Bežkovanie na Horehroní je veľký hit tejto zimnej sezóny. Poďte aj vy v ústrety stále populárnejšiemu športu


5807   -   0
Letenky, Pelikan, Slovensko
Pobyty, Slovensko, Dovolenka
Share:
Bežkovanie na Horehroní je tohtoročnú zimnú sezónu stále populárnejšie

Aktuálna zimná sezóna je – na rozdiel od tých predchádzajúcich – poznačená globálnou pandémiou, ktorá ovplyvnila aj fungovanie obľúbených lyžiarskych stredísk na južnej strane Nízkych Tatier. Tie sú už dlhé roky populárnou destináciou nielen domácich, ale aj zahraničných lyžiarov. Čoraz obľúbenejším zimným športom sa však stáva bežecké lyžovanie – bežkovanie. Región Horehronie má na rozvoj tohto zimného športu priam ideálne podmienky. Tohtoročná zima na Horehroní sa preto nesie predovšetkým v znamení bežkovania, ktoré je možné aj pri dodržiavaní aktuálnych protipandemických opatrení.

Na Horehroní sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých lokalít, ktoré ponúkajú profesionálne upravené bežkárske trate. Obľúbeným bežeckým areálom je lokalita Pohanské v Mýte pod Ďumbierom. Združenie cestovného ruchu Nízke Tatry juh tu spolu so Stodolou Pohanské upravuje pre návštevníkov až 26 kilometrov trás na niekoľkých okruhoch rôznej obtiažnosti. Trasy vedú ponad Mýto pod Ďumbierom alebo priamo na Čertovicu. Počas bežkovania sa môžete občerstviť vo výdajných okienkach v Stodole Pohanské počas víkendov; na Dedečkovej chate počas celého týždňa. Tržba z občerstvenia v stodole je určená na podporu údržby tratí na Pohanskom.

Čertovsky dobrá lyžovačka a na bežkárskych tratiach

Zabežkovať si môžete aj na spomínanej Čertovici, kde sú vysoko položené upravované bežecké trate s krásnymi výhľadmi na Nízke Tatry a Horehronské podolie. Novinkou tejto sezóny je novosprístupnená tzv. Mýtňanská bežkárska trať. Spája sedlo Pohanské s obcou Jarabá až po Čertovicu s možnou zastávkou pri horskej útulni Líška. Touto jedinečnou, približne 10 km dlhou traťou strednej náročnosti, sa tak podarilo prepojiť dve obľúbené destinácie na bežecké lyžovanie na Horehroní. Profesionálne upravované trate vhodné pre klasický i korčuliarsky štýl bežkovania nájdete aj na golfovom ihrisku Tále. Niekoľko okruhov rôznej náročnosti na Vás čaká na majstrovskom ihrisku Gray Bear, ale aj na golfovej akadémii Little Bear.

Bežkovanie na Horehroní je tohtoročnú zimnú sezónu stále populárnejšie

Bežkárske trate

sú pre návštevníkov k dispozícii bezplatne. Z dôvodu environmentálne citlivého územia golfového ihriska zároveň platí pre bežkárov zákaz vybočovania z trás a zároveň zákaz vstupu pre peších turistov. Úprava bežkárskych trás je nákladná. Návštevníci majú možnosť podporiť ich údržbu nákupom občerstvenia z výdajného okienka v Ski Tále, ktorý je otvorený počas víkendu.

Bežeckým lyžovaním

žije aj východná časť regiónu. Lyžiarske stredisko Ski Telgárt upravuje pre svojich návštevníkov dve bežecké trate. Prvý okruh sa nachádza za apartmánmi, ďalší na lúke pod obľúbeným fotogenickým Chmarošským viaduktom. Dobrú kávu návštevníkom podávajú v Depo Café. Bežecké lyžovanie sa teší obľube aj v obci Šumiac. Majitelia stánku Maškrtky u Katky upravujú trať vedúcu k Chamkovej stodole, ktorú sa podarilo vďaka verejnej zbierke na jeseň zachrániť.

Neprehliadnite:
Po turistických cestách – necestách: Hnilická Kýčera – výborný tip na zimné putovanie za zdravím

V Šumiaci je i kvalitná požičovňa E-biky pod Kráľovou hoľou, ktorá v zime ponúka jazdu na fat e-bikoch. Jazda zasneženou krajinou na masívnych bicykloch s elektrickým pohonom je netradičným adrenalínovým zážitkom v regióne Horehronie.

Bežkovanie na Horehroní je tohtoročnú zimnú sezónu stále populárnejšie

Hrončianska dolina

Medzi jedinečné lokality patrí tiež Hrončianska dolina medzi obcou Čierny Balog a Hronec, ktorou od leta vedie nový asfaltový cyklochodník. Ten sa v zime mení na bežeckú trať dlhú 6 km. Za optimálnych snehových podmienok aj s upravovanou bežeckou stopou. Okrem profesionálne upravených tratí sa na Horehroní nachádza niekoľko lokalít vhodných aj pre tzv. backcountry bežkovanie.Ide o turistické bežkovanie vo voľnej prírode bez upravených tratí. Na svoje si jeho nadšenci prídu na rozsiahlych pláňach v okolí najvyššie položených obcí Lom nad Rimavicou, Sihla, Drábsko, ale aj v mnohých iných lokalitách regiónu.

Servis na počkanie

Potrebnú bežkársku výstroj si môže verejnosť zapožičať na základe telefonickej objednávky v Domčeku horskej služby na Čertovici, kde funguje požičovňa bežiek i občerstvenie cez okienko, ďalej v Ski šport Bystrá, Active planet Skialp Point v Mýte pod Ďumbierom, v ISU športe v Brezne, na Horskej chate pod Kráľovou hoľou, v Ski Telgárt či Geo Športe Nemecká.

Bežkovanie aj v našom regióne funguje za podpory krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus a oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie. „Sme veľmi radi, že sa túto zimnú sezónu podarilo v spolupráci s krajom podporiť a spustiť bežkovanie na upravovaných trasách napriek aktuálnej situácii v súvislosti s pandémiou. Veríme, že sa nám do budúcnosti podarí sprístupniť aj ďalšie trasy v našom regióne, ktoré budú slúžiť nielen domácim, ale i návštevníkom,“ hovorí výkonná riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Horehronie Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková.

K úprave bežeckých tratí v našom regióne v neľahkej situácii prispievajú rôzni podnikatelia z regiónu, občianske združenia, kluby i lyžiarske strediská. Bezpečné bežkovanie na Horehroní zabezpečujú najmä Ski Tále, Ski Telgárt, Združenie cestovného ruchu Nízke Tatry juh, Stodola Pohanské, OZ Horské spoločenstvo či E-biky pod Kráľovou hoľou. Ich podpora formou finančného príspevku im môže v aktuálnej situácii pomôcť v ďalšej existencii a podporiť tak bežkovanie na Horehroní .

Foto: Horehronie
www.horehronie.sk