerať svadba, ten najkrajší deň ich života? Pomôcť v dôležitom rozhodovaní môže aj tradičný Svadobný veľtrh 7. – 8. februára 2020 v bratislavskej Inchebe. Nájdete tu svadobné agentúry, ktoré páry i rodičov ochotne zorientujú a predstavia aktuálne svadobné trendy. A – v prípade záujmu – preberú za nich rozhodujúcu časť povinností pri organizovaní samotnej svadby.

Svadba, svadobné plány, trendy, výstavy

O súčasných svadobných trendoch a komplexných svadobných službách sme sa porozprávali s Ing. Tatianou Stempelovou, majiteľkou jednej z prvých svadobných agentúr na Slovensku – WEDDAY.

Svadba Iva

Ako sa stane človek odborníkom na svadby, aké štúdium ho na to pripraví?

Môžem povedať o svojej ceste k prípravám skvelých svadieb, ktoré ma napĺňajú. Vyštudovala som Medzinárodné vzťahy a diplomaciu na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Potom som pôsobila na pozíciách account managera v reklamnej agentúre a neskôr ako event a marketing manager v známom nákupnom centre. Každá svadba je pre náš team novou výzvou. Všetky vedomosti, diplomaciu i skúsenosti z reklamy pri tejto svojej záľube (a práci zároveň) využívam denne. V posledných rokoch, keď často pripravujeme svadby aj pre nevesty či ženíchov zo zahraničia, využívam svoje jazykové znalosti. Bez nich sa už dnes nezaobídeme ani v tomto podnikaní.

Svadba, svadobné plány, trendy, výstavy, Alex&sanjay

Sledujú nevesty na Slovensku zahraničné trendy, alebo máme radšej klasiku?

Vo svete, vidíme to v móde i svadobných trendoch, vládne návrat k prírodným materiálom, uvoľnenému – nazvime to – “nenaškrobenému” štýlu. Hravým, zdanlivo nekombinovateľným  materiálom a vzorom sa musíme podriadiť aj my. A zohľadniť pritom požiadavku individuality nevesty a ženícha. To sa premieta aj do prípravy a realizácie svadieb.

Neprehliadnite:
Poznáte nové centrum spoločenského a kultúrneho života? Adresa je: ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK

Za 12 rokov existencie našej agentúry to vidíme aj pri “našich” nevestách. Kedysi všetky túžili po saténových stuhách, trblietkach, minidiamantoch a brošniach; len aby boli všade, kde to bolo možné… Dnes je trend pravý opak. A nielen to; už aj na Slovensku riešime EKO, BIO a ZERO WASTE otázky pri plánovaní svadby.

Svadobná kytica

Svadobná kytica

Kytica je neodmysliteľnou súčasťou nevesty. Pri svadobnej hostine sa vždy kládol veľký dôraz na kvetinovú výzdobu. Ako sa zmenili trendy pri kvetinovej výzdobe? 

V minulosti sa kvetinové aranžmány robili do presne určených súmerných tvarov a nevesty požadovali minimum, alebo najlepšie žiadnu zeleň, čo nakoniec pôsobilo trochu umelo. Dnes sú moderné a obľúbené uvoľnené, pokoj a pohodu evokujúce nepravidelné kytice. V aranžmánoch sa používa veľa zelene, aby sme docielili presne ten spomínaný návrat k prírode, aby sme sa cítili ako v nádhernej záhrade, alebo na lúke plnej kvetov….

Svadba, svadobné plány, trendy, výstavy

Ako doplnky sa teraz často objavuje drevo, veľa sviečok, z materiálov sa od saténu prešlo k jemnému šifónu, hodvábu a bavlne.

Hitom týchto rokov je napríklad aj kaligrafia. Na prírodný papier sa napríklad ručne píšu menovky, menu lístky, alebo  iniciály mladomanželov. “In” sú aj ručne maľované motívy na oznámenia a ostatné tlačoviny. Tu zase ide o dôraz na individualitu a originálne požiadavky hlavných protagonistov svadobného dňa. Treba zohľadniť, ak chce pár jedinečný a originálny návrh iba pre seba. Oznámenia, ktoré sa nájdu na každej výstave, už nie sú pomaly vôbec zaujímavé.

Svadba, svadobné plány, trendy, výstavy

Svadba, svadobné plány, trendy, výstavy

Ako sa mení farebnosť nevestiných šiat i celkového ladenia svadobného stola?

Na našich svadbách je najpopulárnejšia kombinácia bielej, krémovej a púdrovej ružovej farby. K tomu matná zelená vo forme eukaliptových listov. Takáto kombinácia je jemná, éterická, nežná, romantická a hlavne nadčasová. Okrem toho sledujeme aj každoročné farebné trendy. Na rok 2020 napríklad spoločnosť PANTONE určila smerodajnú farbu roka: Pantone 19-4052 Classic Blue. Je to klasický odtieň modrej. Ani námornícka, ani parížska, niečo medzi tým. Tento odtieň má evokovať odolnosť, čistotu a sústredenosť mysle. Vnáša pokoj, dôveru a spojenie. Zdôrazňuje našu túžbu po spoľahlivom a stabilnom základe, na ktorom sa dá stavať, keď prekročíme prah novej etapy spoločného života s partnerom. Takúto modrú si viem predstaviť, buď vo forme obrusov, alebo drobných modrých detailov. Napríklad modré obrúsky, alebo použiť zopár modrých kvietkov v aranžmánoch, pripadne modré sviečky. Môže to byť celkom pekné osvieženie oproti vyššie spomínaným a stále populárnym jemným odtieňom farieb.

Svadby, modre detaily

Všetko speje k istej jednoduchosti, hravosti. Ako je to s úpravou vlasov nevesty a svadobčanov celkovo?

Spomínané trendy, sa samozrejme, odrážajú aj v úpravách vlasov a v celkovom stylingu nevesty a ženícha. Pamätáme si, aké sa v minulosti robili komplikované drdoly a ťažké svadobné šaty, v ktorých sa nevesta ani nevedela pohnúť… Dnes veľa neviest príde s inšpiráciami napr. nedbalo upravených vlasov. Hairstylistky niekedy reagujú rozpačito ako spraviť neveste “rozpadnutý drdol”. Keďže moderné nevesty chcú byť originálne, pomaly sa začínajú obracať na kreatívne módne návrhárky. Dávajú si šiť unikátne kúsky svadobnej róby podľa vlastných predstáv. Za súčasnými trendmi nezaostáva ani ženích a jeho družbovia. Na svadbách mávame pri prípravách už aj špeciálneho pánskeho kaderníka a vizážistu.

Svadba, svadobné plány, stolovanie

Aké miesta si mladomanželia radi vyberajú na obrad a svadobnú hostinu?

Civilné obrady naše nevesty preferujú vonku v parku alebo v záhrade. Veľmi obľúbené a mimoriadne žiadané sú kaštiele a priľahlé parky. Hostia sa schádzajú zvyčajne v sobotu o štvrtej popoludní. Nie je zriedkavé, že stále viac svadieb máme aj v piatok. Obrad pokračuje úvodným coctailom pod holým nebom; o výnimočnosti atmosféry netreba zvlásť hovoriť… Podáva sa napríklad prosecco a namiesto soft drinkov sú čoraz obľúbenejšie domáce limonády priamo z čapovacích nádob. Ako malé “jednohubky” sa ponúkajú kanapky alebo čerstvé domáce mini pečivo. Čas vonku sa využije na relax a uvoľnenie hostí a na skupinové fotozábery svadobčanov s mladomanželmi.

svadobné plány, trendy, torta

Večera začína obvykle okolo osemnástej hodiny. Nasleduje prvý tanec a potom druhá večera formou bufetov. Čoraz žiadanejšie sú sladké bufety – candy bary. Slúžia namiesto jednotne servírovaných sladkostí. Sú krásne naaranžované, neustále v nich pribúdajú nové mini dezerty – od cupcakes, cakepops, makroniek, mini cheesecakes až po donutky.

svadobné plány, trendy, výstavy

V čom sa ešte v súčasnosti mení priebeh svadobnej hostiny, pribúdajú nejaké atrakcie?

Inšpirácie zo zahraničia, ktoré už fungujú aj na Slovensku, sú napríklad zábavné foto-kútiky s rekvizitami. Je to milý nenásilný sprievodný program, keď si hostia rovno zo svadby odnesú  vytlačené fotografie. Je už len na ich kreativite, či si spravia zábavné “grimasy” s doplnkami, alebo sa rozhodnú pre romantické pózy do rámčeka. Ďalšou atrakciou – pre pánov – sú napríklad stále obľúbenejšie whisky bary. Pánske kútiky s útulnými koženými sedačkami, cigarami a kvalitným alkoholom vyzerajú efektne. Sú využívané ako chill-out zóna počas celej svadobnej hostiny.

Svadba, svadobné plány, trendy, výstavy, Alex&sanjay

wedday_logo

 

 

Foto: archív Wedday, Gabriela Jarkovská, Matej Kmeť
www.wedday.sk