Nový hit – otužovanie! Aj vás láka patriť k ľadovým medveďom? 5 správnych krokov kým vleziete do ľadovej vody


3377   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Chcete patriť k ľadovým medveďom

Patriť k „ľadovým medveďom“ je zaručená cesta k zdraviu. So záujemcami o tento trend akoby sa vrece roztrhlo. Aj vy určite poznáte vo svojom okolí niekoho, kto začal s otužovaním. Prípadne ste sa do tejto aktivity pustili vy sami? Príslušnosť k ľadovým medveďom má nesporné množstvo výhod: od posilnenia imunity až po chudnutie. Je však otužovanie naozaj vhodné pre každého a je s ním možné začať len tak? Aj tu platí, že je dobré mať najprv dostatok informácií. Ponúkame užitočný manuál otužovania, ktorý určite oceníte pred prvým ľadovým kúpeľom.

Otužovanie nie je žiadnou novinkou, akurát v ostatnom období sa táto aktivita rozšírila medzi širokú skupinu ľudí. Nie je sa však čomu čudovať. Medzi hlavné benefity otužovania patrí posilnenie imunitného systému človeka, získanie väčšieho množstva energie, zníženie rizika zápalov, dokonca môže pomôcť aj pri chudnutí. Ak ste sa rozhodli, že sa pridáte k ľadovým medveďom a začnete s otužovaním, odporúčame riadiť sa nasledujúcimi piatimi radami.

5 vecí, ktoré musíte vedieť, ak chcete začať otužovanie svojho tela

Začnite postupne, privykajte telo na chlad

Otužovanie nie je o tom, kto sa odváži do ľadovej vody ako prvý a ani o tom, či vydržíte najdlhšie z celej skupiny. Dajte si na to pozor, obzvlášť ak ste začiatočník. Človek, ktorý s otužovaním len začína, by mal byť opatrný. Je dobré sa na chlad začať pripravovať. Pomôže, ak začnete spávať pri pootvorenom okne alebo si znížite teplotu v spálni. Taktiež je dobré, ak sa začnete sprchovať studenou vodou. Ak budete svoje telo postupne pripravovať na chlad, samotné otužovanie v zimnom zamrznutom jazere hoci v tej ďalšej sezóne nebude takým obrovským šokom. Dovtedy treba zvládnuť tieto dobré rady.

Nepodceňujte úvodnú rozcvičku

Ak už máte úvodné fázy privykania na chlad za sebou, nastal pre vás deň D. Ešte predtým, ako vleziete do ľadovej vody, je vhodné sa krátko rozcvičiť. Už v plavkách si môžete trošku zabehať alebo pocvičiť. Cieľom tejto rozcvičky nie je sa prehriať, ale vyrobiť si teplo. Vďaka nemu sa povrch vášho tela rýchlejšie a ľahšie prispôsobí aktuálnej vonkajšej teplote.

chcete patriť k ľadovým medveďom

chcete patriť k ľadovým medveďom

Otužovanie v ľadovej vode si žiada – zhlboka dýchajte

Pri kontakte s ľadovou vodou sa vám zvýši tepová frekvencia. Náhla zmena teploty pôsobí na telo ako šok, preto je dôležité upokojiť sa a zhlboka dýchať, aby sa tep ustálil. Takéto vedomé dýchanie vám pomôže lepšie zvládnuť náročnú situáciu a prispôsobiť sa chladu. Je dobré, ak začnete zhlboka dýchať ešte pred tým, ako vojdete do vody. Na hlboké nádychy a výdychy nezabúdajte ani vo vode.

Neprehliadnite:
Zdravie pláva okolo nás, alebo nikdy nie je neskoro na otužovanie

Zmerajte si, ako dlho budete vo vode

Pri otázke, ako dlho zostať vo vode, majú otužilci rozdielne názory. Niektorí sa riadia číslom teploty vody a k tomu si prirátajú ďalších pár minút. Iní si zas postupným skúšaním našli, koľko minút je pre nich vyhovujúcich a tento čas dodržiavajú. Za vhodný čas pre začiatočníka sa považujú približne 3 minúty. Dôležité však je sledovať a počúvať svoje telo. Ak sa objaví triaška, je čas, aby ste z vody vyšli von.

Nezabudnite na záverečné cvičenie

Keď vyjdete z vody, určite sa nezačnite hneď osušovať uterákom. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zahriať sa pohybom. Skáčte, dajte si niekoľko kľukov, jumping jackov alebo utekajte na mieste. Je to dôležité preto, aby sa rozprúdila krv v tele. Po cvičení sa dobre osušte a oblečte.

Motivácia na záver

Pravidelným otužovaním si môžete vybudovať silnú imunitu a lepšie zvládať, ba dokonca sa vyhnúť chrípke, prechladnutiu či iným chorobám. Pre dámy tiež môže byť zaujímavý fakt, že pomocou otužovania sa dá bojovať proti celulitíde. Otužovanie môže pomôcť aj ľuďom, ktorých trápia kilá navyše, pretože majú vysoký metabolický vek. Vystavovanie sa chladu výrazne zrýchľuje metabolizmus, čo je dôležitá súčasť chudnutia. Patriť k ľadovým medveďom je nespochybniteľné a správne rozhodnutie na ceste za zdravím.

Zdroj foto: freepik