Mlčanie. Venované je tým, ktorí neboli ticho! Pocta Vladimírovi Strmeňovi – účastníkovi SNP


2304   -   2
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Mlčanie filmová pocta Vladimírovi Strmeňovi, účastníkovi Slovenského národného povstania film

V akej krajine by sme dnes žili, keby v kritických okamihoch všetci mlčali? Aj preto v koprodukcii s Múzeom SNP vznikol film Mlčanie, ktorý vzdáva hold všetkým, ktorí – vtedy – neboli ticho. Jedným z nich bol aj dnes už 92-ročný hudobník Vladimír Strmeň. Za 23 minút veľavravného mlčania sa režisérovi Jurajovi Štepkovi podarilo filmovým jazykom zachytiť viaceré spomienky, či išlo o opis sanatória, odchod do Povstania alebo vypálenie obce Kalište.

Mlčanie Film

Hudobnou citáciou slovenskej, ruskej, francúzskej i talianskej partizánskej pesničky filmoví tvorcovia vzdávajú úctu príslušníkom viac ako tridsiatich národov, ktoré sa Slovenského národného povstania zúčastnili. Film priblížuje obdobie štyridsiatych rokov 20. storočia nielen obsahom, ale aj technikou snímania. Tvorcovia sa napríklad zámerne vyhli dronovým záberom alebo postprodukčnému modelovaniu, ktoré v danej dobe nebolo možné.

Neprehliadnite:
Spomienkové podujatie k 75.výročiu ukončenia 2. svetovej vojny v Európe.
K silnému mierovému posolstvu sa môžete pripojiť aj vy

Silná zbraň – hudba

Napriek tomu, že dej sa odohráva v období vypuknutia SNP, hlavný hrdina v ňom ani raz nevystrelí. Jeho omnoho silnejšou zbraňou je totiž harmonika, na ktorej hráva partizánske piesne dodnes. Krátky film Mlčanie je súčasťou projektu Moje povstanie. Ide však o mimoriadny diel, venovaný Vladimírovi Strmeňovia mnohým ďalším, ktorí bojovali v prvej línii. Záverečnú pesničku naspieval dramatik Stanislav Štepka na hudbu Matúša Širokého.

Herci – neherci

Hlavnej úlohy sa zhostil obľúbený herec Michal Kubovčík, no pozorný divák si určite všimne aj ďalšie známe osobnosti,ktoré sa svojou účasťou na projekte prihlásili k odkazu SNP – Ondrej Hraška, Robert Ritter, Dominika Morávková, Michaela Majerníková, Ľuboš Kostelný, Peter Oszlík, Veronika Ostrihoňová, Matej „Sajfa“ Cifra, Bronislava Kováčiková, Emma Drobná. Po kinopremiére v Múzeu SNP čaká tento krátky film aj televízna premiéra v RTVS. Je naplánovaná na máj 2021.

Po kinopremiére v Múzeu SNP čaká krátky film Mlčanie aj televízna premiéra v RTVS. Je naplánovaná na máj 2021.

Zdroj foto:Múzeum SNP
Viac na facebookovej stránke Múzea SNP a na www.muzeumsnp.sk