Arcibiskupský zámok – rozprávková sála a Květná zahrada v Kroměříži


3774   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Arcibiskupská sála

Arcibiskupský zámok a záhrady v Kroměříži patria k popredným moravským pamiatkam. Architektúra, záhrady a zbierky sú vďaka svojej unikátnosti zapísané aj do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodné dedičstva UNESCO.

Arcibiskupský zámok v Kroměříži bol za celú svoju existenciu majetkom olomouckých biskupov a arcibiskupov a slúžil ako reprezentačná rezidencia. Bohužiaľ, Arcibiskupský zámok sa svojou krásou nepýšil po celý čas, keďže ho v minulosti postihli dve veľké katastrofy. Jedna počas 30-ročnej vojny, keď v roku 1643 mesto dobylo švédske vojsko a všetko spustošilo. Mesto a zámok sa z tej pohromy spamätali až po dlhých rokoch, presnejšie v druhej polovici 17. storočia. Bolo to za vlády Karla II. Lichtenštajna, ktorý nielenže dal zámok opraviť, ale pomohol aj samotnému mestu.

Arcibiskupský zámok

Dal postaviť novú sýpku, vodáreň, pivovar a za pomoci dvoch architektov vybudoval dve jedinečné záhrady – Květnú zahraduPodzámeckú zahradu. Druhú katastrofu zapríčinil v roku 1752 veľký požiar, keď celé druhé poschodie zámku vyhorelo. Požiar neobišiel ani knižnicu. Našťastie odvážni študenti stihli zachrániť niekoľko tisíc zväzkov vzácnych kníh; najväčšia z nich mala hmotnosť 36 kilogramov. Zámok bol vtedy do veľkej miery zničený a opravy trvali takmer 40 rokov. Všetko našťastie dopadlo dobre a dnes môžeme zámok obdivovať v celej jeho veľkoleposti a kráse.

Arcibiskupský zámok

Zámok navštívili aj dvaja monarchovia – ruský cár Alexander III. so svojou manželkou a rakúsky cisár František Jozef I. s manželkou Alžbetou prezývanou Sissi. Práve vďaka ruskému cárovi tam nájdete aj jednu unikátnosť, ktorú len tak inde neuvidíte.

Arcibiskupský zámok

Biliardový stôl na zámku?

Je z polovice 19. storočia. Doska je vyrobená z pravého mramoru a biliardové gule zo slonoviny. Biliardový stôl si vyžiadal ruský cár Alexander III., hoci sa na zámku zdržal iba jednu noc. Ale čo dodať, bol to zjavne vášnivý hráč.

Sála ako z rozprávky

Arcibiskupská sála

Snemovacia sála na Arcibiskupskom zámku sa zaraďuje medzi najkrajšie v strednej Európe. Keď si ju budete prezerať, zbystrite pozornosť na štvoro dverí, ktoré nesú symboliku štyroch ročných období. Očarujúce sú aj obrazy, ktoré zdobia strop. Sú to olejomaľby a ich plocha je obdivuhodná; majú spolu 402 metrov štvorcových. Boli namaľované na zemi a potom plátna pripevnili na drevenú konštrukciu, nie je to teda freska.

Neprehliadni: Unikátne Rešovské vodopády…

Ak aj vás sála očarí, môžete si v nej vypočuť koncerty vážnej hudby, speváckych zborov, dokonca sa v nej odovzdávajú i maturitné vysvedčenia a veľmi často sa v nej natáčajú filmy a rozprávky. Sálu ste teda mohli vidieť v rozprávke o Žabom princovi, Pekle s princeznou, Angelike, Troch mušketieroch, ale asi najznámejším filmovým dielom je Amadeus od Miloša Formana. Sála sa zapáčila aj ďalším filmovým producentom, takže ju na televíznych obrazovkách a filmovom plátne ešte isto uvidíme.

Na letný relax ako stvorená

Kvetná záhrada

 

Našou ďalšou zastávkou bola Květná zahrada. V druhej polovici 17. storočia ju dal vybudovať olomoucký arcibiskup Karel Lichtenštajn. Je dielom talianskych architektov Filiberta Luchesa a Giovanniho Pietra Temcalla. Záhrada je koncipovaná do obdĺžnika s množstvom geometrických tvarov. Hlavná trasa začína vstupnou sochárskou lodžiou. Pri prechádzke si nezabudnite všímať aj architektonické a výtvarne diela, ako napríklad okrasné partery, Rotundu, labyrint alebo Pstruží rybník. To však nie je všetko, čo táto unikátne záhrada ponúka. Nájdete v nej aj časť Pomarančovú, Holandskú, skleníky, hospodársky dvor. Ani najmenší sa nudiť nebudú, pretože pod jedným z kopčekov sú ukryté klietky so zajačikmi. Adrenalín a orientačné schopnosti si môžete overiť v povestnom kríkovom labyrinte.

Arcibiskupský zámok

Květná zahrada je najmä počas všedného týždňa pravou oázou pokoja. Preto odporúčame, ak budete mať dostatok času, aby ste si so sebou zobrali knižku, sadli si na jednu z lavičiek a čítali a čítali a relaxovali… Je to neopakovateľný pocit súzvuku harmónie prostredia a našej duše.

Kvetná záhrada

Petra Piknová
Foto: autorka