Údržba singletrackov, turistických chodníkov i tankov pred zimnou turistickou sezónou

Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
OOCR Šariš Bardejov, údržba singletrackov

Údržba singletrackov, oprava turistických chodníkov a renovácia ich značení. To je výzva pred nastávajúcou zimnou sezónou aj v severovýchodnej časti nášho Slovenska. Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) ,,ŠARIŠ“ – Bardejov pri revitalizácií turistických trás využíva aj spoluprácu miestnych združení a aktivistov.

Práve tieto exteriérové atrakcie v prírode sú v súčasnosti, ako jedny z mála voľne prístupné a bez akýchkoľvek obmedzení, aj počas protipandemických opatrení. Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ OOCR: ,,V septembri a októbri sme využili pekné počasie  a pred nadchádzajúcou zimou sme naviezli štrk  a opravili časť úsekov liečivých singletrackov a turistických chodníkov, ktoré to potrebovali. Okrem samotných chodníkov sme opravovali aj infraštruktúru a značenie chodníkov. Značnú časť prác tvorili prerezávky stromov a kríkov. Do konca roka ešte máme v pláne obnoviť archeologické nálezisko Kláštorisko – Mníchovský potok (nová turistická zastávka, ktorá sa nachádza v blízkosti hlavnej turistickej magistrály SNP – červená značka)  a drevený altánok s ohniskom tzv. “Komínek” Mihaľov v Bardejove.“

Údržba singletrackov, OOCR Šariš Bardejov

… oprava bola nevyhnutná

Zaujímavé a lákavé v lete i v zime

Sieť navzájom prepojených piatich liečivých singletrackov – Rodinný, Napoleon, Čerešenka, Herkules a Kráľovský a dve nadväzujúce cyklotrasy Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch, majú spolu dĺžku takmer 10 km a budú na jesennú a zimnú záťaž dobre pripravené.,,Najbližšie týždne ešte budú pravdepodobne pre turistický ruch s obmedzeniami a preto vychádzky do prírody prídu vhod všetkým, teda aj nezaočkovaným. Podnikatelia v cestovnom ruchu by čo najväčšiu zaočkovanosť uvítali, lebo by mohli konečne opäť podnikať bez obmedzení,“ vysvetľuje R. Jančošek.

Opatrnosť na prvom mieste

Dopĺňa, že súčasné obmedzenia pre bordovú farbu covid automatu sa týkajú wellness, fitness, procedúr, reštauračných zariadení, vstupu do múzeí  a konaní hromadných podujatí. BARDEJOVSKÉ KÚPELE, a.s. sú pre svojich klientov naďalej otvorené, no len v režime OTP (očkovanie, negatívny test na covid, prekonané covid ochorenie). Wellness spa, fitness, procedúry a stravovanie sú prístupné iba ubytovaným klientom. Vo Svidníckom okrese platí v aquaparku Aquaruthenia dlhodobo podľa automatu vstup do interiéru iba pre OTP návštevníkov a pre interiér len v obmedzenom počte. 

Vhodná je cykloturistika, turistika a v zime i bežky

V súčasnosti počas obmedzení je vhodný čas na turistiku a cykloturistiku, v zime aj na bežky. Pravidelná údržba singletrackov, cyklocesty v okolí Bardejova a ich prepojenosť na slovenskú časť cyklookruhu Aquavelo. Na území Poľska a Slovenska zahŕňa viac ako 230 kilometrov cyklistických trás. Spája kúpeľné mestečká v slovensko-poľskom pohraničí: Bardejovské Kúpele, Krynicu, Muzsynu, Szczawnicu, s bodmi záujmu, pamiatkami, faunou a flórou.

singletrack HERKULES

Singletrack Herkules

Neprehliadnite:
Cyklotrasy, ktoré sa oplatí vyskúšať v Slovenskom raji

Vojnová turistika

Vhodný tip, predovšetkým pre rodinné výlety s deťmi, sú miesta bojov oboch svetových vojen na severovýchode Slovenska. Deti i dospelí tu môžu priamo v teréne obdivovať tanky, delá, lietadlá a vojenskú techniku, nazrieť do bunkrov a zvrchu sa pozrieť na bojiská, či vidieť miesta odpočinku tisícok mŕtvych. Všetko je to obklopené zachovanou prírodou s dobre značenými turistickými trasami, miestami na odpočinok a opekanie. Nikde na Slovensku nie je toľko pamätníkov a pamätných miest na obe svetové vojny ako v okolí Dukly a Svidníka. V areáli prírodného múzea ako aj okolo cesty do Svidníka je rozmiestnených 55 kusov rozličnej ťažkej bojovej techniky. Celoročne prístupné je Údolie smrti a dokopy až 18 tankov.

Napis Udolie smrti, údržba ingletrackov, OOCR Šariš Bardejov

Gotika, renesancia

Mesto Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Návštevníci tu môžu obdivovať Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Na námestí je aj atrakcia na fotografovanie s turistami – socha kata. Medzi klenoty patrí Židovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove. Stará synagóga bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970, mikve a bet hamidraš v roku 2000. V tom istom roku bolo historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Goticko-renesančná radnica Bardejov, údržba ingletrackov, OOCR Šariš

Goticko-renesančná radnica Bardejov

Neprehliadnite:
Turistický vláčik jazdí ako Dráčik. Bardejovské Kúpele a mesto Bardejov spája ďalšia atrakcia

… a krása v dreve vyrytá

Severovýchodná časť Slovenska, je atraktívnym miestom nielen pre domácich, ale aj pre zahraničných návštevníkov. Láka rozratajúca sa sieť a pravidelná údržba singletrackov, či unikátne historické architektonické pamiatky. V ich výpočte nesmú chýbať drevené kostoly v okrese Bardejov (Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj). V okrese Svidník: kostolík v skanzene Svidník, ďalej Potoky, Šemetkovce, Miroľa, Krajné Čierno, Ladomirova a Bodružal, Príkra, Dobroslava, Nižný Komárnik, Vyšný Komárnik, Medvedie, Hunkovce.

Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky. 
Text a foto: OOCR ,,ŠARIŠ“ Bardejov a archív

Viac na:
www.bardejov.sk

www.kupele-bj.sk

www.svidnik.sk

www.visitbardejov.sk